Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Exkluzivně: Hudební puk iRiver iGP-100 na scéně (recenze)

aktualizováno 
První přehrávač korejského iRiveru na mikrodisky Cornice 1,5 GB už je tady! Malý, kulatý a elegantní strojek s výrazným displejem rozumí podporuje formát Ogg Vorbis, přijímá rádio a funguje jako externí disk s USB 2.0. Přestanete kupovat velkokapacitní flash přehrávače?

Tak jsme vás minulý týden trochu napínali, ale teď už můžeme s čistým svědomím přiznat, že při sestavování přehledu novinek značky iRiver pro rok 2004 se ta první z nich již hřála v redakci a podrobovala se testovací proceduře. Korejská firma, respektive její americká pobočka, připravila velkou konkurenci (nejen) vlastním paměťovým přehrávačům v podobě modelu iGP-100.

Mezi příslušenstvím jsme objevili CD-ROM, na němž jsou jen a pouze ovladače pro Windows 9x. Status Mass Storage není iGP vůbec cizí a je mu jedno, co a kam kopírujete. Jednotku doplňuje USB kabel a síťový adaptér, což je jediná cesta, jak oživit vybitý přehrávač. Elegantní pouzdro má očko na opasek, ale spíš by se hodila klipsna, protože ovládání upoutaného iGP není právě uživatelsky přívětivé a dálkový ovladač tentokrát chybí. Sluchátka značky iRiver jsou již tradicí a drtivou většinu pecek dodávaných k ostatním přehrávačům nechávají daleko za sebou. Manuál u našeho vzorku postrádal češtinu, ale v oficiální distribuci bude samozřejmě přítomen i náš rodný jazyk.

iRiver iGP-100

Přístroj, přezdívaný pro svůj vzhled "hudební puk", má v průměru 8 cm a je silný 2,4 cm. Pravidelný kruhový tvar je narušován výstupky a prohlubněmi, ovládacími prvky a zajímavým designérským prvkem v podobě chromovaného můstku. Můžete jej využít k zavěšení přehrávače na krk - tedy pokud vás stogramové závaží nebude příliš tížit.

Uvnitř se ukrývá 1" mikrodisk Cornice s kapacitou 1,5 GB. Jak už to bývá, platí zde oblíbené pravidlo výrobců, že 1 GB je miliarda bytů. Uživateli je tak ve skutečnosti dostupných pouze 1,4 GB, což je prostor dostačující k uložení zhruba 25 hodin hudby. Disk je interní a tudíž nevyjímatelný, stejně jako akumulátor Li-Ion 1000 mAh s jmenovitou životností 12 hodin na jedno nabití.

iRiver iGP-100

Přehrávač svým tvarem sice dobře padne do dlaně, ale rozmístění tlačítek dovoluje ovládat funkce jednou rukou pouze levákům. Ve výstupcích spojených můstkem se nacházejí dvě diody. Levá, červená, signalizuje práci harddisku, protější žlutá pak nabíjení akumulátoru. V jejich blízkosti jsou umístěny dva jog-dial ovladače, na něž jsou kromě změny hlasitosti a přetáčená nabaleny i další funkce, např. vstup do menu, navigace, změna módu přehrávání aj.

iRiver iGP-100

Velký displej s úhlopříčkou necelých 5 cm je dobře čitelný, modré podsvícení příjemné. Zobrazení je prakticky totožné s jukeboxem řady iHP-100, kde ve spodní polovině ubíhá lišta odehraného času a po stranách skáčou VU metry levého a pravého kanálu. Více se dozvíte ve speciální fotogalerii věnované displeji a nastavení funkcí přehrávače.

iRiver iGP-100

iGP je sice větší, než jsme si podle prvních obrázků mysleli, ale funkcí nabízí méně než ostatní produkty iRiveru, pokud tedy nepočítáme discmany. Přehraje formáty MP3, WMA, ASF a OGG v plném rozsahu 32-320 kbps (OGG do 500 kbps) a zachytí rozhlasové vysílání v pásmu 87,5-108 MHz. Stanice lze uložit automaticky nebo manuálně do 20 paměťových míst, tlačítkem Play je možné přepínat mezi režimy mono/stereo. Signál z éteru však iGP uložit nedokáže, nemá dokonce ani linkový vstup a mikrofon, což je oproti flashovým kolegům citelná nevýhoda. Cosi se proslýchá o tom, že procesory použité v harddiskových přehrávačích nestíhají v reálném čase komprimovat zvuk z tuneru, ovládat disk a zapisovat data.

iRiver iGP-100 iRiver iGP-100 iRiver iGP-100

iGP-100 je první menší mašinka od iRiveru, která je vybavena rychlým rozhraním USB 2.0. Flashové přehrávače dosud brzdily pomalé paměti, data svištěla jen po sběrnicích jukeboxů. Maličký disk Cornice sice nedosahuje výkonu svých velkých příbuzných, ale rozhodně se nemá za co stydět. Celou kapacitu lze za ideálních podmínek zaplnit za 6-7 minut.

Čtení kB/s Zápis kB/s
Buffered

2 364

2 336

Sekvenčně

4 066

4 051

Náhodně

1 768

1 700

iRiver iGP-100 iRiver iGP-100

Vyrovnávací paměť pojme při datovém toku 128 kbps přibližně 12 minut zvukových dat. Jednotka dokáže naplnit buffer celý, takže může mít v paměti i několik souborů najednou. Bohužel se stejně nevyhne mezerám mezi skladbami, které jsou při kontinuálních mixech dost rušivé. Při běžné chůzi ani lehkém joggingu jsme nezaznamenali žádné problémy s poruchami přehrávání. Výrobce nicméně upozorňuje, že otřesy mohou disk poškodit, a v tom případě doporučuje Scandisk. Spokojeni jsme byli s výdrží akumulátoru, který i s obsahem namíchaným ze souborů OGG, WMA a MP3 v různých datových tocích téměř splnil svou dvanáctihodinovou kvótu.

iRiver iGP-100

Zvukově už výrobky iRiveru asi překvapit nemohou, ale přesto je menu s prostředky pro úpravu reprodukce příjemným ... ehm ... překvapením. Na výběr máte vyvážení sterea, pět předvolených ekvalizérů (Normal, Rock, Pop, Jazz, Classic, Ultra Bass) a uživatelské nastavení frekvenčních pásem, samostatné naboostování basů a výšek a prostorové efekty vyvinuté v proslulých SRS Labs (SRS, TruBass, WOW). Přesto máme pocit, že holý zvuk bez ekvalizéru je s dodávanými sluchátky naprosto dostačující. Sluchátkový výstup má odstup signál/šum 90 dB a výkon 20 mW při impedanci 16 ohmů.

Celkem

iGP-100 je v produktové řadě iRiveru zajímavým zpestřením. To, co umí, dělá dobře. Zvuk je výborný, v podpoře všech formátů jsme nenašli slabinu, příjem rádia je solidní. Ani nenápadnou šachtu s označením Reset jsme nemuseli rušit ze spánku. Oproti ostatním firemním přehrávačům však má dost omezené funkce. Jako přehrávač a externí disk slouží jedna radost, ale pokud toužíte i po širším využití, musíte se obrátit jinam.

Přehrávač k testu zapůjčila firma FAST s.r.o.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Chytrý reproduktor Volareo umožní hudebníkům zaplatit potleskem

Reproduktor pro blockchainové hudební služby Volareo.

Chytrý reproduktor Volareo má ambice změnit digitální hudební online distribuci. Dnes jde do prodeje prvních 100 kusů....

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz