Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Exkluzivně: Trumfy Philipsu pro rok 2003 - Co uvidí zbytek světa až na CeBITu?

aktualizováno 
Převratné technologie LCD panelů, přenosný DVD přehrávač s vypalovačkou, MP3 discman eXpanium s pěti hrami, přijímač internetového rádia a přenos zvuku a DivX videa přes WiFi, domácnost kompletně ovládaná prostřednictvím bezdrátové sítě... Philips odhalil své trumfy pro letošní rok.

Pre-CeBit - první ročník na pražské půdě
Každoročně pořádá společnost Philips prezentaci zvanou Pre-CeBIT, kde se mohou novináři v předstihu seznámit s novinkami, jež se objeví na veletrhu CeBIT. Tradičními místy konání jsou Amsterdam, Miláno a Hamburk, letos poprvé i Praha. My jsme si nemohli nechat tuto prezentaci ujít, a tak jsme se v úterý 4.2. vydali do hotelu Josef, kde se celá prezentace konala. Philips představil mnoho nových a leckdy i revolučních výrobků. Co jsme tedy na Pre-CeBITu 2003 viděli? Na co jsme si mohli sáhnout a co vyzkoušet?

Tři okruhy, tři místnosti
Celá akce se v podstatě dělila do třech oblastí:

 • Business productivity (produktivita obchodu),
 • Converge Your Content (doslova „sbližte svůj obsah“ - na vysvětlenou: jedná se o spojení PC a spotřební elektroniky, o sblížení těchto dvou oblastí)
 • Connected Home (propojení domácnosti)
  Nyní tedy konkrétněji ke každé oblasti a k jednotlivým produktům, které jsme spatřili.
 • Bussines productivity
  Nejzajímavějším produktem v této místnosti byl bezpochyby monitor Philips Brilliance 150P4, který jako první využívá technologii vylepšení obrazu LightFrame třetí generace LightFrame 3. Tato technologie umožňuje velké vylepšení kvality zobrazovaného obrázku či videa, přičemž uživatel může manuálně přesně určit, kde se obraz vylepší, nebo vše nechat na ovladači, který obrázky na monitoru rozeznává sám (k tomu je samozřejmě potřeba nainstalovaný software). LightFrame několikanásobně zvýší jas a ostrost. Jak vidno z fotografie, rozdíl mezi kontrastem v místě, kde se nachází obrázek, a zbytkem pracovního prostředí Windows je obrovský. LightFrame 3 umožňuje na monitoru takto vylepšit až 16 obrázků najednou, anebo celou plochu pouhým stiskem tlačítka.

  Philips Brilliance 150P4

  Dále jsme měli možnost vidět několik nových projektorů. Dva z nich určitě stojí za zmínku, ProScreen PXG20 a PXG30. PXG20 má kontrast 700:1 a jeho svítivost je 2500 ANSI lumenů, kontrast druhého zmiňovaného je 800:1 a svítivost úctyhodných 3200 ANSI lumenů.  Rozlišení obou modelů je 1280 x 1024 a jsou připraveny i pro HDTV.

  Kromě toho nás ihned po vstupu do místnosti upoutaly dva nové plazmové displeje o velikostech 42 a 50 palců. Obraz by jasný a ostrý, v některých momentech možná působil až trochu uměle, ale stále krásně.  Philips se v tomto roce také chystá uvést na trh LCD televizory o velikostech 15, 17, 23 a 30 palců. Od velikosti 32 palců včetně až do velikosti 50 palců budou televizory plazmové.
  V rohu místnosti se potom celkem nenápadně krčil jeden z LCD televizorů, model 15PF9925, který je ale také současně monitorem. Jde spíše o monitor s TV a rádiovým tunerem (oba tunery jsou součástí přístroje - žádné nevzhledné krabice pod stolem se nekonají) a možností Picture-in-Picture prolínání obrazu z libovolných dvou zdrojů. Na trhu se také objeví jeho větší bratříček o velikosti 20 palců.

  LCD TV Monitor 15PF9925

  Converge Your Content
  V této místnosti nám byly představeny produkty, které by měly prolomit ledy mezi výpočetní technikou a spotřební elektronikou.

