Gary Shapiro při rozhovoru

Gary Shapiro při rozhovoru | foto: Václav Nývlt, Jan Kužník

Evropa udělala velkou chybu, zvolila digitalizaci na úkor vysokého rozlišení

  • 107
Ředitel CES 2008 v Las Vegas, Gary Shapiro, označil přístup Evropy k digitalizaci televize za velkou chybu. Redaktoři Technet.cz s ním hovořili také o krizi veletrhů se zaměřením na IT.

Ještě před začátkem samotného veletrhu jsme jako jedni z mála měli možnost se setkat s ředitelem organizace Consumer Electronics Association, která veletrh CES 2008 pořádá, Garym Shapirem.  

CES letos navštíví skoro 140 000 návštěvníků, a projít si budou moci expozice celkem 2 700 vystavovatelů. A z tohoto faktu pramenil náš první dotaz: Čím to je, že CES kvete, zatímco jiné veletrhy se zmenšují (počet vystavovatelů klesá například i na CeBITu) a některé dokonce zanikají?

Hlavní důvod je podle Shapira nutno hledat již v jejich zaměření. "CES je primárně orientován na spotřební elektroniku, což je v současné době nejdynamičtěji se rozvíjející oblast. Zatímco před několika lety byly nové technologie představovány nejprve v business, korporátní, případně v profi oblasti, nyní je již několik let trend zcela opačný. Nové technologie jsou nejprve uvedeny ve spotřební elektronice," vysvětluje Shapiro. Je tedy logické, že právě orientace na spotřební elektroniku činí CES atraktivním pro vystavovatele i návštěvníky.

„Rosteme spolu s Las Vegas“ připomněl v souvislosti s třicetiletým výročím přestěhování CESu z Chicaga do Las Vegas.

Speciál z veletrhu CES 2008

Hlavní trendy CES 2008

Gary Shapiro také představil čtyři hlavní trendy letošního CESu.

Prvním je jednoduché přesouvání a sdílení multimediálního obsahu v rámci domácnosti. Obsah MP3 přehrávačů, HDD videorekordérů, počítačů, fotoaparátů i kamer by měl být snadno přístupný z libovolných zařízení v domácnosti, a to nejlépe bezdrátově. Tento trend o pár chvil později potvrdil na své tiskové konferenci Samsung – představil první videokameru bezdrátově připojenou k televizoru (připojena byla přes bezdrátové USB - více o této technologii na Technet.cz zde ).

Zejména v USA je již několik let patrný i druhý trend, jímž je přesouvání domácí elektroniky a zejména pak obsahu (hudby, filmů atd.) do automobilu. V nových instalacích ozvučení automobilů se objevují hlasově ovládané multimediální systémy s velkokapacitními pevnými disky, kam můžete uložit muziku, filmy i fotografie. Stále častější je i připojení k internetu, instalace herních konzolí, možnost příjmu televizního vysílání atd... Je logické, že tento směr vývoje je zatím nejrazantnější v Americe, kde lidé tráví v autech spoustu času. Výše uvedené večer potvrdil ve své keynote (kterou mimochodem Gary Shapiro uvedl), když demonstroval technologie FordSync umožňující synchronizaci s přehrávačem Zune (recenze zde) a smartphony založenými na operačním systému od Microsoftu více o keynote zde.

Dalším vyhraněným směrem jsou velkoplošné HD obrazovky. Úhlopříčka 42 palců je standardem, na popularitě nabírají 52“ modely a na trhu už jsou i kousky s úhlopříčkou přesahující 108“. Sílící poptávku po velkých obrazovkách potvrdil také Sharp, který na CESu oznámil plány na postavení nové továrny na gigantické LCD panely. "V moderním pojetí je obrazovka součástí interiéru a slouží nejen ke sledování filmů, TV vysílání a hraní her, ale i ke zobrazení informací z internetu, prezentaci rodinných fotografií," vysvětlil Shapiro. Televize se mají stát moderním krbem, u kterého se budou rodinní příslušníci scházet.

Posledním výrazným směrem v oblasti spotřební elektroniky je podle Shapira konvergence počítačů a kapesních zařízení. Již brzy se podle jeho slov dočkáme změny jejich provozních nároků (chystají se úspornější zařízení s ještě delší výdrží na baterie apod.). Vývojem prošlo a směrem ke značnému zjednodušení míří také ovládání a uživatelské rozhraní výrobků. Počítače (respektive jejich služby) se mají stát dostupné co nejširšímu počtu lidí. A nejde zde jen o snižování ceny, ale především o jejich technickou náročnost (zejména již zmíněné minimální nároky na energii), jednoduchost a odolnost proti poškození. O projektu OLPC (projekt laptop pro každého určený pro rozvojové země - více na Technet.cz zde) bude na CESu hovořit i prezident Rwandy Paul Kagame.

HD a digitalizace. V USA realita, v Evropě daleká budoucnost

Podle Garyho Shapira má v USA již zhruba 50 % domácností televizor s digitálním tunerem, přičemž naprostá většina z nich spadá do kategorie HD. Drtivá většina TV stanic přitom ve vysokém rozlišení vysílá již nyní. Od příštího roku, kdy bude v USA definitivně ukončeno (17. 2. 2009) analogové vysílání, budou v HD všechny.

V současnosti je tak k vidění paradoxní situace, kdy na starém CRT televizoru vidíte klasický NTSC obraz a v rohu je logo „HD“. Ne všichni občané USA jsou ochotni si pořídit plochý televizor s patřičnými parametry. Vláda jim vyšla vstříc a od ledna tohoto roku rozdala již více než milion slevových kupónů na nákup konvertoru digitálního signálu do analogu.


Ředitel CEA Gary Shapiro a šéfredaktor Technet.cz Jan Kužník

V České republice a ve většině zemí Evropy je však situace zcela opačná. Lidé často mají HD televizory, ale přijímají jen PAL signál (ve standardním rozlišení) a jediným způsobem, jak HD video získat, je koupě Blu-ray / HD-DVD přehrávače, přijímat zahraniční satelitní vysílání, nebo stahovat HD nahrávky z internetu.

„Evropa udělala při digitalizaci velkou chybu,“ řekl během rozhovoru Gary Shapiro. "Při jednání telekomunikačních úřadů byla v minulosti brána jako priorita pouze digitalizace a nikoli vysoké rozlišení," dodal Shapiro. Tím se Evropa dostala v rozšíření HD do skluzu – lidé nakupují novou techniku s dekodéry MPEG2 a než se rozhodou pořídit si novou s MPEG4 tunerem (a tedy možností vysokého rozlišení), bude to ještě dlouho trvat. Na druhou stranu je potřeba dodat, že rozšíření HD v USA přispěl i velký konkurenční talk kabelových televizí.

,