Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Elektronické fotoalbum pro začátečníky

aktualizováno 
Asi všichni majitelé digitálních fotoaparátů dříve či později narazí na problém s archivací a uspořádáním svých úlovků. Na pomoc nepořádným fotografům přichází aplikace společnosti Software602 s názvem 602PHOTO SUITE.
       

Instalace a ovládání

Instalace aplikace 602PHOTO SUITE probíhá naprosto standardním způsobem, uživateli nejsou nabízeny žádné neobvyklé možnosti. Součástí instalace je i nabídka nainstalování hlasového syntezátoru WinTalker Voice pro 602, ke kterému se ještě vrátíme. Ovládání programu je díky přehlednému a samozřejmě i kompletně českému uživatelskému rozhraní velmi snadné, všechny případné problémy a nejasnosti vám pomůže vyřešit bezmála 60stránková uživatelská příručka, která je volně ke stažení na webu společnosti Software602.

602PHOTO SUITE

Import fotografií

Programový balíček 602PHOTO SUITE tvoří dvě dílčí aplikace – 602Photo na úpravy fotografií a 602Album pro jejich uspořádání, prohlížení, archivaci na CD a případně i zveřejnění ve formě HTML alba. Nejprve se podívejme na možnosti importu fotografií do editoru a alba. Nejčastěji používané obrazové formáty – JPEG, GIF, PNG a BMP – jsou samozřejmě podporovány, majitelé lepších fotoaparátů pak jistě ocení možnost importu fotek ve vysoce kvalitním formátu TIFF, mimo to máte na výběr ještě z řady dalších formátů (PSD, ICO, TGA atd.). Někomu by se asi ještě hodila podpora formátu RAW, kterou ale v 602PHOTO SUITE nenajdete a budete se tak i nadále muset spolehnout na dekódování a konverzi pomocí speciální aplikace, kterou jste ke svému fotoaparátu pravděpodobně dostali. Mezi formáty je možná vzájemná konverze, včetně nastavení komprese u formátů které ji podporují. Aplikace si poradí i s klasickými fotografiemi, ovšem samozřejmě pouze za předpokladu, že si dáte tu práci a digitalizujete je pomocí skeneru přes TWAIN rozhraní.

Úpravy fotografií

Uživatelé zvyklí na Adobe Photoshop možná nad funkcemi pro úpravy fotografií v 602Photo ohrnou nos, méně nároční fotografové ale budou určitě spokojeni. V nabídce jsou funkce od opravdové klasiky jako je otáčení, převracení, zrcadlení, ořezávání, změna velikosti, zaostření, úpravy jasu, kontrastu a úrovně barevných kanálů, až po vychytávky v podobě záměny barevných složek, aplikaci různých efektů a filtrů a vytváření barevného nádechu fotek. Celkem přijatelně je řešena funkce pro odstraňování efektu červených očí. Velmi zajímavý je i nástroj pro korekci jasu, kontrastu, ostrosti a barevných složek, který vám v devíti malých náhledech ukazuje, jak bude obrázek po úpravě vypadat. (obrazek2.jpg) Pro pokročilejší editaci bohužel citelně chybí histogram a například i funkce pro složitější výběry oblastí na fotkách. Významným nedostatkem je možnost pouze jediného korku zpět v provedených úpravách. V souvislosti s úpravami fotografií se ještě zastavme u funkcí pro dávkové zpracování obrázků, které jsou v podobných aplikacích rovněž velmi důležité. Bohužel, nabídka funkcí, které vám mohou ušetřit hodně práce je v 602PHOTO SUITE velmi omezená, zahrnuje pouze hromadnou konverzi několika vybraných formátů, hromadné přejmenování, zrcadlení a otáčení. V této oblasti tedy 602PHOTO SUITE nijak nevyniká, chybí například hromadná změna velikosti, vyřezávání atd.

602PHOTO SUITE

Fotoalba a šanony

K archivaci a prohlížení fotografií slouží aplikace 602Album, která používá uživatelsky velmi příjemný styl třídění a ukládání nejen fotografií ale například i textových dokumentů, tabulek, videosekvencí a zvukových nahrávek. Základní jednotkou pro ukládání fotografií jsou alba, ostatní dokumenty jako například tabulky, texty, videosekvence a další pak můžete ukládat do šanonů. Šanony a alba se ukládají do skříni. S tímto jednoduchým systémem můžete ve velmi krátkém čase a s minimální námahou dosáhnout velmi slušných výsledků v přehledném třídění a ukládání fotografií a důležitých dokumentů. Skříně s dokumenty a fotografiemi mohou být umístěny kdekoliv na vašem pevném disku, nemusíte si tedy nijak významně nabourat svůj zavedený styl třídění a umístění složek. 

