Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: Máte právo na výmaz z internetu, YouTube není zodpovědný za videa

  12:12aktualizováno  12:12
YouTube není ve Francii zodpovědný za obsah, v Německu ano. V obou případech platí zatím. Evropská unie chce prosadit, aby měl uživatel právo nechat smazat svá data z databází na internetu. MS Office bude možná pro iPady i tablety s androidem.

Čekají internetovou jedničku ve videu černější časy? | foto: YouTube.com

YouTube se ve Francii úspěšně brání žalobě o obsah

Soud ve Francii rozhodl, že YouTube není zodpovědný za obsah, který na něj uživatelé nahrají. V několika probíhajících sporech na území Evropy je to teprve podruhé, co padlo takové rozhodnutí. První vítězství si Google připsal ve Španělsku.

Francouzský soud míní, že Google, který YouTube vlastní, vyvíjí dostatečné úsilí, aby závadný obsah odstranil. Žalující strana televizní společnost TF1 se proti tomuto rozsudku odvolá.

Zato minulý měsíc soud v Německu nařídil Googlu instalovat filtry na YouTube, aby se zabránilo vkládání materiálu chráněného autorskými právy. Zde se naopak odvolal Google.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

V Itálii zase musí firma hlídat obsah pod hrozbou pokuty 250 eur (cca 6 500 Kč) za neoprávněné video a den. Týká se to sporu s Berlusconiho mediální společností Mediaset.

Evropa by ráda prosadila právo být digitálně zapomenut

Evropská komise chce uzákonit "právo být zapomenut", tedy právo lidí na vymazání jejich osobních údajů z elektronických databází, zejména pokud byly poskytnuty v jejich dětství. Na konferenci k internetové kriminalitě to podle ČTK v Senátu uvedla Alena Kučerová z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

"Je to velmi důležitý prvek, realizace práva na zapomenutí zatím zůstávala spíš v oblasti teorie," uvedla Kučerová. Podotkla, že návrh má být přijat v rámci nařízení Evropského parlamentu, které bude pro členské země závazné.

Právo na zapomenutí budou moci lidé uplatnit například tehdy, pokud poskytnuté údaje už nejsou potřebné pro účely, pro které byly shromážděny, nebo pokud neexistuje žádný právní důvod pro jejich zpracování. Vymazání by podle návrhu mohlo být odmítnuto například z důvodů veřejného zájmu v oblasti veřejného zdraví nebo kvůli statistickým a vědeckým výzkumům.

Microsoft Office bude vedle iPadu i na androidu

Spolu s Windows 8 se má podle nejnovějších spekulací objevit verze kancelářského balíku Office i pro iOS a android. Hotovo to má být do příchodu Windows 8, což se nám ale nezdá příliš pravděpodobné. Microsoft většinu svého software totiž nechává v poslední době veřejně testovat, což trvá minimálně půl roku. Nechme se ale překvapit, třeba má pro tyto operační systémy jiný plán.

Každopádně bude vstup balíku MS Office na tablety znamenat další potvrzení trendu stále většího využití těchto přenosných zařízení ve firmách pro práci.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Najdete na iDNES.cz