Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Exkluzivní recenze zatím nejlepšího MP3 přehrávače roku

aktualizováno 
Umí všechno a umí to dobře - Emgeton M6 Cult. Přehrává MP3, OGG i FLAC, nahrává z rádia i přes mikrofon. Na skvělém displeji si vychutnáte fotografie i filmy. Jako bonus nabízí hru, stopky i hodiny.

Emgeton M6 Cult | foto: Emgeton

Flashový MP3 video přehrávač Emgeton M6 Cult se v internetových diskuzích stal hitem dlouho předtím, než jeho první vzorky vůbec dorazily do nějaké redakce. Stačilo pár obrázků, technická specifikace a bylo to.

Nám se na recenzi podařilo ukořistit úplně první testovací kousky v České republice. Přehrávač vyvinula česká firma Bell Technology a vy čtete první recenzi v ČR. Za hranicemi je přehrávač distribuován pod názvem Meizu.

Emgeton M6 Cult

„Em šetska“ umí všechno, co lze od moderního MP3 přehrávače chtít a z devadesátidevíti procent vše zvládá na jedničku. Přehrává veškeré nejrozšířenější audio formáty a výborně promítá zkonvertované video. Prohlížení obrázků a fotografií si díky špičkovému TFT LCD displeji s úhlopříčkou 6 centimetrů oblíbíte. Číst si na něm můžete i knihy ve formátu TXT. Nahrávat je možné jak z rádia, tak z integrovaného mikrofonu.

Emgeton M6 Cult

Možnosti nastavení jdou do těch nejmenších detailů. Veškerá Menu a nápovědy jsou kompletně v češtině. Nechybí hodiny, hra, kalkulačka, kalendář a stopky. V ceně přehrávače navíc dostanete kvalitní náhlavní sluchátka Porta Cult, která byla vyrobena ve stejné fabrice jako legendární Koss Porta Pro. Prodávat se budou verze s 1, 2 a 4GB paměti.

Pro nedočkavce, kteří nechtějí číst celou recenzi: Kdybychom přístroje bodovali, dostal by nový Emgeton deset bodů z deseti. 

Emgeton M6 Cult

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult

Do náprsní kapsy jako dělaný

Pokud chceme psát o dílenském provedení přehrávače, srovnání s iPodem se nevyhneme. Ze zrcadlového kovu (hliník) zhotovený zadek a lesklým průhledným plastem potažený předek prostě iPod připomínají, ať se to někomu líbí nebo ne. Stejně tak Menu přehrávače je applovskému řešení podobné. Na druhou stranu Apple se zase kdysi inspiroval u Creativu, takže není co vyčítat.

Emgeton M6 Cult

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult

Po týdnu intenzivního používání se zdá, že Emgeton rozhodně nebude náchylný k poškrábání takovým brutálním způsobem, jako předchozí verze iPodu Nano a aktuální verze iPodu video. Na kovových zádech se pochopitelně drží otisky prstů, ale s tím nic nenaděláte. Nicméně v krabici naleznete elegantní silikonové pouzdro, které M6 dokonale ochrání před otisky i před škrábanci. Nechybí ani semišový pytlík, do kterého můžete přehrávač taktéž uschovat. Šňůrka na krk už je jen jakýmsi bonbónkem.

Emgeton M6 Cult

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult

Díky přiměřeně miniaturním rozměrům 79 x 48 x 10 milimetrů (55 g) se Emgeton pohodlně vejde do náprsní kapsy u košile. Elegantnější a vybavenější přehrávač budete na tuzemském trhu momentálně hledat těžko.

Dotykem i stiskem, nastav si co chceš

Ovládání má část, kde si vystačíte s dotykem: regulace hlasitosti, přetáčení filmů i hudby, listování v menu/obsahu a část, kdy je potřeba dotykovou plošku stisknout: potvrzení výběru, zanoření a vynoření do/z menu. Kombinace dotykové plošky se skrytými tlačítky ve stylu iPodu je téměř dokonalá. Každý ze čtyř konců ovládacího dotykového kříže (včetně středu) je zároveň tlačítkem. Jedinou skutečnou klávesou je Play/On/Off na vrchní straně přehrávače. Šoupátko na spodní hraně slouží k zamčení Emgetonu.

Emgeton M6 Cult

Ačkoliv nejsem příznivcem dotykového ovládání a dodnes jsem zastával názor, že nejlepší je klasický joystick ve stylu legendárního přehrávače iAudio U2 (recenze na Technet.cz zde), díky Emgetonu musím své mínění poupravit. Zacházení s ním je radost. Drobným nepřesnostem a přehmatům se z počátku samozřejmě nevyhnete (takové už je každé dotykové ovládání, to iPodovské nevyjímaje), ale brzy si zvyknete.

