Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropští zaměstnanci neví,co je to počítačový vir

aktualizováno 
Zhruba 62 procent zaměstnanců firem v západní Evropě neví, co jsou počítačové viry, nebo to ví jen přibližně a nemá buď žádné, nebo má velmi omezené ponětí o počítačové bezpečnosti. Vyplývá to z průzkumu antivirové firmy McAfee, kterého se účastnilo 1500 profesionály z celé Evropy.
Největší znalosti mají pracovníci ve Velké Británii, kde bylo neznalých 46 procent z nich. Naopak nejhůře jsou na tom v Německu, kde o bezpečnosti nic nevědí dvě třetiny zaměstnanců. Podle šéfa tuzemské pobočky McAfee Vladimíra Brože se v podobných intencích pohybuje i ČR a Slovensko.

Neznalost důležitosti instalování a aktualizování softwaru ilustrovala studie AOL Online Safety Study – 67 % počítačových uživatelů neaktualizovalo virové definice během posledních sedmi dnů. Celých 72 % uživatelů nemělo správně nakonfigurovaný firewall, ačkoliv 63 % uživatelů mělo na svém počítači vir.

Více než pětina pracovníků v Evropě dovoluje své rodině či přátelům, aby s pomocí jejich pracovního počítače přistupovali na internet. Nejbenevolentnější jsou v tomto ohledu Italové, kde mají podobný přístup dvě pětiny zaměstnanců. „To je zvlášť varující, když si uvědomíte, že 42 % rodičů nesleduje, co si jejich teenageři čtou nebo píšou na chatu nebo instant messagingu,“ říká Brož.

Více než polovina lidí připojuje některé své soukromé zařízení k firemnímu PC. Nejčastěji přitom jde o digitální fotoaparát, který připojují ve třetině případů. Osobní materiály ukládá v práci do počítače 60 procent Evropanů a zakázaný obsah si v práci stahuje 12 procent zaměstnanců.

Podle nedávného průzkumu společnosti Datamonitor 46 % společností tvrdí, že „divoké systémy“ jejich zaměstnanců byly zdrojem nákazy podniku. Jako „divoké systémy“ označujeme takové systémy, které nejsou identifikovatelné, nevedou se o nich záznamy a nejsou centrálně spravované, ale mají přitom přístup k podnikové síti. Jedná se například o mobilní zařízení a laptopy zaměstnanců.

Až 12 % zaměstnanců připouští, že stahují obsah, o kterém vědí, že by ho stahovat neměli. Na pracovištích zažívají rostoucí popularitu on-line hry a v práci je hraje 8 % všech zaměstnanců. Holandští zaměstnanci patří s 10 % těch, kdo si hrají on-line hry v práci, mezi nejnáruživější hráče.

Stažený obsah vystavuje IT síť riziku nakažení malwarem a také ji vystavuje riziku porušení zákonných nařízení. Jestliže zaměstnanec stahuje nelegální obrázky nebo obsah, je za přechovávání tohoto obsahu zodpovědná společnost.

Firmy se tak musejí bránit nejen útokům zvenčí i problémům, které mohou nevědomky i úmyslně způsobit jejich zaměstnanci. Tyto „vnitřní hrozby“ jsou podle McAfee jedním z největších bezpečnostních problémů, kterým firmy čelí, a také problémem, před kterým je nejtěžší se chránit.

Autoři: ,


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Najdete na iDNES.cz