Služba PleaseRobMe.com

Služba PleaseRobMe.com

Facebook a Twitter mohou prozradit zlodějům, kdy nejste doma

  • 102
Twitter v kombinaci s geolokací znamená nebezpečí. Tím, že se v reálném čase chlubíte, kde jste, říkáte také, kde nejste. Zloděj si může vaši adresu vyhlédnout on-line a počkat na vhodný okamžik. Pojišťovny zvažují, že by takové nezodpovědné chování majitele bytu penalizovaly vyšším pojistným.

Příležitost dělá zloděje. A jak ukazuje nová služba PleaseRobMe.com (Prosím, vykraďte mě), nové příležitosti se objevují každým okamžikem. Uživatelé nové služby Foursquare totiž veřejně na Twitteru hrdě oznamují, kde se právě nacházejí, kterou restauraci právě "dobyli"... To také znamená, že říkají celému světu, kde nejsou - doma.

Technicky dělá služba pouze to, že v reálném čase vyhledává ve tweetech (krátkých hláškách uveřejňovaných prostřednictvím Twitteru) všechny hlášky týkající se polohy uživatelů sdělované prostřednictvím Foursquare. Není problém uskutečnit stejné hledání i prostřednictvím samotného Twitteru.

Služba PleaseRobMe.com - výpis "příležitostí"

Služba PleaseRobMe.com - výpis "příležitostí"

Co je Foursquare?

Mobilní sociální síť s komunitními službami založenými především na dobrovolné geolokaci uživatelů prostřednictvím mobilních telefonů. Uživatelé se předhánějí v tom, jak často navštěvují které místo, a mohou se stát jeho "kapitánem" nebo získat jiný "odznak".

Službu můžete propojit s Facebookem nebo Twitterem a veřejně oznamovat, kde jste. Vaši adresu navíc mohou prozradit i vaši přátelé. Více o službě v našem článku

Je PleaseRobMe.com službou pro zloděje? Zakladatelé služby říkají, že je to právě naopak: "Stránka není nástrojem pro lupiče. Chceme jen ukázat, jak daleko jsme se se soukromím na internetu přesunuli od chvíle, kdy se za nebezpečné považovalo sdílet byť jen svoje jméno."

Projekt začal tak, že lidé na svých Twitter účtech sledovali více a více hlášek z Foursquare, kterými je jejich známí automaticky informovali o tom, kde jsou. "Lidé oznamovali svou polohu u sebe doma, u svých přítelkyň nebo přátel a sdíleli přitom i adresu - myslím, že si často neuvědomovali, kolik toho vůbec sdílejí," upozorňuje Boy Van Amstel, jeden z vývojářů projektu.

Naprogramování trvalo jemu a jeho kamarádům jen asi čtyři hodiny. "Je to v podstatě jenom Twitter vyhledávání, nic nového. Kdokoli, kdo zvládá HTML a Javascript, to dokáže. Je až směšné, jak snadné to je," říká pro BBC Van Amstel.

Pojišťovny už rizika sociálních služeb vyhodnocují

Svou službou chtějí zakladatelé PleaseRobMe.com upozornit na to, jak nebezpečné může být sdílení svého života zcela veřejně, jako tomu na Twitteru obvykle je. Pojišťovny si toho všimly už dávno. Některé dokonce zvažují vyšší pojistné pro ty, kteří sdílejí přes sociální služby příliš mnoho informací.

Jak Foursquare zabezpečit?

Je to jednoduché. Nastavte si službu tak, aby neposílala updaty na Twitter. Mezi přátele, se kterými budete polohu sdílet, si pak vyberte jen ty, se kterými se chcete setkávat a kterým důvěřujete.

I náš průzkum ostatně ukázal, že polovina lidí přijme mezi své přátele na Facebooku kohokoli. Na Twitteru pak můžete sledovat ty, kteří si vás nepřidali, a profily bývají obvykle veřejně přístupné.

Pojišťovny se zatím omezují na varování uživatelů sociálních sítí, aby nesdíleli více, než je třeba, a nevystavovali na odiv snadno zneužitelná data. K tomuto varování se připojují i zakladatelé PleaseRobMe.com: "Na dveře byste si také nepověsili nápis NEJSME DOMA, tak proč byste jej dávali na internet?"

Zdroje: