Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


EU chce porazit Google, tvrdí Francie

  13:27aktualizováno  13:27
Francouzský prezident Jacques Chirac nedávno v plánech na rok 2006 uvedl, že ve spolupráci několika firem z Evropy vzniká vyhledávací systém Quaero, který má mít ambice konkurovat Google nebo Yahoo. Firmy, které za projektem stojí, se však vyjadřují zdrženlivěji.
Francouzský prezident Jacques Chirac ve svém novoročním projevu podle serveru Euroscop vyzval k tomu, aby se evropští vývojáři postavili americkým gigantům Google a Yahoo a přišli s vlastním internetovým vyhledávačem.

„Musíme přijmout globální výzvu amerických obrů Google a Yahoo,“ prohlásil Chirac ve svém novoročním projevu. Co má být hlavní zbraní v tomto souboji? Francouzsko-německý projekt vyhledávače Quaero (latinsky „hledám“), který vzniká jako společný projekt společnosti Thomson za francouzskou stranu a německého vydavatelského domu Bertelsmann. Na projektu spolupracuje necelá dvacítka firem, jako jsou France Telecom či Deutsche Telekom. Do vyhledávače tečou také peníze ze státních rozpočtů – francouzská Agentura pro průmyslovou inovaci přispěla 150 miliony euro.

Chirac považuje vytvoření evropského vyhledávače za nutný krok k emancipaci evropské kultury, která by podle něho mohla zaniknout. „Dnes se rodí nový zeměpis kultury a poznání. Zítra se to, co nebude k dispozici na síti, může stát pro svět neviditelným,“ řekl doslova Chirac.

Vzhledem k tomu, že je projekt zatím v počátečních stádiích vývoje, stáhla společnost Thomson veřejně přístupné stránky na této adrese, aby zabránila dalším nepodloženým spekulacím. Vše pak má být vysvětleno na oficiální tiskové konferenci.

Co skrývá Quaero

Hlavní devizou nového systému pro vyhledávání a třídění a správu informací, má být podle serveru InfoWorld orientace na práci s multimediálním obsahem. Quaero má být systém, který zvládne identifikovat a indexovat obrazové informace, podobně, jako se na to chystá Kodak. Systém má být vybaven mimo jiné také funkcí na rozpoznávání hlasových záznamů, kterým by měl rozumět podobně jako textu. To vše samozřejmě pomůže s jejich následným tříděním a vyhledáváním.

Některé technologie jsou již v přípravě a využity budou například zkušenosti vyhledávače Exalead. Na automatických překladačích pracuje Bertin Technologies a systém na zpracování obrázků je vyvíjen francouzským National Institute for Research in Computer Science and Control (INRIA). Německý InterACT Center u University v Karlsruhe přispěje technologií na rozpoznávání řeči a jejím zpracováním.

Quaero má být dostupné jak pro PC, tak mobilní zařízení nebo digitální televize. Systém tam má ambice stát se správcem obsahu nejen pro domácí uživatele, ale pro všechny organizace pracující s multimediálním obsahem.

Kdy se mají objevit první výsledky, však zatím nikdo zodpovědný není schopen odpovědět s odkazem na připravované oficiální informace.

Autoři:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Ruská obdoba WhatsAppu musí podle soudu spolupracovat s tajnou službou FSB

Messenger Telegram

Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že komunikační síť Telegram, která je obdobou oblíbené aplikace WhatsApp, musí...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Najdete na iDNES.cz