Evropští zaměstnanci neví,co je to počítačový vir

  • 15
Zhruba 62 procent zaměstnanců firem v západní Evropě neví, co jsou počítačové viry, nebo to ví jen přibližně a nemá buď žádné, nebo má velmi omezené ponětí o počítačové bezpečnosti. Vyplývá to z průzkumu antivirové firmy McAfee, kterého se účastnilo 1500 profesionály z celé Evropy.
Největší znalosti mají pracovníci ve Velké Británii, kde bylo neznalých 46 procent z nich. Naopak nejhůře jsou na tom v Německu, kde o bezpečnosti nic nevědí dvě třetiny zaměstnanců. Podle šéfa tuzemské pobočky McAfee Vladimíra Brože se v podobných intencích pohybuje i ČR a Slovensko.

Neznalost důležitosti instalování a aktualizování softwaru ilustrovala studie AOL Online Safety Study – 67 % počítačových uživatelů neaktualizovalo virové definice během posledních sedmi dnů. Celých 72 % uživatelů nemělo správně nakonfigurovaný firewall, ačkoliv 63 % uživatelů mělo na svém počítači vir.

Více než pětina pracovníků v Evropě dovoluje své rodině či přátelům, aby s pomocí jejich pracovního počítače přistupovali na internet. Nejbenevolentnější jsou v tomto ohledu Italové, kde mají podobný přístup dvě pětiny zaměstnanců. „To je zvlášť varující, když si uvědomíte, že 42 % rodičů nesleduje, co si jejich teenageři čtou nebo píšou na chatu nebo instant messagingu,“ říká Brož.

Více než polovina lidí připojuje některé své soukromé zařízení k firemnímu PC. Nejčastěji přitom jde o digitální fotoaparát, který připojují ve třetině případů. Osobní materiály ukládá v práci do počítače 60 procent Evropanů a zakázaný obsah si v práci stahuje 12 procent zaměstnanců.

Podle nedávného průzkumu společnosti Datamonitor 46 % společností tvrdí, že „divoké systémy“ jejich zaměstnanců byly zdrojem nákazy podniku. Jako „divoké systémy“ označujeme takové systémy, které nejsou identifikovatelné, nevedou se o nich záznamy a nejsou centrálně spravované, ale mají přitom přístup k podnikové síti. Jedná se například o mobilní zařízení a laptopy zaměstnanců.

Až 12 % zaměstnanců připouští, že stahují obsah, o kterém vědí, že by ho stahovat neměli. Na pracovištích zažívají rostoucí popularitu on-line hry a v práci je hraje 8 % všech zaměstnanců. Holandští zaměstnanci patří s 10 % těch, kdo si hrají on-line hry v práci, mezi nejnáruživější hráče.

Stažený obsah vystavuje IT síť riziku nakažení malwarem a také ji vystavuje riziku porušení zákonných nařízení. Jestliže zaměstnanec stahuje nelegální obrázky nebo obsah, je za přechovávání tohoto obsahu zodpovědná společnost.

Firmy se tak musejí bránit nejen útokům zvenčí i problémům, které mohou nevědomky i úmyslně způsobit jejich zaměstnanci. Tyto „vnitřní hrozby“ jsou podle McAfee jedním z největších bezpečnostních problémů, kterým firmy čelí, a také problémem, před kterým je nejtěžší se chránit.

,