Evropská unie se chce zbavit pirátů

  • 21
Komise evropského parlamentu se nechala slyšet, že nová pravidla ochrany duševního vlastnictví by měla být tvrdší než dosud - tak, aby reflektovala zájmy nahrávacího průmyslu. Evropská unie hodlá zničit trh s černými nosiči a zatočit i s šířením hudby po internetu.

Návrh směrnice Evropské unie pro sjednocení zákonů na ochranu autorských práv ve všech členských státech byl podroben velké kritice ze strany parlamentní komise, která navrhla úpravy direktivy tak, aby lépe chránila zájmy hudebního a filmového průmyslu.

EU uveřejnila návrh v lednu s cílem sjednotit různé interpretace ochrany duševního vlastnictví, včetně copyrightů a patentů, ve všech členských státech. Direktiva měla za úkol vytvořit rovnováhu mezi potřebami majitelů autorských práv a uživatelů. Pozornost přitom nesoustředila na jednotlivce sdílející data na P2P sítích, ale především na segment, který průmysl poškozuje nejvíce - černý trh s audio a video nosiči.

Proti tomuto přístupu se ohradila organizace IFPI (Mezinárodní federace fonografického průmyslu), která v lednu vydala ostré prohlášení, v němž vyzývá k přijetí mnohem přísnějších opatření. "Návrh Evropské komise se neshoduje se závažností problému pirátství a nepřináší potřebná opatření, která by zabránila šíření epidemie plagiátorství," podotýká IFPI.

Na ruku průmyslu
Návrh nyní zkoumá Výbor pro právní záležitosti a vnitřní trh, který se nedávno vydal zprávu, v níž uvádí, že takový přístup k pirátství může být problematický. Zpravodajka komise Janelly Fourtou zahrnula do reportu i připomínky nahrávacího průmyslu. "Komise shledala, že je třeba soustředit se na všechna ohniska pirátství, a návrh se proto zaměřuje na porušování autorských práv za komerčními účely nebo takové, které způsobují držitelům copyrightu značné škody."

Problém původního návrhu byl mj. také ve formulaci, že snaha o zamezení pirátství nesmí klást překážky legitimnímu obchodu. Tato podmínka se nelíbila hudebním vydavatelstvím, protože by znamenala zákaz technologických zabezpečení CD, která omezují majitele originálních nosičů a na trhu působí negativně. Podle Janelly Fourtou tento odstavec v novém znění předpisu nebude.

Poslední křeč
"Držitelé copyrightů cítí, že musí udělat vše, co bude v jejich silách, aby zastavili tzv. přílivovou vlnu levné kopírovací technologie," komentuje snahy průmyslu Michael Horn, pracovník právní kanceláře Masons. "Většina vydavatelů a distributorů si je vědoma, že jejich boj je předem ztracený. O to víc koušou - snaží se prosadit neúměrně tvrdou legislativu, aby měli po ruce co nejsilnější právní arzenál. Jsou pro to ochotní udělat cokoliv."

Právní výbor bude o návrhu hlasovat 11. září. Experti však upozorňují, že sebetvrdší protipirátská opatření uvnitř Evropské unie nebudou mít na reálnou situaci prakticky žádný vliv. Černé trhy bují především mimo členské státy a kontraband se do Evropy dováží z třetích zemí.