Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Elektronická kniha nepotřebuje papír a vejdou se do ní stovky románů

Elektronické knihy, neboli takzvané ebooky se pomalu dostávají mezi čtenáře. Místo těžké papírové bichle máte v kapse lehounké desky skrývající stovky románů. Jak ebooky fungují, kolik stojí a jaká je jejich budoucnost?

Prototyp eBooku od Polymer Vision

Již minimálně od začátku nového milénia a v euforii z rozvoje informačních technologií řada analytiků předpovídala brzký nástup speciálních elektronických zařízení pro čtení knih (e-book reader), novin a časopisů. Od té doby uplynulo sedm let a stále ten slibovaný rozvoj nepřichází.

V této oblasti se již spálila řada malých, ale i významných firem. Každý rok byl představen minimálně jeden prototyp takového zařízení, ale příliš veliký zájem veřejnosti se nekonal. Ale už se možná blíží lepší časy.

Největší odpor ke čtečkám elektronických knih totiž doposud vyvolávala jejich cena a také technologie, která je činila neskladnými. To se však má změnit nyní. Do vývoje a výroby elektronických knih totiž začínají investovat nejen známé firmy v oblasti spotřební elektroniky, ale i soukromí investoři. Právě díky nim se již příští rok má spustit nedaleko našich hranic – v německých Drážďanech – závod na výrobu elektronických knih z tzv. elektronického papíru. Firma Plastic Logic na to dostala 100 mil. USD (cca 2,2 mld. Kč).

Lehký ohebný elektronický papír

Jak by vůbec měla vypadat čtečka elektronických knih? Jejím hlavním úkolem není rychle vykreslovat obraz, ale s minimální spotřebou dovolit uživateli prohlížet po dostatečně dlouhou dobu třeba i jednu statickou stránku. Takové přístroje totiž spotřebovávají elektrickou energii pouze, když mění obraz na displeji. Ten pak zůstává zafixovaný, dokud není přepsán novými údaji. Asi nejdůležitější patenty v této oblasti drží společnost E Ink, jejíž řešení tzv. elektronického inkoustu tak naleznete ve čtečkách řady výrobců. Vše je postaveno na technologii speciálních tekutých krystalů, které mění svou polohu pouze na elektrický impulz a v této nové poloze zůstávají až do dalšího impulsu.

Další požadavek na takové zařízení je malá hmotnost, skladovatelnost a určitá odolnost. Ideální je všechny tyto vlastnosti skloubit dohromady.

Ebook - srovnání 100 a 150 bodů na palec

I takové problémy, jako rozlišení displeje, hrají svou roli

Problém však nastává v případě, kdy chcete zařízení, které se vejde třeba do větší kapsy, ale chcete na něm číst text ve formátu listu papíru, tedy A4. Výrobcům pak nezbývá, než vymyslet technologii, která umožní takový panel z tekutých krystalů ohnout, složit apod. A právě ohebný e-paper nyní slibují v Plastic Logic.

Displej od Plastic Logic

Jejich výrobní linky na elektronický papír formátu A4 se rozjedou už za rok a zvládnout mají produkci několika miliónů kusů ročně. Vedle vlastních čteček elektronických knih pak nabídnou své produkty třetím výrobcům.

Nápady s elektronickým papírem

Vedle plánů na výrobu A4 elektronického papíru ukázala firma i další koncepty, kde lze tuto technologii využít. Objevuje se zda například jídelní lístek nebo nášivka na oblečení.

Knihy a noviny na elektronickém papíře

Velký impuls rozvoji elektronických knih mohou dát vlastníci autorských práv. Někteří vydavatelé knižních a novinových titulů již nyní testují, jak by se jejich čtenářům zamlouvalo číst jejich produkty právě na takových elektronických zařízeních.

Dokonce i nejznámější internetové knihkupectví Amazon připravuje projekt, který umožní číst jím prodávané knihy na vlastní čtečce

Na čem číst elektronické knihy

Současná nabídka čteček elektronických knih nabízí souboj dvou konceptů. Tím prvním je již zmíněný formát na bázi technologie E Ink a ten druhý nabízí klasickou LCD technologii se všemi jejími nedostatky a výhodami pro toto použití.

E Ink totiž zatím pracuje pouze v odstínech šedi a není vhodný pro případné přehrávání videosekvencí. Na druhou stranu je určen speciálně pro čtení elektronických knih, kde se taková multimediálnost nepožaduje.