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult

Základní menu je zcela přizpůsobitelné uživateli. Jednotlivé položky můžete do základní obrazovky přidávat, nebo je jednoduše ubírat. Pro každý režim (rádio, přehrávání, nahrávání apod.) je možné si z nakopírovaných obrázků vybrat vlastní tapetu. Měnit lze barvu písma i kurzoru.

 Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult

V Menu nechybí nápověda v češtině s nejdůležitějšími tipy pro ovládání a odkazem na webové stránky, kde je možné stáhnout aktuální verzi firmwaru. Nepostradatelnou funkcí je Sleep pro uspání přehrávače po uplynutí nastaveného času. 
  
Hudební knihovna se vybuduje sama

Emgeton plně podporuje systém Mass storage. Připojíte ho tedy k počítači a jakýmkoliv file managerem (Průzkumníkem) do něj nasypete obrázky i hudbu (MP3, WAV, WMA, OGG, FLAC) dle libosti. Po zapnutí přehrávače kliknete na volbu Aktualizovat hudební knihovnu a všechny novinky se zatřídí podle jména interpreta nebo názvu alba. Je tedy dobré mít řádně vyplněny všechny údaje v ID3 tazích. To ale není všechno.

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult 

Emgeton nabízí i listování klasickou stromovou strukturou adresářů. Vybudovat si můžete samozřejmě i vlastní playlisty, nebo písničku vybírat z abecedně řazeného seznamu všech skladeb. Takovýto komfort u jiných přehrávačů nenajdete. (Výjimkou je pokud vím pouze stařičký harddiskový iriver H300 a Samsung YH-J70, automaticky budovat knihovnu umělo také Rio Forge. iAudio X5 to zvládne také, ale pouze za použití neoficiálního firmware od Rockboxu).

Výborný zvuk

Zvuk je i díky čipu od Samsungu velmi kvalitní. S výsledným projevem si můžete pohrát dle libosti. K dispozici je deseti! pásmový uživatelsky nastavitelný ekvalizer, několik přednastavených křivek, 3D surround, efekt DNSe, virtuální basy (ViBE) a samostatně je možné zvýraznit basy i výšky. Nastavit lze i omezení maximální hlasitosti. 

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult
Emgeton M6 Cult 

Přibalená sluchátka Porta Cult jsou vynikající. Nehrají samozřejmě tak dobře, jako originál Koss, mají trochu zkreslené středy, ale výrazné výšky i basy. V ceně přehrávače takto dobrá sluchátka nikdo jiný nenabízí.

Emgeton M6 Cult

Stačí zarámovat a šup s ním do poličky

Prohlížení obrázků a fotografií (JPG,BMP, GIF) na šesticentimetrovém, velmi jemném TFT LCD displeji (260 tisíc barev, 320 x 240 obr. bodů) je prostě dokonalé a v klidu se může srovnávat s iPodem video nebo přehrávačem Zen Vision M od Creativu. Podání barev je skvělé a rozlišení jakbysmet.

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult

Občas jsem měl chuť položit Emgeton na noční stolek a jen tak se dívat na běžící obrázkové slideshow. To samozřejmě může být podbarveno poslechem empétrojek nebo rádia.

Emgeton M6 Cult

Vybírat můžete dokonce z několika přechodů mezi obrázky a nastavit lze samozřejmě i délku setrvání každého snímku. U Emgetonu šli tak daleko, že úroveň podsvícení (jas) lze regulovat zvlášť pro přehrávání hudby a zvlášť pro sledování videa, hraní her a prohlížení fotek. Při poslechu si tedy nastavíte menší jas a přehrávač vám nevypálí oči. Naopak pro sledování filmů je dobré použít vyšší intenzitu.

Náhledy fotografií se zobrazují po dvaceti na jedné obrazovce. Díky svižnému dotykovému ovládání je nalezení požadovaného snímku dílem okamžiku.

Filmy i s titulky

Emgeton M6 není klasickým PMP (Portable Media Player) a filmy, které v něm mají jít přehrát, je tudíž nutné nejprve překonvertovat. Za tímto účelem naleznete na přiloženém cédéčku program VirtualDub přizpůsobený právě pro M6 (rozlišní 320 x 240 obr. bodů, Xvid, 18 fps, max 512 kbps).

Převod je jednoduchý. Do jednoho okénka navolíte zdroj (tj. film ke konverzi) a do druhého zadáte cestu, kam chcete výsledek uložit. Regulovat lze kvalitu zvuku a přiložit je možné i titulky (z formátu SRT), které jsou na displeji přehrávače velmi dobře čitelné.

