EU chce porazit Google, tvrdí Francie

  • 17
Francouzský prezident Jacques Chirac nedávno v plánech na rok 2006 uvedl, že ve spolupráci několika firem z Evropy vzniká vyhledávací systém Quaero, který má mít ambice konkurovat Google nebo Yahoo. Firmy, které za projektem stojí, se však vyjadřují zdrženlivěji.
Francouzský prezident Jacques Chirac ve svém novoročním projevu podle serveru Euroscop vyzval k tomu, aby se evropští vývojáři postavili americkým gigantům Google a Yahoo a přišli s vlastním internetovým vyhledávačem.

„Musíme přijmout globální výzvu amerických obrů Google a Yahoo,“ prohlásil Chirac ve svém novoročním projevu. Co má být hlavní zbraní v tomto souboji? Francouzsko-německý projekt vyhledávače Quaero (latinsky „hledám“), který vzniká jako společný projekt společnosti Thomson za francouzskou stranu a německého vydavatelského domu Bertelsmann. Na projektu spolupracuje necelá dvacítka firem, jako jsou France Telecom či Deutsche Telekom. Do vyhledávače tečou také peníze ze státních rozpočtů – francouzská Agentura pro průmyslovou inovaci přispěla 150 miliony euro.

Chirac považuje vytvoření evropského vyhledávače za nutný krok k emancipaci evropské kultury, která by podle něho mohla zaniknout. „Dnes se rodí nový zeměpis kultury a poznání. Zítra se to, co nebude k dispozici na síti, může stát pro svět neviditelným,“ řekl doslova Chirac.

Vzhledem k tomu, že je projekt zatím v počátečních stádiích vývoje, stáhla společnost Thomson veřejně přístupné stránky na této adrese, aby zabránila dalším nepodloženým spekulacím. Vše pak má být vysvětleno na oficiální tiskové konferenci.

Co skrývá Quaero

Hlavní devizou nového systému pro vyhledávání a třídění a správu informací, má být podle serveru InfoWorld orientace na práci s multimediálním obsahem. Quaero má být systém, který zvládne identifikovat a indexovat obrazové informace, podobně, jako se na to chystá Kodak. Systém má být vybaven mimo jiné také funkcí na rozpoznávání hlasových záznamů, kterým by měl rozumět podobně jako textu. To vše samozřejmě pomůže s jejich následným tříděním a vyhledáváním.

Některé technologie jsou již v přípravě a využity budou například zkušenosti vyhledávače Exalead. Na automatických překladačích pracuje Bertin Technologies a systém na zpracování obrázků je vyvíjen francouzským National Institute for Research in Computer Science and Control (INRIA). Německý InterACT Center u University v Karlsruhe přispěje technologií na rozpoznávání řeči a jejím zpracováním.

Quaero má být dostupné jak pro PC, tak mobilní zařízení nebo digitální televize. Systém tam má ambice stát se správcem obsahu nejen pro domácí uživatele, ale pro všechny organizace pracující s multimediálním obsahem.

Kdy se mají objevit první výsledky, však zatím nikdo zodpovědný není schopen odpovědět s odkazem na připravované oficiální informace.