Mezi zástupci první řady je nedávno uvedený model společnosti Sony s označením Reader PRS-500 za zhruba 350 USD (cca 7700 Kč). Ten je vybaven šestipalcovým displejem s rozlišením 800 x 600 pixelů. Chybí zde podsvícení, takže k nočnímu čtení bude potřeba ještě jiný zdroj světla. Přístroj zvládne vedle vlastního formátu univerzální txt, rtf, pdf a obrázky v bmp a png. Ty však pouze ve čtyřech odstínech šedi. Systém umí přehrát i MP3 skladby. Vnitřní paměť 64 MB lze rozšířit prostřednictvím paměťové karty formátu Memory Stick. Výdrž přístroje se počítá na 7 500 stránek. Rozměry čtečky knih od Sony činí 175 x 123 x 14 mm a její hmotnost je cca čtvrt kilogramu.

Ebook Sony

Mnohem lépe vybavený a také výrazně dražší je iRex iLiad za 800 USD (cca 17 500 kč). Přístroj společnosti spřízněné s Philipsem pracuje s displejem s úhlopříčkou 8 palců. Ten nabízí podsvícení a je vybaven technologií pro snímání dotyků pera, což dovoluje například vkládat poznámky. Zřízení se 128MB flash pamětí pro soubory zvládne přehrát pdf, txt, xhtml a MP3 soubory. Paměť lze dále rozšířit prostřednictvím CF či MMC karet. K dispozici je bezdrátová Wi-Fi síť. Zařízení je veliké 155x 217x 16 mm a je těžké 390 gramů.

Ebook Iliad

Hanlin eReader V8 společnosti Jinke Electronics nabízí sekundární dotykový displej s miniaturní klávesnicí. Ten primární má šestipalcovou úhlopříčku s rozlišením 800 x 600 pixelů. Cena zařízení, které se zatím prodává pouze v Asii činí pěkných 300 USD (cca 6 600 Kč). Dodávaný software zvládne překonvertovat většinu textových a obrazových formátů do souboru, který systém přečte. Jinak přímo podporuje txt, html a MP3. eReader V8 spolupracuje s kartami SD a je veliký 194 x 134 x 13 mm a je těžké 300 gramů. Baterie mají vydržet 9 000 stránek.

Ebook Hanlin V8

Firma eRead nabízí u svého Starebooku také displej s úhlopříčkou 6 palců a stejným rozlišením, ale bez snímání dotyků. Cena s e pohybuje kolem 450 USD (cca 10 000 Kč). Většinu formátů zvládne přístroj díky software pro konverzi a umí přehrát i MP3. Vedle 64MB interní paměti je k dispozici slot na SD karty. Rozměry přístroje výrobce udává jako 188 x 118 x 8 mm a hmotnost je 176 gramů.

Ebook STAReBOOK

Do této kategorie patří i zmíněný systém od Plastic Logic, který však ještě není v prodeji a ani nejsou blíže určené jeho specifikace. Do říše snů pak patří prototyp zařízení od společnosti Polymer Vision, který by měl již umět pracovat s barvami.

Jako zástupce druhé strany, což jsou e-booky se standardním LCD, můžeme uvést nový World Gear e-book reader společnosti Panasonic. Cena je na úrovni čtečky od Sony a v přepočtu je asi 7 500 korun. Zařízení je vybaveno barevným 5.6palcovým LCD s rozlišením 1024 x 600 pixelů. Systém přehrává i multimediální obsah. Rozměry zařízení činí 105 x 152 x 18,5 mm a hmotnost 325 gramů.

Ebook Panasonic WorlGear

}

Jde to i jinak

Konkurenci nalézají e-booky pouze v zařízeních s klasickou LCD obrazovkou. Jednak jsou to přenosné počítače s plnohodnotným operačním systémem různých rozměrů. Patří sem notebooky, nový koncept UMPC (ultra mobile PC) či Tablet PC. Právě poslední jmenovaný se svou koncepcí nejvíce blíží poslání čteček elektronických knih a navíc pracuje i s dotykovým displejem, takže je z tohoto pohledu i komfortní na ovládání. Všechny tyto modely však trápí především nízká výdrž na baterie a také větší váha oproti specializovaným zařízením na bázi E Ink.

Další možnost, jak číst elektronické knihy, se nabízí v podobě malých přenosných zařízení typu PDA, chytrý mobil či MP3 nebo multimediální. Vedle nedostatků zmíněných výše, se zde přidává malý displej. Naopak hlavní výhoda spočívá v možnosti mít své elektronické knihy všude s sebou.

Poslední konkurenční možností čtení e-booků je převod na hlas a následný poslech v MP3 přehrávači, což ale vždy nejde.

Lze se také vrátit zcela na začátek, tedy k vytištění elektronické publikace na papír. To je však jako nechat si auto táhnout koněm.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 12 příspěvků

28. března 2024

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 30 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...