Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


EUCD chrání pouze zájmy labelů, ne práva hudebních fanoušků

aktualizováno 
Na četné dotazy čtenářů se dnes vracíme k evropské obdobě amerického copyrightového zákona DMCA. Směrnice EU Copyright Directive pro hudební fanoušky na starém kontinentu znamená významné omezení práv při manipulaci se zakoupenými nosiči.

EUCD neboli European Union Copyright Directive je označován jako evropská odpověď na nepopulární americký zákon DMCA - Digital Millennium Copyright Act. Tato direktiva má taktéž sloužit k prevenci neautorizovaného kopírování copyrightovaných děl a šíření informací o způsobech prolomení technologických zabezpečení nosičů. EUCD byl schválen již v polovině roku 2001 a bohužel přichází právě v době, kdy DMCA patrně projde velkou reformou. Zatímco nová verze amerického zákona již počítá s termínem "fair use", tedy legálním nakládáním s originálním nosičem, EUCD se drží jeho původního znění. Z celé direktivy vybíráme následující dva zásadní články:

KAPITOLA III
Ochrana technologických opatření a informací pro správu autorských práv

Článek 6
Náležitosti k technologickým opatřením:
1. Členské státy mají poskytnout adekvátní zákonnou ochranu proti překonání jakéhokoliv účinného technologického opatření a šíření postupů na jeho překonání;
2. Členské státy mají poskytnout adekvátní zákonnou ochranu proti výrobě, dovozu, distribuci, prodeji, pronájmu, reklamě na prodej či pronájem, nebo vlastnění ke komerčním účelům zařízení, produktů nebo komponent, nebo poskytování služeb, které:
a) jsou propagovány, inzerovány nebo prodávány za účelem překonání, nebo
b) mají pouze omezený komerčně významný účel nebo použití jiné než k překonání, nebo
c) jsou primárně navrženy, vyráběny, přizpůsobeny nebo předváděny za účelem umožnění nebo usnadnění překonání -
jakýchkoliv účinných technologických opatření.
3. Pro účely této direktivy výraz "technologická opatření" značí jakoukoliv technologii, zařízení nebo komponentu, která je za normálních provozních podmínek určena k předcházení nebo omezení činností, jež nejsou autorizovány držitelem práv nebo copyrightem nebo jakýmkoliv zákonem spojeným s copyrightem.

Článek 7
Náležitosti, týkající se informací pro správu autorských práv:
1. Členské státy mají poskytnout adekvátní zákonnou ochranu proti všem osobám, vědomě provádějícím bez povolení některou z následujících činností:
a) odstranění nebo pozměnění elektronických informací pro správu autorských práv;
b) distribuci, dovoz za účelem distribuce, vysílání, kopírování nebo veřejné poskytování děl, z nichž byly informace pro správu autorských práv neautorizovaně odstraněny či pozměněny, je-li si osoba takto činící vědoma, že provádí, umožňuje či usnadňuje porušování autorských práv.
2. Pro účely této direktivy výraz "informace pro správu autorských práv" značí jakoukoliv informaci, poskytnutou vlastníkem práv, která identifikuje dílo, autora nebo jiného vlastníka práv, nebo informaci o podmínkách použití díla a jakékoliv množství kódů, tuto informaci vyjadřujících.


Zajímavostí je, že EUCD bere v potaz právo zákazníka na záložní kopii zakoupeného díla. Zároveň však legalizuje technologie kopírování zabraňující práva zákazníků tak porušující. Ba co víc, de facto je povyšuje nad zákon a odevzdává ochranu copyrightu z roviny soudní do rukou nahrávacích společností. Ty nyní mohou s nosičem udělat cokoliv a překonání jakékoliv překážky, byť za legálním účelem, bude zcela nesmyslně trestné. MP3 přehrávače tak budou prakticky postaveny mimo zákon, neboť získání MP3 souborů z chráněného zdroje bude nelegální.

Také hudba, nabízená v komprimované podobě, je často svázána různými softwarovými prostředky, zabraňujícími kopírování. Jejich výsledkem mnohdy bývá, že si člověk legálně zakoupenou a v práci staženou skladbu doma nepřehraje, neboť je certifikační DRM systém vázán na IP adresu firemního počítače. Taktéž i komprimované stopy na některých chráněných CD přehrajeme až po autorizaci nosiče přes internet. V obou případech je poslech hudby bez přístupu k Síti nemožný a nástroje pro odstranění DRM kódu - byť mohou být jediným způsobem, jak si zakoupenou hudbu poslechnout - ilegální.

Zábavní průmysl má politiky omotané kolem prstů. Je opravdu smutné, že jejich podezřelé obchodní praktiky a omezování lidských práv našly oporu v zákonech i na našem kontinentě. Nemohou se pak ovšem divit, že jim zákazníci oplácejí stejnou mincí - přestávají je podporovat a bouří se. Právo na legální nakládání se zakoupenými disky je totiž nezpochybnitelné.

Zatímco americký zákon DMCA již dostává rozum, evropský EUCD má hodně co dohánět. Snad se mu ale bude brzy dařit stejně. Související informace a kompletní znění EUCD najdete na serverech EuroRights.org či britském Campaign for Digital Rights.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sennheiser SET 900 a Panasonic RP-WFG20
Špatně slyšíte třeba televizi? Tato speciální sluchátka to vyřeší

Neustále u vás doma řve televize? Vy zesilujete a partnerka hlasitost ubírá? Nebo naopak? Vyzkoušeli jsme dvojici sluchátek pro nedoslýchavé. Funkčnost během...  celý článek

Chytré hodinky mají nahradit kapesní hudební přehrávače.
Chytré hodinky mají nahradit hudební přehrávače. V ČR to má překážku

Proč si kupovat přehrávač s 8GB pamětí a třídit v ní hudební sbírku, když mohu mít miliony alb a desítky milionů skladeb podle chuti dostupné doslova na...  celý článek

Kabel RMCE-BT1 s MMCX konektory doplní o bezdrátovou konektivitu většinu...
Shure představil kabel, který bezdrátově připojí i starší sluchátka

Pokud máte sluchátka Shure řady SE, již brzy je budete moci proměnit v bezdrátová.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.