Eliška „hlídá“ body a píše lidem, ať odevzdají řidičák

  • 60
Jméno legendární prvorepublikové automobilové závodnice Elišky Junkové, která jako jediná žena vyhrála Velkou cenu Německa, si vypůjčili tvůrci počítačového programu, který počítá řidičům trestné body.

Nazvali ho Eliška. „Junková totiž vždy dodržovala zásady fair play,“ vysvětlil Jakub Hynek, mediální zástupce firmy ICZ, která program vymyslela.

Místnost, kam vše směřuje

Poté, co policie zastaví řidiče a přistihne ho při přestupku, pošle hlášení na radnici v místě jeho bydliště. Například „bodovací centrum“ dopravního odboru pražského magistrátu sídlí v Kongresové ulici ve zvláštní kanceláři s patnácti počítači. Protože oddělení zatím trpí nedostatkem lidí, sedí u nich momentálně jen tři úřednice a právě zadávají informace o přestupcích řidičů.

„Úřednice zadá do počítače přesný paragraf přestupku, jakého se řidič dopustil. Program sám už řidiči přidělí body,“ řekl Zdeněk Bubeník z odboru dopravně-správních agend pražského magistrátu. Pouze pokud řidič na silnici s pokutou nesouhlasil, úředníci místo zadání paragrafu do počítače zahájí správní řízení a řidiče si pozvou k pohovoru. Body si průběžně musí počítat každý řidič sám.

Radnice mu nepošle žádné potvrzení, že mu třeba připsala bod za svícení. Bylo by to prý administrativně náročné a navíc zákon nic takového od úředníků nechce. „Úřad nemá povinnost oznamovat připočítání každého bodu. Bylo by to i nad naše síly. To bychom tady museli zřídit pobočku pošty,“ vysvětluje Jiří Šíma z dopravního odboru.

Řidič však může podle Šímy osobně přijít na magistrát a požádat o „výpis z rejstříku“. Zaplatí patnáct korun a úředník mu pak vytiskne dopis s tímto textem:

Na základě vaší žádosti Vám zasíláme výpis z Vašeho bodového hodnocení. Aktuální stav vašeho bodového hodnocení je x bodů.“

Následuje paragraf, který řidič porušil, ale ze kterého už se bohužel nedozví, zda nesvítil, či se nepřipoutal.

Pozor, máte plný počet!

Eliška řidiči pošle oznámení teprve, když člověk „dojezdí“.

„(Úřad) Vám tímto sděluje, že jste dosáhl celkového počtu 12 bodů podle bodového hodnocení,“ píše se v něm.

Pak následuje výzva k odevzdání řidičského průkazu na radnici a dopis lemuje les paragrafů a zákonů, o které se dopis opírá. Text už je v programu zadaný a automaticky se vytiskne, když úředník připíše řidiči dvanáctý bod.

Eliška „stávkovala“ Software Eliška dokáže informace o bodech i statisticky vyhodnocovat, ale běžný úředník si takto se systémem „hrát“ nesmí. Navíc smí sledovat jen evidenci svých „oveček“, tedy řidičů ze svého obvodu. Každý vstup úředníka do systému Eliška eviduje, takže by se na svévolné brouzdání evidencí snadno přišlo.

I když Pražana změří třeba policie v Rychnově nad Kněžnou, kartu má v Praze a tam se mu započítávají body. Do Rychnova by musel jen ke správnímu zařízení, pokud by tam třeba způsobil nehodu. Je to i logické, protože důkazy k ní by měly shromážděné rychnovské úřady.

Eliška při rozjezdu trpěla častými výpadky. Čtvrtého července vypadl server v Praze čtyřikrát. Úředníkům tak práce stála. „Od té doby už jsme naštěstí tak velké výpadky nezaznamenali,“ řekl Šíma. Včera nefungovala v Praze „pouze“ statistická část programu.