Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Existence Napsteru silně ohrožena

  0:30aktualizováno  0:30
Po vyhraném soudním sporu s MP3.com se morálně posílená RIAA vrhla s plnou vervou na Napster. Jista si svým vítězstvím v nadcházejícím soudním sporu požádala soudce o uvalení předběžného opatření, kterým by byla činnost Napsteru s okamžitou platností ukončena.
Po vyhraném soudním sporu s MP3.com se morálně posílená RIAA vrhla s plnou vervou na Napster. Jista si svým vítězstvím v nadcházejícím soudním sporu požádala soudce o uvalení předběžného opatření, kterým by byla činnost Napsteru s okamžitou platností ukončena.

K návrhu RIAA na okamžité ukončení činnosti Napsteru se připojila celá řada osobností z hudebního průmyslu. Pravděpodobně nejzajímavější osobou v dlouhém výčtu je Michael Robertson CEO MP3.com, který se ještě nedávno s RIAA soudil ve věci kontroverzní služby My.MP3.com a nyní po boku velkých hudebních vydavatelství brání autorská práva umělců, která donedávna MP3.com porušoval.

Na rozdíl od kausy s MP3.com je situace Napsteru podstatně nevýhodnější. Nic nepomohlo tvrzení právníků Napsteru, že firma nepřenáší, nesměruje ani neposkytuje spojení pro přenos pirátských MP3 souborů, a že by naopak za ilegální počínání svých klientů měly být postihováni jejich poskytovatelé připojení k Internetu. Toto tvrzení soudkyně Marilyn Hall Patel 9. května letošního roku zamítla.

Proti Napsteru rovněž hovoří většina ze studií a veřejných průzkumů, které na žádost RIAA vypracovaly uznávané agentury na průzkum veřejného mínění, a které jednoznačně ukazují spojitost mezi používáním Napsteru a poklesem prodeje hudebních CD. Například v okolí amerických univerzit a kolejí je pokles prodeje hudebních nosičů citelný a naopak silně vzrostl prodej CD-R médií.

Zatímco v předchozí kause s MP3.com byl výsledek soudního stání až do poslední chvíle nejistý, v případě Napsteru se dá s pravděpodobností hraničící s jistotou říci, že to nebude Napster, kdo vítězně opustí soudní síň. Pokud soud nařídí zastavení činnosti centrálních serverů, ke kterým se uživatelé Napsteru připojují, bude to v praxi znamenat konec revolučního programu pro výměnu MP3 souborů, který se navždy zapsal zlatým písmem do historie Internetu.

Příznivci formátu MP3 však nemusí být smutní, protože určitě bude existovat široká nabídka alternativních způsobů, jak svoje oblíbené skladby prostřednictvím Internetu bezplatně získat. Distribuované systémy jako Gnutella nebo FreeNet nevyužívají centrální servery a je téměř nemožné je v praxi zakázat.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Auta Google budou v ulicích nejen fotit, ale také měřit znečištění

Oficiální foto Google Street View Car

V rámci projektu Google Street View budou auta zaznamenávat nejen to, jak vypadají ulice v USA a v Evropě. Google ve...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Najdete na iDNES.cz