Elektronická čtečka knih

Elektronická čtečka knih

Elektronické knihy se prodávají rychleji něž ty s pevnou vazbou

  • 31
Největší americké knihkupectví Amazon potvrdilo historický zlom. Ve druhém čtvrtletí prodalo víc elektronických knih než papírových. Na brožované verze, takzvané paperbacky, však zatím ani ty elektronické nemají.

V uvedeném období připadlo na 100 prodaných knih v pevné vazbě 143 elektronických knih. V posledních čtyřech týdnech tento trend zrychloval, když na 100 prodaných knih v pevné vazbě připadalo 180 digitálních.

"Je to překvapivé, zvláště když vezmete v úvahu, že knihy v pevné vazbě prodáváme 15 let a elektronické knihy 33 měsíců," uvedl šéf Amazonu Jeff Bezos.

Na levnější brožované verze, paperbacky, nicméně zatím elektronické knihy nemají. Amazon sice v této kategorii nezveřejnil žádná srovnání, podle deníku The New York Times se ale paperbacků prodává stále víc než jejich digitálních verzí. Nabídka papírových titulů je také zatím u Amazonu mnohem širší než u elektronických. Zatímco prvních firma nabízí miliony, u druhých je to asi 630 000.

Podle odborníků se přesto den, kdy budou papírové knihy v kolonce "prodeje" v menšině, nezadržitelně blíží.

Už za deset let budou papírové knihy představovat jen čtvrtinu všech prodávaných knih, myslí si Mike Shatzin z poradenské firmy Idea Logical Company.

Zatím se ale papírové knihy i ty v pevné vazbě drží. V celých Spojených státech letos zájem o ně vzrostl o 22 procent. Podle Americké asociace vydavatelů se ale od začátku letošního roku do května zčtyřnásobil prodej elektronických knih.

Pochopitelně tak roste zájem o elektronická zařízení, na nichž si lidé digitální knihy mohou číst. Amazon uvádí, že poptávka po jeho čtečce Kindle rostla navzdory tomu, že na trh vstoupil konkurenční tablet iPad společnosti Apple.

Zájem o ni se ztrojnásobil poté, co firma na konci června výrazně snížila cenu. Amazon těží také z toho, že knihy z jeho produkce lze pomocí softwarových čteček číst i na zařízeních jiných výrobců včetně iPadu.