Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropští zaměstnanci neví,co je to počítačový vir

aktualizováno 
Zhruba 62 procent zaměstnanců firem v západní Evropě neví, co jsou počítačové viry, nebo to ví jen přibližně a nemá buď žádné, nebo má velmi omezené ponětí o počítačové bezpečnosti. Vyplývá to z průzkumu antivirové firmy McAfee, kterého se účastnilo 1500 profesionály z celé Evropy.
Největší znalosti mají pracovníci ve Velké Británii, kde bylo neznalých 46 procent z nich. Naopak nejhůře jsou na tom v Německu, kde o bezpečnosti nic nevědí dvě třetiny zaměstnanců. Podle šéfa tuzemské pobočky McAfee Vladimíra Brože se v podobných intencích pohybuje i ČR a Slovensko.

Neznalost důležitosti instalování a aktualizování softwaru ilustrovala studie AOL Online Safety Study – 67 % počítačových uživatelů neaktualizovalo virové definice během posledních sedmi dnů. Celých 72 % uživatelů nemělo správně nakonfigurovaný firewall, ačkoliv 63 % uživatelů mělo na svém počítači vir.

Více než pětina pracovníků v Evropě dovoluje své rodině či přátelům, aby s pomocí jejich pracovního počítače přistupovali na internet. Nejbenevolentnější jsou v tomto ohledu Italové, kde mají podobný přístup dvě pětiny zaměstnanců. „To je zvlášť varující, když si uvědomíte, že 42 % rodičů nesleduje, co si jejich teenageři čtou nebo píšou na chatu nebo instant messagingu,“ říká Brož.

Více než polovina lidí připojuje některé své soukromé zařízení k firemnímu PC. Nejčastěji přitom jde o digitální fotoaparát, který připojují ve třetině případů. Osobní materiály ukládá v práci do počítače 60 procent Evropanů a zakázaný obsah si v práci stahuje 12 procent zaměstnanců.

Podle nedávného průzkumu společnosti Datamonitor 46 % společností tvrdí, že „divoké systémy“ jejich zaměstnanců byly zdrojem nákazy podniku. Jako „divoké systémy“ označujeme takové systémy, které nejsou identifikovatelné, nevedou se o nich záznamy a nejsou centrálně spravované, ale mají přitom přístup k podnikové síti. Jedná se například o mobilní zařízení a laptopy zaměstnanců.

Až 12 % zaměstnanců připouští, že stahují obsah, o kterém vědí, že by ho stahovat neměli. Na pracovištích zažívají rostoucí popularitu on-line hry a v práci je hraje 8 % všech zaměstnanců. Holandští zaměstnanci patří s 10 % těch, kdo si hrají on-line hry v práci, mezi nejnáruživější hráče.

Stažený obsah vystavuje IT síť riziku nakažení malwarem a také ji vystavuje riziku porušení zákonných nařízení. Jestliže zaměstnanec stahuje nelegální obrázky nebo obsah, je za přechovávání tohoto obsahu zodpovědná společnost.

Firmy se tak musejí bránit nejen útokům zvenčí i problémům, které mohou nevědomky i úmyslně způsobit jejich zaměstnanci. Tyto „vnitřní hrozby“ jsou podle McAfee jedním z největších bezpečnostních problémů, kterým firmy čelí, a také problémem, před kterým je nejtěžší se chránit.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Najdete na iDNES.cz