Evropská komise chce zmapovat rychlost širokopásmového připojení k internetu ve všech státech evropské sedmadvacítky.

Evropská komise chce zmapovat rychlost širokopásmového připojení k internetu ve všech státech evropské sedmadvacítky. | foto: Profimedia.cz

EU měří rychlost internetu, zapojit se můžete i vy. Dostanete router

  • 243
Evropská komise spustila projekt, v rámci kterého chce zmapovat rychlost širokopásmového připojení k internetu ve všech státech evropské sedmadvacítky. Nespoléhá se přitom na informace od regulačních úřadů, ani od poskytovatelů internetového připojení, ale jde přímo za uživateli. Zapojit se můžete i vy.

Podobné projekty mapování rychlosti připojení k internetu proběhly i v USA a Velké Británii, kde se jich zúčastnilo přes 250 000 uživatelů internetu.

Dobrovolníci si nainstalují speciální router, který bude průběžně měřit parametry připojení do sítě a výsledné statistiky odesílat na servery provozovatele. Router by neměl dle oficiálních informací omezovat rychlost připojení (pracuje v idle režimu) a neměl by monitorovat uživatelská data. Motivem pro účast může být (mimo případného dobrého pocitu z účasti na výzkumu) zisk čtyřportového routeru, který účastníkovi zůstane i po ukončení projektu.

Jak se připojit?

Na základě vyplnění jednoduchého dotazníku na stránkách SamKnows vám bude zasláno speciální zařízení nazvané Whitebox, které podle jednoduchého návodu zapojíte do své sítě.  Není na tom nic složitého, Whitebox prostě jen zapojíte mezi modem, který vám dodal poskytovatel vašeho internetového připojení, a další prvky vaší domácí sítě. Nic dalšího není třeba nastavovat a vůbec nezáleží na typu internetového připojení, které využíváte. Může jít o ADSL, kabelové připojení či jakékoli jiné. Důležitá je pouze přítomnost modemu či routeru, který slouží pro přístup vašeho počítače do internetu.

Na stránkách projektu získáte všechny důležité informace, včetně odpovědí na nejčastější otázky kolem zařízení Whitebox a jeho funkcí.

Whitebox není nic jiného než speciálně upravený bezdrátový router, který testuje rychlost vaší internetové přípojky. Běžný síťový provoz není nijak narušen, testy probíhají v době, kdy své internetové připojení nevyužíváte. Whitebox také nijak nesleduje data, která proudí z internetu do vašeho počítače, měří skutečně pouze dostupnost a rychlost vašeho internetového připojení, jeho zpoždění, ztrátovost paketů, dobu načítání internetových stránek a další parametry vaší přípojky.

Whitebox za měsíc přenese přibližně 3 GB dat, z toho 2 GB stáhne a asi 1 GB odešle. V běžném provozu tento objem dat ani nepostřehnete, pokud samozřejmě nemáte na svém internetovém připojení nasazeno omezení FUP nebo za něj neplatíte na základě objemu přenesených dat. V takovém případě pro vás účast v průzkumu příliš vhodná není.

Naměřené výsledky

Jistě vás napadne otázka, co se dále děje s daty, které SamKnows v průběhu průzkumu získá od dobrovolníků. Naměřená data slouží k vypracování celoevropských statistik, na základě kterých bude mít Evropská komise informace o stavu širokopásmového internetového připojení v jednotlivých členských zemích a podklad pro rozhodování o investicích do rozvoje internetu v Evropě.

Výsledky testů vašeho vlastního internetového připojení budete mít dostupné na samostatných stránkách projektu, kde se přihlásíte pomocí e-mailu a hesla, které obdržíte společně se zařízením Whitebox. Zajímavou statistikou je především průměrná rychlost vašeho internetového připojení, na kterém si můžete snadno ověřit, jestli vám váš poskytovatel internetu dodává službu s dojednanými parametry. Přístup ke statistikám je možný i prostřednictvím aplikací pro mobilní telefony s operačním systémem Android či iOS. Každý měsíc navíc obdržíte pravidelnou statistiku parametrů vašeho připojení e-mailem.

Jako účastníci projektu budete mít přístup ke statistice rychlosti vašeho internetového připojení, takže si můžete zkontrolovat, zdali dostáváte službu v kvalitě, za kterou platíte.

Whitebox není nastaven pro sběr osobních dat uživatelů. To znamená, že nesleduje, které stránky si na internetu prohlížíte, jaké soubory stahujete ani jiné informace citlivé povahy. Naopak, při stahování velkých souborů budou testy pozastaveny, aby nedošlo ke zkreslení výsledků měření, které zkoumá především běžný provoz, tedy rychlost a objem dat přenášených po internetu.

Co umí Whitebox

Zařízení Whitebox, které získáte na základě bezplatné registrace, neobsahuje žádné tajemné technologie. Je to bezdrátový router od výrobce TP-Link, vybavený speciálním firmwarem, který slouží k měření výkonu internetového připojení. Obsažená Wi-Fi pasivně sleduje okolní bezdrátové sítě a zajišťuje, že během aktivního využívání vašeho internetového připojení (typicky z notebooku) nebudou prováděny žádné testy, které by vás zdržovaly při práci nebo surfování po internetu.

Whitebox je standardní router od výrobce TP-Link, vybavený speciálním firmwarem s funkcemi na testování internetového připojení.

Jednu výhodu ovšem zařízení Whitebox má. Funguje totiž jako klasický router, takže je možné k němu síťovým kabelem připojit až čtyři různá zařízení. To oceníte typicky v případě, že má váš modem pouze jediný síťový výstup a vy k němu potřebujete připojit více počítačů.

Po ukončení projektu Evropské komise, přibližně za dva roky, vám Whitebox zůstane, vracet jej nemusíte. Můžeme předpokládat, že se na internetu objeví návod, jak bezdrátovému routeru vrátit jeho standardní funkce. Rozhodně to ovšem nezkoušejte v průběhu projektu, jelikož provozovatelská firma pozná, že ve vašem zařízení došlo k neoprávněným změnám a může chtít své zařízení vrátit zpět. Whitebox budete muset vrátit i v případě, že se sami rozhodnete projektu dále neúčastnit.

Chcete-li se zúčastnit měření rychlosti internetu v zemích Evropské unie, zaregistrujte se na domovské stránce projektu.