602PHOTO SUITE

Vytváření fotoalb

Hlavním posláním aplikace je vytváření fotoalb, podívejme se tedy na tuto funkci trochu podrobněji. Každé album může mít svůj název, titulní fotografií a pozadí dle výběru. Za titulní stranou následují náhledy jednotlivých fotografií a pak již samotné stránky s fotografiemi. U žádného obrázku by neměl chybět titulek a popis, asi nejlepším doplňkem je ovšem zvuková poznámka namluvená buďto do fotoaparátu při pořízení snímku nebo dodatečně pomocí mikrofonu připojeného ke zvukové kartě počítače a funkce pro nahrávání poznámek.

602PHOTO SUITE

 S popisky fotografií souvisí i možnost přečtení poznámky hlasovým syntezátorem, který si můžete nainstalovat společně s 602PHOTO SUITE. U hlasové syntézy můžete nastavit rychlost a výšku hlasu, který bude textovou poznámku přeříkávat, přednastaveno je i několik typů hlasů. Praktické využití této funkce bych ovšem neváhal označit za minimální.

602PHOTO SUITE

Při předvádění hotových fotoalb můžete využít buďto manuálně ovládanou nebo automaticky nastavenou slideshow. Další možnosti exportu Dalšími možnostmi výstupu, kromě klasického slideshow, je vypálení fotoalba na CD-ROM nejlépe i s potřebným prohlížečem, dále vygenerování HTML alba ke zveřejnění na vašich WWW stránkách a konečně i příprava zakázky pro digitální fotolab. Příprava fotoalba k vypálení na CD není nikterak složitá, stačí si jen vybrat požadované album nebo samostatné obrázky. Bohužel není možné vypálit album jako VideoCD, které byste si mohli prohlížet na klasickém DVD přehrávači. Funkce pro vypalování není v 602Albu integrována, využívá se vypalovací funkce WindowsXP, případně jakákoliv jiná vypalovací aplikace. 
Celkem propracovaná je i funkce pro vytváření HTML alb ke zveřejnění na vašem webu nebo na firemním serveru pro zákazníky Software602. Příprava HTML alba zabere minimum času, stačí si jen zvolit rozměry náhledů a obrázků v plné velikosti, vybrat a přizpůsobit si některou z šablon, doplnit texty a odkazy a nastavit údaje potřebné pro přenos stránek na server. Vestavěný FTP klient přenese upravené fotky a vygenerované HTML stránky na webový server. 

602PHOTO SUITE
Poslední možností exportu je příprava zakázky na zhotovení fotografií ve fotolabu FotoStar. Sestavení objednávky vám usnadní průvodce ve kterém označíte fotografie, zvolíte si jejich formát a určíte jestli si hotové fotografie necháte zaslat na dobírku nebo si je vyzvednete osobně v nejbližší fotosběrně. Při vytváření objednávky je samozřejmě nezbytné připojení k internetu.

602PHOTO SUITE

602PHOTO SUITE – nástroj pro fotoamatéry

Celkové zhodnocení aplikace 602PHOTO SUITE není právě snadné. Na jednu stranu si zaslouží pochvalu za velmi přehledné a jednoduché ovládání, velmi rychlou a efektivní tvorbu digitálních fotoalb, a HTML alb a rovněž i velmi slušnou nabídkou podporovaných formátů obrazových souborů. Jako nedostatečné však hodnotím funkce pro úpravy fotografií s nemožností vrátit více provedených úprav zpět. Očekával bych i více funkcí pro dávkové zpracování snímků, chybí mi vypalování VideoCD a rovněž bych uvítal možnost přímého přehrávání videoklipů bez nutnosti jejich otvírání v externím přehrávači. Tvůrci rovněž opominuli jakékoliv využití EXIF dat z fotoaparátu, například pro vyhledávání nebo třídění snímků. Balíček aplikací 602PHOTO SUITE tedy doporučuji zejména méně zkušeným uživatelům, kteří neplánují významné retuše svých fotografií, ale spíše chtějí mít svá dílka pěkně přehledně uspořádaná. Ve prospěch programu mluví i jeho velmi příznivá cena 712 Kč včetně DPH. Plně funkční demoverzi můžete používat 30 dní.

602PHOTO SUITE

 

Výrobce: Software602 (www.602.cz)

Popis: Balíček aplikací pro úpravy, uspořádání, archivaci a prezentaci fotografií, určený zejména pro méně zkušené a méně náročné uživatele.

Min. Procesor: Pentium 200 Min. RAM: 32

Druh licence: shareware Aktualizováno: 7.4.2004

Detailní zobrazení produktu: http://www.602.cz/produkty/602photo_suite/index.htm

Adresa k downloadu: http://www.602.cz/produkty/602photo_suite/download_602PHOTO_SUITE.htm

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Google.cz na své domovské stránce připomíná voličům, kde si vyřídit volební...
Český Google zve na domovské stránce k volbám. Radí, jak vyřídit průkaz

Na domovské stránce vyhledávače Google se objevil prominentní odkaz na informace ministerstva vnitra. Návštěvníci se tak dozvědí, jak volit, pokud budou v době...  celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.