Encyklopedie Diderot 2002 - preview

  5:00aktualizováno  5:00
Den se sešel se dnem, měsíc s měsícem ... a je tu další verze populární encyklopedie Diderot. Co nového verze 2002 přináší? Vyplatí se tuto encyklopedii pořídit, když je na trhu spousta dalších?

Vedle původně vydávané knižní encyklopedie se před čtyřmi roky objevila také prvotina na CD-ROM. Práce s programem je přece o mnoho rychlejší než listování v knize. Možná právě tuto větu si řekli nejen autoři, ale i na půl milionu uživatelů elektronické encyklopedie. A možná právě proto se touto dobou již čtvrtým rokem objevuje CD-ROM Diderot, letos již s "pořadovým číslem" 2002.

Instalace produktu

Za cenu 499 korun obdrží zákazník box se třemi CD-ROM disky. Ty jsou ovšem bez překopírování obsahu do počítače k ničemu, zřejmě tedy dojde k instalaci encyklopedie. Typy instalace jsou tři - minimální (210 MB), která překopíruje pouze nezbytná data, střední - zhruba sedmiset megabajtová a instalace plná, která na disku uzře něco přes 1,1 GB.
Novinkou je registrace produktu. Nutností je nejen zadání registračního čísla, které je uvedeno na obalu programu, ale nově také zjištění registračního klíče. Ten je možné získat přes internet či telefon. Aktivace produktu takovýmto způsobem se tedy nejspíš ujala, průkopníkem je Microsoft se svým operačním systémem či kancelářským balíkem. Za zmínku stojí, že registrace je možná pouze na jednom počítači a neaktivovaný produkt lze používat čtrnáct dní.Diderot 2002 - vzhled

Fakta o produktu

Encyklopedie již není žádný bumbrlíček, jak tomu bylo v začátcích. Po čtyřech letech se stal z programu produkt, který svým obsahem uspokojí nejen zvídavého školáka, ale třeba i učitele. Ostatně přes 150000 hesel navíc provázaných hypertextovými odkazy, více než 8000 obrázků, zvukových ukázek, interaktivních map, tabulek či grafů jistě netřeba dalšího komentáře. Nově jsou hesla z encyklopedie provázána také s texty Ottova slovníku naučného. A pohled je to někdy zajímavý - na text současný i dobový.
Nově do encyklopeide přibyla také hesla z ekonomické oblasti, pop music, politologie, práva či astrologie.
Po vzoru světových encyklopedií je i v nové verzi Diderotu zastoupena aktualizace přes internet.

Jak jen to vypadá, jak se to chová?

Bez zbytečných průtahů je uživatel po spuštění "vhozen" do základního menu encyklopedie. Z něj netřeba chodit nikam dále a ztrácet tak orientaci. Základní lišta totiž zůstane vždy zobrazena.
Jednotlivá hesla lze vyhledávat buď v rámci celé encyklopedie, či v jednotlivých "rubrikách". Těch je na výběr sedm a obsahově jsou poměrně zajímavé.
Zejména časová osa stojí za podrobnější prozkoumání. Osa zachycuje vybrané události českých i světových dějin. Ty jsou od sebe, pro lepší orientaci, barevně odlišeny. Orientovat v časové ose se lze buď podle jednotlivých letopočtů či názvu období (pravěk, starověk, středověk, novověk, 20. a 21. století). Jednoduše lze jednotlivé události v daném roce vyhledat zadáním letopočtu.
Vyhledat uživatel může také majitele Nobelových cen. A to podle oboru, roku udělení či státu. Podle lokalizace lze také zjistit jednotlivé památky UNESCO. Pro každý den jsou připravena výročí. Významné osobnosti je možné najít podle narození či úmrtí. Bohužel chybí vyhledávání podle jména určité osoby.
Nabité informace je možné si prověřit v několika kvízech. Ze zadaných oborů, mezi nimiž jsou například chemie, fyzika či literatura jsou následně čerpány otázky, které prověří znalosti uživatele encyklopedie. Otázky se však po každém novém spuštění kvízu opakují, a jejich počet (zhruba 30 v každém oboru) také není nejvyšší. Diderot 2002 - soutěžní kvíz

Ovládání a grafická stránka programu

Ovládání programu bylo vytvořeno tak, aby bylo srozumitelné jak pro dítě, tak jeho rodiče. A je to opravdu znát, není potřeba žádné složité nastavování, vše je intuitivní a každému, kdo se již setkal s počítačem nebude ovládání encyklopedie činit problémy. Pro toho, kdo si Diderot spustí poprvé je připraveno seznamovací uvítání s programem. Poměrně podrobně je zpracována také nápověda, která odhalí například také legendy k mapám.
Po grafické stránce není co produktu vytknout. Vzhled působí příjemně a nikterak uživatele neruší při práci.

Výhody a nevýhody koupě

Koupí a následnou registrací produktu získá uživatel zdarma produkt Svět v roce 2002 a bezplatnou aktualizaci encyklopedie z internetu. Ta je ovšem časově omezená a končí 31. 12. 2002. Tento fakt je rozhodně otázkou do diskuze, protože "jen" roční platnost a nepřímým způsobem nucení zakoupení nové verze je více než diskutabilní. Rozhodnutí však kompenzuje fakt, že srovnatelné encyklopedie se prodávají za řádově tisíce korun. V minulých letech byla možnost zakoupení encyklopedie Diderot za desetinu reálné ceny produktu - pár set korun, s tím, že v následujících letech bude za stejnou cenu dodávána vždy nová verze produktu.


 Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

Tipy a triky pro Windows 10: zameťte po sobě stopy z vyhledávání

Tipy a triky pro Windows 10

Posuvníky v nabídkách Windows 10 se již nemusí automaticky schovávat. Podíváme se i na připojení FTP účtu jako další...Najdete na iDNES.cz