  Výrobek s roztomilým názvem Jack Rabbit je přenosný DVD přehrávač s možností vypalování CD. Vývojáři nezapomněli ani na podporu MP3 a CD s fotkami ve formátu JPG. Na jeho stranách se nachází velké množství vstupů a výstupů, jmenujme ty nejdůležitější: USB 2.0 (případně 1.1), 5.1 výstup, sluchátkový výstup, video výstupy či vstup pro zdroj. Výrobek nemá žádnou interní baterii (už tak je dost těžký), ale externí je možné samozřejmě dokoupit.
  Rychlost vypalování přes USB 2.0 je 32x zápis na CD-R, 10x na CD-RW, 40x čtení CD a 12x DVD. Je vybaven 2MB velkou interní vyrovnávací pamětí. V balení se nachází kromě „králíka“ i bohatá softwarová výbava. Cena byla stanovena 329 EURO.

  Jack Rabbit: DVD přehrávač a USB CD-RW vypalovačka

  Nový stolní DVD+R/+RW rekordér Philips DVDR80 je dalším zajímavým produktem. Přístroj je navržen tak, aby nahrávání, editaci a následné přehrávání zvládl skutečně každý. Je vybaven GUIDE Plus+, což je průvodce pořady, které jsou vysílány na jednotlivých kanálech. Jednotlivé kanály samozřejmě musí tuto technologii podporovat (u nás samozřejmě takový zatím není). Na obrazovce jsou vypsány pořady a uživatel si může vybírat, hledat či volit, který se má začít nahrávat, až začne. Dalším užitečným softwarem je Disc Manager, který usnadňuje vyhledávání nahraných záznamů na disku. Samotné nahrávání bylo také vylepšeno, nyní je na DVD o kapacitě 4,7 GB možné nahrát až 8 hodin záznamu, v pravda dost ubohé kvalitě, která je v některých momentech horší než video CD. Majitelé digitálních kamer se nemusí bát, DVDR80 disponuje rozhraním Fire Wire.

  DVD+R/+RW rekordér DVDR80 (dole) GUIDE Plus+ časování programů

  Pokud nechcete DVD nahrávat na stolním rekordéru, Philips nyní uvádí na trh čtyřrychlostní DVD+R/+RW mechaniku s bohatou softwarovou výbavou. Potěšující je určitě fakt, že jsou vypálené disky plně kompatibilní se stolními přehráváči (v případě Philipsu na 100 %). V softwaru NeoDVD trvala editace v podobě změny menu a vymazání jednoho videa na již nahraném disku asi 2 minuty. Prezentátor potom DVD vložil do stolního přhrávače a přístroj disk bez sebemenších problému načetl.

  Philips 4x DVD+R/+RW rekordér

  Kdo rád poslouchá muziku na cestách či venku, by měl nyní zbystřit, dalším představeným produktem je eXpanium EXP521, první MP3 discman od Philipsu, na kterém je možné hrát hry. Konkrétně se jedná o pět digiher: Snatcher, Muncher, Breaker, Matcher a Copter. V jedné z her například utíkáte bludištěm pronásledováni nepřáteli, v jiné zase válčíte s helikoptérou. Discman má velký grafický displej, 100sekundovou ochranu proti otřesům a výdrž baterií až 30 hodin.

  Herní MP3 discman eXpanium EXP521

  Connected Home
  Vrcholem dne byla rozhodně tato místnost, ve které se ukázalo, že budoucnost bezdrátově spojených přístrojů po celém domě už není jenom snem.

  Začněme například u mikrosystému Streamium MCi-250 (nástupce MCi-200, jehož preview naleznete zde), který na rozdíl od svého předchůdce umožňuje bezdrátovou komunikaci s PC či připojení na internet pomocí technologie WiFi. Mikrosystém je tedy možné spojit s počítačem jak síťovým kabelem, tak nyní i bezdrátově. Unikátem MCi-200/250 je také možnost poslechu internetových rádií, výrobce nezapomněl ani na CD mechaniku a podporu mp3PRO. V našich končinách je ale jeho využití zatím minimální, pro jeho provoz v plném rozsahu je potřeba vysokorychlostní připojení na internet. Navíc lze přijímat pouze stanice smluvních partnerů (mp3.com a několika dalších), česká rádia ani vysílání ve ShoutCastu zatím nechytíme. To je, doufejme, podobně jako upgrade pro podporu dalších kodeků (WMA, RealAudio) pouze otázkou času.

  Streamium MCi-250 Detail displeje - internetové rádio

  Philips dále představil DesXcape 150DM, což je bezdrátový LCD monitor s dotykovým displejem. Využívá opět WiFi, takže se můžete pohybovat od základní stanice až do vzdálenosti 100 metrů. Jeho použití je omezeno pouze na majitele Windows XP Professional a například DVD si v bezdrátovém módu také nepustíte - technologie zatím neumožňuje přenést tak velký objem dat, aby bylo zaručeno plynulé přehrávání. Všechna data v monitoru zpracovává nový procesor Intel XScale, který je určen pro přenosná zařízení. Spolu s monitorem a stolní základnou (v ní funguje jako běžný počítačový monitor) je dodávána i elegantní tenká klávesnice s TouchPadem (pouze v Beneluxu, Francii a Německu). Cena je 1699 Euro.

  DesXcape 150DM

  Centrálou domácí zábavy se má stát Wireless Digital Multimedia Reciever, který opět pracuje s technologií WiFi. Umožňuje spojit PC s běžnou spotřební elektronikou, jako je televize či domácí kino. Po spojení recieveru s počítačem můžete přehrávat audio soubory, fotky, filmy v kompresi MPEG-1 a dokonce i DivX. Vzhledem k tomu, že nejsou potřeba žádné kabely, může být přístroj umístěn kdekoliv v domě, je tedy ho možné spojit s počítačem o patro výš a udělat si tak prezentaci fotek z dovolené v pohodlí obývacího pokoje. Přístroj lze připojit i na internet a poslouchat internetové rádio.

  Wireless Digital Multimedia Receiver

  K čemu by to všechno bylo, kdybyste neměli stylové dálkové ovládání. Tím je určitě Philips iPronto (SBC RU1000), které kombinuje kontrolu nad audio/video přístroji, celou automatizovanou domácností (např. regulace světla, ovládání bezpečnostních kamer, klimatizace atd.) a domácí sítě. iPronto se dále vyznačuje dotykovým LCD displejem s úhlopříčkou 16,26 cm a možností surfování na internetu. Na prezentaci jsme bez problémů vyhledávali informace na Googlu. V tomto případě se neomezuje „pouze“ na WiFi, ale využívá i klasické infra pro ovládání kupříkladu televizoru. Příjemným překvapením je i slot na MMC/SD karty.

  Philips iPronto - srdce domácnosti prosíťované WiFi

  Hokejové mistrovství - jsme MISTŘI!!!
  Po odpolední prezentaci jsme se spolu s dalšími novináři z celé severní, střední a východní Evropy odebrali na Malou Stranu do Baráčnické rychty, kde se konal večerní program. Sálem se nesly klasické rockové hity v podání lidových nástrojů a šestnáct národních týmů se utkalo o prvenství ve stolním hokeji. Jako jediní čeští zástupci jsme se spolu s kolegou Komárkem probojovali až do finále - i přes nebezpečné Rusy, kteří ještě chvíli před koncem vedli 2:0, my však zápas na poslední chvíli otočili ve svůj prospěch. Ve finále na nás čekal přetěžký soupeř v podobě kolegů ze Slovenska. Dvougólový náskok jsme drželi do poslední chvíle, Slováci ještě snížili, ale vítězství nám už nesebrali. Zazněla státní hymna a česká hokejová čest byla uhájena.

  Večerní program Pre-CeBITu 2003

  Resumé
  Pre-CeBIT 2003 se v Praze konal poprvé a musíme uznat, že se povedl. Zahraniční odborníci z laboratoří Philips velice ochotně odpovídali na naše otázky a výrobky, které byly představeny, nás povětšinou opravdu nadchly. Vzhledem k tomu, že všechny tyto produkty budou představeny na letošním CeBITu, stojí určitě za to přemýšlet o jeho případné návštěvě.

  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  FarmaNaDlani.cz
  Tipy na zajímavé weby: Kde nakoupit na farmách, ukáže interaktivní mapa

  Čím dál víc lidí zajímá, kde se dá nakupovat lokálně a ne od velkovýrobců či zahraniční produkty. Pěstitele a výrobce snadno najdete na mapě FarmaNaDlani.cz....  celý článek

  Aplikace Uber
  Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

  Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

  Výpadek Facebooku 11.10.2017.
  Je snad konec internetu? Facebook i Instagram mají výpadky

  Uživatelé v USA i jinde na světě hlásí nedostupnost sociálních sítí Facebook a Instagram.  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.