Obraz je plynulý, i když občasného seknutí si zejména při dlouhých a plynulých záběrech všimnete. Celkově však není co vytknout. Pohlazením dotykové plošky ovládacího kříže při promítání se velmi rychle dostanete do té části filmu, kam právě chcete. Na seriály a videoklipy je Emgeton ideální. Film si na něm užijete také.

Rádio umí stanice i pojmenovat

Funkci RDS Emgeton nemá, i když po prvním spuštění byste si mohli myslet opak. V paměti přehrávače je totiž již z výroby uložen soubor (s příponou INI), který v sobě obsahuje názvy většiny stanic v tuzemském éteru. Pokud tedy zapnete spolehlivé automatické ladění, uloží se vám do všech 50 volných pozic stanice již pojmenované. Ty, které přehrávač nezná, jej můžete naučit.

Emgeton M6 Cult 

Jednoduchým způsobem vytvoříte příslušný seznam (například v poznámkovém bloku ve Windows) a s příponou INI jej uložíte do paměti Emgetonu. Z rádia lze samozřejmě nahrávat do formátu MP3. K dispozici jsou tři stupně kvalitativního nastavení (32 – 128 kbps). Výsledek je slušný. Stejně dobře nahrává i diktafon. Pro uchování rozhovorů nebo hlasových poznámek je M6 ideální.

Bonus: hra, kalkulačka, kalendář…

Kdo si oblíbil logickou počítačovou hru Sokoban z dob, kdy slovo Pentium ještě neexistovalo, má o důvod víc si Emgeton pořídit. Úkolem je v bludišti  umístit bedny přesně na vyznačená místa.

Emgeton M6 Cult Emgeton M6 Cult
Emgeton M6 Cult 

Občas využijete i šikovnou kalkulačku. Stopky nabízí dokonce několik mezičasů. Přehledný kalendář nelze bohužel synchronizovat s Outlookem.

Výdrž baterie a propojení s počítačem

Integrovaný a uživatelsky nevyměnitelný akumulátor (výměnu je však možné zajistit přes autorizovaný servis) nabízí velmi slušnou výdrž (kapacita 700 mAh). Na jedno nabití pohání Emgeton až 19 hodin. V ideálních podmínkách by to podle výrobce mělo být až 20 hodin. Propojení s kompem je zcela bezproblémové. M6 se hlásí jako další disk a rozpozná jej i Windows Media Player. Samozřejmostí je rychlé USB 2.0.

Koupit či nekoupit

Vzhledem k předcházejícím řádkům asi zbytečná otázka. Nicméně pro jistotu: Emgeon M6 Cult nabízí výbavu, kterou jinde nedostanete, bezchybné dílenské provedení, množství propracovaných funkcí, elegantní vzhled, příjemné ovládání, špičkový displej, kvalitní zvuk ...

Emgeton se bude prodávat v těchto cenových relacích:

 • 1 GB za 4690 Kč
 • 2 GB za 5690 Kč
 • 4 GB za 7190 Kč

Aktuální verze firmware stáhnete na těchto stránkách

 Technická specifikace:

 • napájení: Li-on akumulátor, 3.7V, 700mAH
 • přehraje: MP3(VBR) 8Kbps - 320 kbps, WMA(VBR) 8 - 355 kbps, OGG až Q10, FLAC až Q8, WAV PCM, MS-ADPCM, IMA-ADPCM
 • Video:18 fps, 384 / 512 kbps se zvukovou stopou MP3 56-256 kbps, stereo
 • obrázky: BMP, JPG (vyzkoušeno 6 MPix), GIF 1024x1024
 • textové soubory TXT
 • nahrávání z rádia/přes mikrofon: MP3, 32 kbps - 128Kbps
 • výkon: 18mW + 18mW (16 Ohm)
 • frequency Band 20Hz-20kHz
 • S/N Ratio > 90dB
 • Distortion Rate < 0.05%
 • FM Radio: 87,5Mhz-108Mhz
 • Počet pozic (Preset Channels):  50
 • S/N Ratio > 50dB

Emgeton M6 Cult

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Legendární Technics se vrací. Skvěle vypadá a z mnoha zdrojů dobře hraje

Technics Ottava f SC-C70

Mikrosystém nedávno znovuzrozené značky Technics potěší širokým výběrem hudebních zdrojů a velmi dobrým zvukem....

Všechny hudební služby pohromadě. Vyzkoušeli jsme všehrálka od Pioneeru

Mikrosystém Pioneer HM76D

Takto by podle nás měl vypadat mikrosystém ve 21. století. Pioneer X-HM76D z internetu a chytrých telefonů přehraje...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz