Bangkok (ilustrační fotografie) | foto: Wannam Pantip/Facebook, Profimedia.cz

Facebook se nachytal na falešnou zprávu, která kolovala po síti

  • 6
Sociální síť Facebook aktivovala svůj kontrolní mechanismus, kterým pomáhá lidem v oblastech postižených útokem nebo katastrofou. Nechtěně tak však Facebook „potvrdil“ informaci o výbuchu v Bangkoku, ke kterému vůbec nedošlo. Jde o další ukázku toho, jak snadné je nachytat se na falešnou zprávu.

„Naše funkce Safery Check byla včera aktivována v Thajsku kvůli explozi,“ potvrdil Facebook pro CNN. „Stejně jako v případě ostatních bezpečnostních ověření i v tomto případě Facebook spoléhá na důvěryhodné třetí strany.“ V tomto případě se však zřejmě Facebook spolehl na třetí stranu, která si jejich důvěru nezasloužila.

Bezpečnostní kontrola Facebooku (27. prosince 2016) v Bangkoku reagovala na falešnou (respektive neaktuální) zprávu o výbuchu

Jste v bezpečí?

Facebook funkci Safety Check aktivuje lokálně pro oblast postiženou katastrofou nebo teroristickým útokem, aby tak dal uživatelům možnost uklidnit své přátele a ubezpečit je, že se jim nic nestalo.

Facebook funkci představil v roce 2014 v reakci na přírodní katastrofy, po teroristickém útoku ji poprvé použil v listopadu 2015.

Facebook ve své kontrole mluví o „explozi v Bangkoku“, ke které mělo dojít 27. prosince. Policie však nenašla žádný důvod k takovému poplachu: „Potvrzujeme, že v Bangkoku není žádná hrozba bombovým útokem. Přijali jsme opatření na zajištění bezpečnosti, zejména turistů,“ uvedl šéf místní policie Sanit Mahathavorn.

Po Facebooku se nicméně 27. prosince šířily zprávy o výbuchu. Jednou ze stránek, která zprávu šířila, byla bangkokinformer.com (nyní nedostupná, zde je záloha). Bangok Informer přitom odkazoval na rok a půl starou zprávu BBC, což patrně dodalo hoaxu na důvěryhodnosti.

Zpráva BBC ze 17. srpna 2015 o výbuchu v centru Bangkoku:

Na sociálních sítích se zpráva o výbuchu, ke kterému nedošlo, rychle šířila, a přeposílaly ji i některé zpravodajské portály. To znovu ukazuje, jak málo stačí, aby se hoax (nepravdivá zpráva) začala masivně šířit. V tomto případě šlo navíc o zprávu poplašnou, což pochopitelně dále zvyšovalo šanci šíření (něco podobného se stalo i v Česku).

Facebook prý deaktivoval funkci Safety Check asi hodinu po spuštění, podle CNN byla funkce aktivní až deset hodin.