Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Líbí se vám, kupte to hned! Facebook na tlačítku Buy nevydělá. Zatím

aktualizováno  11:22
Největší sociální síť na světě spustila možnost nákupu zboží přímo ze stránky Facebook skrze vlastní tlačítko „Koupit“. Službu zatím Facebook nabídl několika málo vybraným firmám a zatím není zpoplatněna. Pokud se experiment osvědčí, mohl by Facebook konkurovat Amazonu a dalším e-shopům.

Facebook experimentuje s nákupy přímo ze stránky | foto: Michal Barák, iDNES.cz

„Začínáme testovat novou funkci, která pomůže firmám prodávat zboží přímo skrz Facebook, a to v přehledu zpráv a na facebookových stránkách,“ uvedl Facebook 17. července v sekci pro podnikatele. „Díky této funkci mohou uživatelé kliknout na tlačítko Buy, aniž by opustili Facebook.“ Funkce funguje na mobilní i webové verzi.

Tlačítko „Buy“ se objeví přímo pod propagovaným produktem.

Tlačítko „Buy“ se objeví přímo pod propagovaným produktem.

Tlačítko asi zatím nepotkáte, je totiž nyní k dispozici jen několika málo vybraným americkým firmám (prý je lze spočítat na prstech). Podle Jasona Steina, který svým klientům pomáhá zviditelnit se na sociálních sítích, je to dlouho očekávaná možnost: „Konečně, kde to můžeme zapnout?“ ptají se prý klienti.

Experimenty Facebooku s dárky a nákupy

Facebook uvedl, že podrobnosti o prvních výsledcích a dalším rozšíření prodeje přímo skrze tlačítko na stránkách Facebooku uvede poté, co dokončí první sérii experimentů. Zatím nejde o službu zpoplatněnou. 

„Tradiční způsob prodeje on-line zažívá krizi a přestává být efektivní,“ myslí si Haydn Shaughnessy, přispěvatel magazínu Forbes. „Řešení leží v možnosti nákupů, ne ve více rušivých reklamách. Méně a méně lidí si pozorně čte, o reklamách nemluvě.“ Facebook podle něj zvolil typicky opatrný přístup - malý experiment a další iterace na základě jeho výsledků. „To je teoreticky dobré, ale mohlo by to trvat příliš dlouho,“ dodává s odkazem na dravou konkurenci.

Podobné pokusy dělá i sociální síť Twitter, jak si všimli redaktoři Re/Code počátkem července. Kromě tlačítka „Buy now“ zřejmě mikroblogovací síť experimentuje i s tlačítkem „Download“, které by umožnilo třeba okamžitou instalaci promované aplikace. To může být zvláště účinné na mobilu, kde ostatně Twitter používá 76 % aktivních uživatelů (zdroj: Twitter).

Zisky skrze prodeje dárků nevyšly

Co všechno o vás ví Facebook

Pomocí analýzy „velkých dat“ (tzv. big data) dokáže Facebook a další firmy odhadovat a předvídat některé chování uživatelů.

Jak vypadá svět přes facebookové brýle? Přesně tak, jak si přejete. Aspoň o to...

Jak vypadá svět přes facebookové brýle? Přesně tak, jak si přejete. Aspoň o to se Facebook snaží.

Facebook je od svého vstupu na burzu v květnu 2012 pod tlakem. Musí hledat nové způsoby, jak zvýšit zisky, zvláště vzhledem k vysokým očekáváním analytiků, kteří svými optimistickými předpověďmi tlak umocňují.

V říjnu 2012 Facebook spustil prodej dárků, nikoli virtuálních, ale skutečných, fyzických předmětů. Především mělo jít o dárky narozeninové, Facebook pak v den vašich narozenin nabídl vašim kontaktům, aby vám dárek koupili. Na základě vašich zálib jim pak dárky dokonce doporučoval.

Experiment s dárky ale neměl dlouhého trvání. Výsledky ročního testování ukázaly, že pouhá pětina darujících se rozhodla poslat fyzický dárek. Zbytek volil dárkové poukázky a kupony. "Posílání fyzických dárků je těžší na údržbu," řekl Lee Linden, který program dárků pro Facebook vede. "A pokud to využívá jen pětina, je načase soustředit se na to, co využívá většina."

Jak funguje reklama na Facebooku?

Tentokrát to ale není Facebook, kdo bude zboží doručovat. Tlačítko „Koupit“ odešle nákupuchtivého zákazníka přímo k dané firmě, i když platba může proběhnout přímo přes Facebook (to není z oznámení zřejmé). Pro firmy půjde o nový reklamní formát, u kterého půjdou velmi dobře měřit tzv. konverze. Firma tak může přesně změřit, jaká reklama a za kolik se jim vyplatí. Když k tomu přičteme celkem podrobné možnosti cílení reklam podle vašich zájmů i zvyků, není divu, že firmy reagují na novou možnost nadšeně.

Facebook navíc získá o svých uživatelích ještě další informaci, ke které měl zatím jen omezený přístup - jak často nakupujete na internetu a za kolik. Je jasné, že to je pro inzerenty nesmírně cenná informace.

Podívejte se, jak nyní na Facebooku funguje cílená reklama (více v našem předchozím článku):

Aktualizace: Doplnili jsme informace o experimentech sítě Twitter.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a...

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

NÁVOD: Kdo má přístup k vašemu Facebooku? Zalepte si díry v soukromí

Nastavte, kdo má na Facebooku přístup k vašim informacím

Budete asi překvapeni, kolika aplikacím, firmám a lidem jste v minulosti povolili přístup ke svým datům. Vzhledem k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz