Experimenty vědcům občas nevyjdou, tak podvádějí s Photoshopem

  10:58aktualizováno  10:58
Jedna z pracovnic medicínské laboratoře opakovaně upravovala výsledné fotografie svých pokusů, a to takovým způsobem, který změnil vyznění pokusu. Její podvod byl posléze odhalen, ukazuje se ovšem alarmující skutečnost: podobné podvody nejsou výjimkou.

Vědecká pracovnice medicínské laboratoře na Univerzitě v Pensylvánii, Kristin Rooversová, byla uznávanou odbornicí na poli výzkumu cukrovky. Ovšem až do doby, než si editor odborného vědeckého časopisu The Journal of Clinical Investigation blíže prohlédl jeden z jejích doprovodných obrázků z roku 2005, zobrazující různé proteiny v různých prostředích.

Figure 3
Která tečka je skutečná a která pochází z klonovacího razítka?

"Když jsme jej zkoumali, došlo nám, že autor či autorka zkopírovali a naklonovali ty samé proužky," řekla pro Chronicle.com šéfeditorka Ushma S. Neillová. "Čím blíže jsme to zkoumali, tím více jsme nabývali přesvědčení, že data byla upravena, aby lépe podporovala závěry pokusu."

Případem Kristin Rooversové (Ph.D.) se zabývala státní organizace Office of Research Integrity, která posléze minulý rok usoudila, že se úmyslně "zapojila do nesprávného postupování při vědeckém výzkumu" a že "manipulace byly rozsáhlé", a navíc měly i významný dosah, neboť byly publikovány ve třech publikacích a při dalších příležitostech. "Manipulace zahrnovaly zvláště duplikaci a znovupoužívání (...) dat, čímž došlo k dezinterpretaci výsledků." Dále bude podle zprávy nutno upravit či vyřadit postižené články a články na nich založené, což může citelně zpomalit výzkum v daném odvětví.

Figure 4

Ukázka upraveného obrázku, zdroj: Nature.com

Úřad Rooversovou potrestal zákazem činnosti na pět let (respektive nemožností získat na pět let grant od jakékoli vládní instituce). Dále po dobu pěti let nesmí působit v žádném systému veřejné zdravotní péče.

Nejsem sama

To, že pochybila, uznává koneckonců i tehdy postgraduální studentka Rooversová, ovšem zároveň nechce, aby byla označena za jediného viníka: "Rozhodně jsem udělala špatnou věc, ale nemyslím si, že jsem v tom byla sama." Prý neměla v úmyslu podvádět, jen lépe prezentovat své výsledky.

A skutečně se nejedná o ojedinělý případ. Podle expertů si totiž obzvláště mladí vědci neuvědomují, jak škodlivé je upravování obrázků. Když mohou na fotografii přátel odstranit efekt červených očí, proč by nemohli ve Photoshopu trochu pročistit obrázek proteinu? Někteří vědci tvrdí, že se tak děje prakticky denně. A kde je rozdíl mezi "pročištěním obrázku" a jeho změnou?

Podobných úprav stále přibývá. Potvrzují to jak již zmíněná ORI, tak vědecké časopisy, které mají striktní pravidla pro publikované obrázky. Editoři jsou mnohem pozornější. "Ročně odhalíme dvacet až třicet upravovaných fotografií," uvedla Neillová, jejíž časopis vydává ročně kolem 350 článků. Mnohé časopisy ale takové kontroly vůbec nedělají. Morris Birnbaum, bývalý šéf Rooversové, říká, že teď už každý obrázek pečlivě kontroluje. Lekce, kterou dostal, prý není z těch zapomenutelných.

Automatická detekce podvodů

"Objem podobných podvodů je fenomenální," uvedl Hany Farid, profesor informatiky na Dartmouth College, který s časopisy na odhalování fotomontáží spolupracuje. Vyvíjí program, který umí automaticky rozpoznávat podobné manipulace. "Bez ohledu na to, jak dobří jste, necháte nějaké stopy," tvrdí.

Účtuje si 30 USD za práci, kterou jeho systém zkontroluje. Editoři mu zatím posílají pouze studie, u kterých mají na "photoshopping" podezření. Jiní zastávají názor, že automatizovaná detekce nedosahuje kvalit té lidské.

Podle Johna Kruegera, vyšetřovatele podobných podvodů, je tu i další element: "Každý editor tak trochu chce, aby u něj vyšel senzační článek." Může pak přimhouřit oko nad tím, zda a jak byly upravovány dílčí fotografie.

Kristin Rooversová nyní pracuje v Kanadě na Ottawa Health Research Institute, kde se na ni zákazy americké vlády nevztahují. Nadále publikuje v odborných časopisech, ale obrázky už "nephotoshopuje" a prý nikdy nebude: "Nestojí to za to."

Zdroje: Chronicle.com, Office of Research Integrity, The Scientist

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Totální otevřenost mezi partnery není vhodná pro každého, varuje IBM

Jason Kelley

Blockchain je známý především jako technologie, na které běží kryptoměny jako bitcoin a ethereum. Řada firem ale hledá,...

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Tipy na weby: Co znamená zabrušovat se či komosexuál nebo lékařské rady

Ilustrační foto - informace

Trendové, slangové a další různé originální výrazy ozřejmí slovník Čeština 2.0. Obsahuje politické a byznys slangy či...Najdete na iDNES.cz