Exkluzivně: WMG UMD128 - MP3 přehrávač jako USB klíčenka se 128 MB. Boj se, iRivere! (recenze)

aktualizováno 
iRiveru možná brzy začne být pořádně horko. Na českém trhu dostal konkurenta, tchajwanský USB flash drive se 128 MB paměti, MP3/WMA přehrávačem a digitálním záznamníkem. Vyklidí iFP-180T pozice, nebo se jeho trůn ani neotřese?

Není to tak dávno, co jsme recenzovali další elegantní kousek z dílny korejského iRiveru, flashový přehrávač s FM rádiem, skrytý pod kódovým označením iFP-180T. Tomuto jedinečnému kousku ale začíná dýchat na záda konkurence - a co do parametrů je to dech pořádně žhavý. Na český trh dorazila paměťová USB klíčenka další asijské značky WinMaxGroup (WMG), s vestavěným MP3 přehrávačem a ve dvou paměťových modifikacích: 64 a 128 MB. Má se snad iRiver obávat o svou pozici na trhu?

Divotvorná skříňka
Krabička, v níž je přehrávač dodáván, vypadá opravdu velice pěkně. Tvary z pevného kartonu se hned tak neponičí stálou manipulací. Oříškem však bylo, jak se dostat dovnitř? Po delším bádání jsme se dobrali toho, že je třeba odklopit celou přední stěnu, přichycenou magnety. Důmyslné... Útroby škatulky vydaly podivuhodná sluchátka se šňůrkou na krk, prodlužovací USB kabel, minicédéčko s ovladači, manuál a přehrávač... Ale jaký přehrávač! Inspirace hýbe světem, návrháři WMG zcela evidentně opisovali, když iRiver vymýšlel svůj flashový MP3 player.

WMG DMP128

Jak to vypadá?
Kdybychom na stůl položili klíčenku od WMG a iFP-180, zjistíme, že iRiver co do designu jasně vede, konkurence se jej ovšem snaží všemi silami dohnat. Přehrávač obdélníkového půdorysu s rozměry 94x30x22 mm dělá co může, aby se svému uživateli zalíbil. Uprostřed grafický, tyrkysově podsvícený displej, nalevo kolečko pro změnu hlasitosti, mikrofon, očko pro navléknutí šňůrky a tlačítka pro přehrávání. Nad nimi je umístěn jog-dial ovladač pro přechod mezi skladbami, přetáčení a práci s menu. Na opačném pólu zívá sluchátková zásuvka, vedle ní si hoví zámek kláves - Hold. V zadní stěně je lůžko malé AAA tužkovky, která vydrží kolem 12 hodin provozu. Pod lesklou čepičkou je schován 'velký' USB konektor, přístroj lze tedy připojit přímo bez další kabeláže. Nicméně prodlužovák se hodí v případě, že vašemu počítači chybí přední USB vstupy.

WMG DMP128

Ovládání, zobrazení
Vzhledem k nízkému počtu ovládacích prvků je obsluha přehrávače velice snadná. Význam tlačítka se symbolem Play/Stop je jasný, přetáčení pomocí vrchní jog-dial kolébky zvládneme též. Jen je třeba dát pozor na opačný způsob ovládání: vlevo znamená dopředu, vpravo pak vzad. Stlačením jog-dialu se dostaneme do systémového menu, jež nabízí poměrně propracované preference. K dispozici jsou volby Rec (mód záznamníku), ekvalizér s pěti předvolbami (Normal, Jazz, Classic, Rock, Pop), čtyři režimy přehrávání (Normal, Random, Repeat, Preview alias Intro), doba podsvícení displeje (5, 10 a 20 sekund), vymazání souborů a údaj o kapacitě paměti. Během poslechu hudby máme detailní informace z ID3 Tagů jako na dlani a texty jsou příjemně tyrkysově podsvětlé. Dojem bohužel kazí velice nízký kontrast a nevýrazné písmo. Zajímavou funkcí je i opakování zvoleného úseku (A-B), definovatelné jediným tlačítkem.

WMG DMP128 WMG DMP128

V systému
Klíčenka se pod Windows hlásí jako standardní Mass Storage zařízení, nepotřebuje tedy žádné další ovladače. Datové i hudební soubory lze kopírovat v Průzkumníku, některém Commanderovi či jakkoliv jste zvyklí. K pohodlnější práci můžete z přibaleného CD nainstalovat drobné utility pro správu přehrávače a obslužnou aplikaci Digital Audio Manager. Zatímco účel malých prográmků je jasný (update firmware, formátování paměti a obnovení smazaných souborů), důvod pro existenci Audio Manageru nenalézám. Slouží totiž k přenosu hudby do přehrávače a v duchu iniciativy SDMI (Secure Digital Music Initiative) zabraňuje kopírování z paměti zpět do počítače - ale to lze jednoduše obejít klávesou F5 v Total Commanderu. :o)

WMG DMP128

Rychlost přenosu
Klíčenka podporuje rozhraní USB 1.1, a tak by měl přenos svištět až 1,5 MB/s. Protože se mi nezdálo, že by takové rychlosti USB drive skutečně dosahoval, pustil jsem na něj benchmarkový software Sandra. Ten vydal následující svědectví: zápis v průměru 400 kB/s, čtení 900 kB/s. Další verze ale už mají podporovat USB 2.0, necháme se tedy překvapit.

WMG DMP128

Audio
Po zvukové stránce není klíčenka žádný zázrak. Ač disponuje několika předvolbami ekvalizéru, nejsytější zvuk zůstává při nastavení na Normal. Ekvalizér snižuje hlasitost a v některých režimech potlačuje víc frekvencí, než by bylo záhodno. I s obyčejnými dodávanými špunty hraje poměrně slušně, sice s výraznými středy, na cestu nějakým hromadným prostředkem to stačí. Přehrávač můžeme nakrmit soubory MP3 a WMA v bitrate 32-256 kbps. Do 128MB drivu se tak v kvalitě blízké CD vejdou až 4 hodiny hudby.

WMG DMP128 WMG DMP128

WMG DMP128

Záznam
Velmi příjemně mě překvapil hlasový záznam přes vestavěný mikrofon. Zde kolegové z Asie neponechali nic náhodě, kvalitou se pořízený materiál může rovnat Divě či MusicPenu. Zvuk je velmi dobrý, bez jakýchkoliv rušivých elementů, citlivost mikrofonu vynikající - srozumitelně zachytil i vzdálené hlasy. Při vzorkování 8 kHz a datovém toku 32 kbps se do 128 MB paměti vejde přes osm hodin záznamu.

WMG DMP128

Shrnutí
WMG UMD128 je slušný externí USB disk, který lze zároveň využít jako MP3/WMA přehrávač. Uplatní se také jako kvalitní digitální záznamník. Mám-li jej srovnat s přímou konkurencí, pak je třeba jednoznačně říci, že iRiver iFP180T má v mnoha ohledech navrch - design, ovládání, displej a zvuk jsou jeho silné stránky. V jeho prospěch hovoří i integrace FM tuneru. Na druhou stranu je při stejné kapacitě o více než tisícovku dražší a je určen spíše náročnějším úživatelům. WMG nabízí za nižší cenu rozumný funkční kompromis a větší flexibilitu při přenosu dat.

K testu zapůjčila společnost Tomorrow Systems s.r.o., distributor WMG v ČR.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Best Buy prodal omylem zařízení od Googlu, které firma ještě neuvedla

Logo společnosti Google

Obchodní řetězec omylem zákazníkovi prodal zařízení, které má Google uvést až příští týden.

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Najdete na iDNES.cz