Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


EU chce porazit Google, tvrdí Francie

  13:27aktualizováno  13:27
Francouzský prezident Jacques Chirac nedávno v plánech na rok 2006 uvedl, že ve spolupráci několika firem z Evropy vzniká vyhledávací systém Quaero, který má mít ambice konkurovat Google nebo Yahoo. Firmy, které za projektem stojí, se však vyjadřují zdrženlivěji.
Francouzský prezident Jacques Chirac ve svém novoročním projevu podle serveru Euroscop vyzval k tomu, aby se evropští vývojáři postavili americkým gigantům Google a Yahoo a přišli s vlastním internetovým vyhledávačem.

„Musíme přijmout globální výzvu amerických obrů Google a Yahoo,“ prohlásil Chirac ve svém novoročním projevu. Co má být hlavní zbraní v tomto souboji? Francouzsko-německý projekt vyhledávače Quaero (latinsky „hledám“), který vzniká jako společný projekt společnosti Thomson za francouzskou stranu a německého vydavatelského domu Bertelsmann. Na projektu spolupracuje necelá dvacítka firem, jako jsou France Telecom či Deutsche Telekom. Do vyhledávače tečou také peníze ze státních rozpočtů – francouzská Agentura pro průmyslovou inovaci přispěla 150 miliony euro.

Chirac považuje vytvoření evropského vyhledávače za nutný krok k emancipaci evropské kultury, která by podle něho mohla zaniknout. „Dnes se rodí nový zeměpis kultury a poznání. Zítra se to, co nebude k dispozici na síti, může stát pro svět neviditelným,“ řekl doslova Chirac.

Vzhledem k tomu, že je projekt zatím v počátečních stádiích vývoje, stáhla společnost Thomson veřejně přístupné stránky na této adrese, aby zabránila dalším nepodloženým spekulacím. Vše pak má být vysvětleno na oficiální tiskové konferenci.

Co skrývá Quaero

Hlavní devizou nového systému pro vyhledávání a třídění a správu informací, má být podle serveru InfoWorld orientace na práci s multimediálním obsahem. Quaero má být systém, který zvládne identifikovat a indexovat obrazové informace, podobně, jako se na to chystá Kodak. Systém má být vybaven mimo jiné také funkcí na rozpoznávání hlasových záznamů, kterým by měl rozumět podobně jako textu. To vše samozřejmě pomůže s jejich následným tříděním a vyhledáváním.

Některé technologie jsou již v přípravě a využity budou například zkušenosti vyhledávače Exalead. Na automatických překladačích pracuje Bertin Technologies a systém na zpracování obrázků je vyvíjen francouzským National Institute for Research in Computer Science and Control (INRIA). Německý InterACT Center u University v Karlsruhe přispěje technologií na rozpoznávání řeči a jejím zpracováním.

Quaero má být dostupné jak pro PC, tak mobilní zařízení nebo digitální televize. Systém tam má ambice stát se správcem obsahu nejen pro domácí uživatele, ale pro všechny organizace pracující s multimediálním obsahem.

Kdy se mají objevit první výsledky, však zatím nikdo zodpovědný není schopen odpovědět s odkazem na připravované oficiální informace.

Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Najdete na iDNES.cz