Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Exkluzivně: Hudební puk iRiver iGP-100 na scéně (recenze)

aktualizováno 
První přehrávač korejského iRiveru na mikrodisky Cornice 1,5 GB už je tady! Malý, kulatý a elegantní strojek s výrazným displejem rozumí podporuje formát Ogg Vorbis, přijímá rádio a funguje jako externí disk s USB 2.0. Přestanete kupovat velkokapacitní flash přehrávače?

Tak jsme vás minulý týden trochu napínali, ale teď už můžeme s čistým svědomím přiznat, že při sestavování přehledu novinek značky iRiver pro rok 2004 se ta první z nich již hřála v redakci a podrobovala se testovací proceduře. Korejská firma, respektive její americká pobočka, připravila velkou konkurenci (nejen) vlastním paměťovým přehrávačům v podobě modelu iGP-100.

Mezi příslušenstvím jsme objevili CD-ROM, na němž jsou jen a pouze ovladače pro Windows 9x. Status Mass Storage není iGP vůbec cizí a je mu jedno, co a kam kopírujete. Jednotku doplňuje USB kabel a síťový adaptér, což je jediná cesta, jak oživit vybitý přehrávač. Elegantní pouzdro má očko na opasek, ale spíš by se hodila klipsna, protože ovládání upoutaného iGP není právě uživatelsky přívětivé a dálkový ovladač tentokrát chybí. Sluchátka značky iRiver jsou již tradicí a drtivou většinu pecek dodávaných k ostatním přehrávačům nechávají daleko za sebou. Manuál u našeho vzorku postrádal češtinu, ale v oficiální distribuci bude samozřejmě přítomen i náš rodný jazyk.

iRiver iGP-100

Přístroj, přezdívaný pro svůj vzhled "hudební puk", má v průměru 8 cm a je silný 2,4 cm. Pravidelný kruhový tvar je narušován výstupky a prohlubněmi, ovládacími prvky a zajímavým designérským prvkem v podobě chromovaného můstku. Můžete jej využít k zavěšení přehrávače na krk - tedy pokud vás stogramové závaží nebude příliš tížit.

Uvnitř se ukrývá 1" mikrodisk Cornice s kapacitou 1,5 GB. Jak už to bývá, platí zde oblíbené pravidlo výrobců, že 1 GB je miliarda bytů. Uživateli je tak ve skutečnosti dostupných pouze 1,4 GB, což je prostor dostačující k uložení zhruba 25 hodin hudby. Disk je interní a tudíž nevyjímatelný, stejně jako akumulátor Li-Ion 1000 mAh s jmenovitou životností 12 hodin na jedno nabití.

iRiver iGP-100

Přehrávač svým tvarem sice dobře padne do dlaně, ale rozmístění tlačítek dovoluje ovládat funkce jednou rukou pouze levákům. Ve výstupcích spojených můstkem se nacházejí dvě diody. Levá, červená, signalizuje práci harddisku, protější žlutá pak nabíjení akumulátoru. V jejich blízkosti jsou umístěny dva jog-dial ovladače, na něž jsou kromě změny hlasitosti a přetáčená nabaleny i další funkce, např. vstup do menu, navigace, změna módu přehrávání aj.

iRiver iGP-100

Velký displej s úhlopříčkou necelých 5 cm je dobře čitelný, modré podsvícení příjemné. Zobrazení je prakticky totožné s jukeboxem řady iHP-100, kde ve spodní polovině ubíhá lišta odehraného času a po stranách skáčou VU metry levého a pravého kanálu. Více se dozvíte ve speciální fotogalerii věnované displeji a nastavení funkcí přehrávače.

iRiver iGP-100

iGP je sice větší, než jsme si podle prvních obrázků mysleli, ale funkcí nabízí méně než ostatní produkty iRiveru, pokud tedy nepočítáme discmany. Přehraje formáty MP3, WMA, ASF a OGG v plném rozsahu 32-320 kbps (OGG do 500 kbps) a zachytí rozhlasové vysílání v pásmu 87,5-108 MHz. Stanice lze uložit automaticky nebo manuálně do 20 paměťových míst, tlačítkem Play je možné přepínat mezi režimy mono/stereo. Signál z éteru však iGP uložit nedokáže, nemá dokonce ani linkový vstup a mikrofon, což je oproti flashovým kolegům citelná nevýhoda. Cosi se proslýchá o tom, že procesory použité v harddiskových přehrávačích nestíhají v reálném čase komprimovat zvuk z tuneru, ovládat disk a zapisovat data.

iRiver iGP-100 iRiver iGP-100 iRiver iGP-100

iGP-100 je první menší mašinka od iRiveru, která je vybavena rychlým rozhraním USB 2.0. Flashové přehrávače dosud brzdily pomalé paměti, data svištěla jen po sběrnicích jukeboxů. Maličký disk Cornice sice nedosahuje výkonu svých velkých příbuzných, ale rozhodně se nemá za co stydět. Celou kapacitu lze za ideálních podmínek zaplnit za 6-7 minut.

Čtení kB/s Zápis kB/s
Buffered

2 364

2 336

Sekvenčně

4 066

4 051

Náhodně

1 768

1 700

iRiver iGP-100 iRiver iGP-100

Vyrovnávací paměť pojme při datovém toku 128 kbps přibližně 12 minut zvukových dat. Jednotka dokáže naplnit buffer celý, takže může mít v paměti i několik souborů najednou. Bohužel se stejně nevyhne mezerám mezi skladbami, které jsou při kontinuálních mixech dost rušivé. Při běžné chůzi ani lehkém joggingu jsme nezaznamenali žádné problémy s poruchami přehrávání. Výrobce nicméně upozorňuje, že otřesy mohou disk poškodit, a v tom případě doporučuje Scandisk. Spokojeni jsme byli s výdrží akumulátoru, který i s obsahem namíchaným ze souborů OGG, WMA a MP3 v různých datových tocích téměř splnil svou dvanáctihodinovou kvótu.

iRiver iGP-100

Zvukově už výrobky iRiveru asi překvapit nemohou, ale přesto je menu s prostředky pro úpravu reprodukce příjemným ... ehm ... překvapením. Na výběr máte vyvážení sterea, pět předvolených ekvalizérů (Normal, Rock, Pop, Jazz, Classic, Ultra Bass) a uživatelské nastavení frekvenčních pásem, samostatné naboostování basů a výšek a prostorové efekty vyvinuté v proslulých SRS Labs (SRS, TruBass, WOW). Přesto máme pocit, že holý zvuk bez ekvalizéru je s dodávanými sluchátky naprosto dostačující. Sluchátkový výstup má odstup signál/šum 90 dB a výkon 20 mW při impedanci 16 ohmů.

Celkem

iGP-100 je v produktové řadě iRiveru zajímavým zpestřením. To, co umí, dělá dobře. Zvuk je výborný, v podpoře všech formátů jsme nenašli slabinu, příjem rádia je solidní. Ani nenápadnou šachtu s označením Reset jsme nemuseli rušit ze spánku. Oproti ostatním firemním přehrávačům však má dost omezené funkce. Jako přehrávač a externí disk slouží jedna radost, ale pokud toužíte i po širším využití, musíte se obrátit jinam.

Přehrávač k testu zapůjčila firma FAST s.r.o.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz