Přinese plánované sjednocení pravidel více omezení?

Přinese plánované sjednocení pravidel více omezení? | foto: Profimedia.cz

Evropa chce stejné podmínky pro prodej hudby přes internet

  • 22
Sjednotit se rychle mají především regulativní opatření a systém ochrany autorských práv.

Evropská komise hodlá letos navrhnout, aby se v Evropské unii vytvořil jednotný trh s online hudbou, filmy či hrami. Rychle se rozvíjející sektor podle komise nyní totiž trpí tím, že v jednotlivých zemích panují různá regulativní opatření a neexistují jasná pravidla pro ochranu autorských práv.

Podle komise přitom příjmy z prodeje online obsahu stoupnou v 25 zemích unie bez nováčků Bulharska a Rumunska z 1,8 miliardy eur (přes 47 miliard korun) v roce 2005 zhruba čtyřikrát na 8,3 miliardy eur (téměř 220 miliard korun) v roce 2010.

Komise dnes proto vybídla poskytovatele internetových služeb, telekomunikační společnosti a další průmysl, aby s ní tyto firmy spolupracovaly na tom, jak zjednodušit a zabezpečit snadnější přístup k online hudbě, televizním programům, filmům či hrám skrze internet či mobilní telefony. Firmy mohou předat komisi své komentáře k návrhům komise do konce února. Podle české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) se jedná o "krok správným směrem".

Evropská komise vidí čtyři hlavní oblasti, v nichž by bylo vhodné udělat změny. Chtěla by například, aby se zvýšila dostupnost online obsahu, neboť někteří majitelé autorských práv jej nechtějí příliš pouštět do internetové distribuce, a to zejména z obav z ilegálního stahování.

Mělo by také být usnadněno licencování online obsahu tak, aby mohl být jednodušeji nabízen ve vícero státech, což podle komise není dosud v některých zemích unie příliš snadné. Třetí oblastí je větší součinnost při práci na mechanismu, který umožní lepší správu autorských práv a spravedlivé rozdělování příjmů pro tvůrce online obsahu. Čtvrtý je pak právě problém internetového pirátství.

"Hudební průmysl tuto iniciativu jednoznačně vítá a jeho zástupci jsou připraveni s Evropskou komisí úzce spolupracovat," řekla ČTK ředitelka české pobočky IFPI Petra Malá Žikovská. "Standardizace pravidel šíření autorských děl po internetu povede ke snadnějšímu přístupu k těmto dílům pro uživatele sítě a jistě poskytne účinnější nástroje v boji proti jejich nelegálnímu šíření," míní Malá Žikovská, podle níž by zavedení chystaných opatření v Česku znamenalo zejména změny některých ustanovení autorského zákona.

"Musíme si v Evropě vybrat: chceme silnější hudební, filmový a herní průmysl? Pak bychom měli dát tomuto průmyslu zákonnou jistotu, autorům obsahu spravedlivou odměnu a zákazníkům široký přístup k obrovské rozmanitosti online obsahu," prohlásila v dnešním prohlášení komisařka pro informační společnost Viviane Readingová s tím, že někdy v polovině roku hodlá přijít s návrhy na vytvoření jednotného trhu v tomto sektoru.

V některých zemích EU, například v Británii, sice prodej hudby přes internet tvoří až čtvrtinu v rámci tohoto segmentu, ale v dalších aspektech (například televize na vyžádání) je vše teprve v plenkách.