Zprávy o smrti prvního českého prezidenta Václava Havla se na Twitteru

Zprávy o smrti prvního českého prezidenta Václava Havla se na Twitteru objevovaly celou neděli (18.12.2011) v mnoha světových jazycích.

Facebook a Twitter byly nejrychlejšími posly špatných zpráv. I u Havla

  • 42
První zprávy o smrti Václava Havla se v neděli nešířily z veřejnoprávní televize nebo zpravodajských portálů. Umístily je soukromé osoby na své stránky na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Bývalý tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel umístil na svou facebookovou zeď v neděli krátce před polednem zprávu: Dnes ráno v 10:15 zemřel Václav Havel :-((((. Na Twitteru se v tu dobu taktéž objevila na účtu @ExNovinar informace: Volají mi známí, že zemřel Václav Havel. Že to není pravda...

Poté už ji zveřejnily zpravodajské servery následované Českou televizí.

První neověřené informace o smrti prezidenta Václava Havla (neděle 18.12.2011) se objevily v 11:37 na Twitteru uživatele ExNovinar.

Není to poprvé, kdy se informace šíří rychleji ze sociálních sítí než z oficiálních médií. Například o zázračném nouzovém přistání přistání Airbusu na řece Hudson v New Yorku se jako první dozvěděli právě uživatelé Twitteru. BBC zprávu uveřejnila až 15 minut poté, co se objevily první tweety. Více o události zde

Smrt prezidenta Václava Havla na Twitteru. Jméno pana prezidenta se v neděli, krátce po jeho smrti, dostalo mezi celosvětově nejhledanější slova na Twitteru.

Také v Rusku je Twitter podle Financial Times velmi důležitým zdrojem informací. Například bombový útok na letišti Domodědovo se na Twitteru objevil už pět minut po něm. Místní rozhlasové stanice reagovaly až 30 minut po události, oficiální prohlášení se objevilo 45 minut po útoku, zpravodajské servery událost zaznamenaly s hodinovým zpožděním a ruská televize dokonce až dvě hodiny po tragédii.

Jeden z uživatelů Twitteru (Pilgrim67) to trefně shrnul v příspěvku, kde vyjmenoval, co všechno po útoku běželo na televizních stanicích v Rusku, zatímco BBC, CNN a ostaní zpravodajské televize vysílaly informace o útoku. "Channel One: variety show, Channel Russia: TV drama, Channel TVTs: talk show, Channel NTV: TV drama, should I continue? (překlad: Mám pokračovat?) CNN: live broadcast! BBC: live broadcast!” Více o moskevských událostech zde.

V nedemokratických režimech slouží Twitter a Facebook jako neocenitelné zdroje nezkreslených (ale zároveň také neověřených) informací. Chybí zde totiž zpravodajské servery, které by v normálním režimu přinesly ověřené a zpřesněné zprávy. Přes Facebook a Twitter se svolávali obyvatelé Egypta na demonstrace proti diktátorskému režimu Husního Mubáraka a zároveň se také dozvídali o aktuální situaci a reakcích zahraničí. Obě sítě se v rukou demonstrantů ukázaly tak silnou zbraní, že prezident raději odstřihl zemi od internetu úplně - více zde.

Twitter Sohaiba Athara o zabití bin Ládina

Uživatelé Twitteru v roli novinářů mají oproti oficiálním médiím obrovskou výhodu, nemusí své zprávy nijak ověřovat. Někdy také na ve svých tweetech bezděky informují svět o událostech, které se ukáží jako dějinotvorné. Takový je i příběh Sohaiba Athara s přezdívkou ReallyVirtual, který v "přímém přenosu" informoval o podivné přestřelce v jistém městě v Pákistánu. Teprve později pochopil, že se stal svědkem smrti Bin Ládina - více zde. Jeho účet na Twitteru a on sám se následně na pár hodin staly jedním z nejvyhledávanějších informačních zdrojů na internetu.

Twitter se pomalu stává nejrychleji rostoucím vyhledávačem informací. Měsíčně na něm vyhledává více lidí než na Bing.com nebo Yahoo.com. Stále výrazně zaostává za Googlem, ale podle respektovaného serveru Fastcompany.com jej rychle dotahuje. Od dubna Twitter vyrostl o 33 procent.

,