Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Líbí se vám, kupte to hned! Facebook na tlačítku Buy nevydělá. Zatím

aktualizováno  11:22
Největší sociální síť na světě spustila možnost nákupu zboží přímo ze stránky Facebook skrze vlastní tlačítko „Koupit“. Službu zatím Facebook nabídl několika málo vybraným firmám a zatím není zpoplatněna. Pokud se experiment osvědčí, mohl by Facebook konkurovat Amazonu a dalším e-shopům.

Facebook experimentuje s nákupy přímo ze stránky | foto: Michal Barák, iDNES.cz

„Začínáme testovat novou funkci, která pomůže firmám prodávat zboží přímo skrz Facebook, a to v přehledu zpráv a na facebookových stránkách,“ uvedl Facebook 17. července v sekci pro podnikatele. „Díky této funkci mohou uživatelé kliknout na tlačítko Buy, aniž by opustili Facebook.“ Funkce funguje na mobilní i webové verzi.

Tlačítko „Buy“ se objeví přímo pod propagovaným produktem.

Tlačítko „Buy“ se objeví přímo pod propagovaným produktem.

Tlačítko asi zatím nepotkáte, je totiž nyní k dispozici jen několika málo vybraným americkým firmám (prý je lze spočítat na prstech). Podle Jasona Steina, který svým klientům pomáhá zviditelnit se na sociálních sítích, je to dlouho očekávaná možnost: „Konečně, kde to můžeme zapnout?“ ptají se prý klienti.

Experimenty Facebooku s dárky a nákupy

Facebook uvedl, že podrobnosti o prvních výsledcích a dalším rozšíření prodeje přímo skrze tlačítko na stránkách Facebooku uvede poté, co dokončí první sérii experimentů. Zatím nejde o službu zpoplatněnou. 

„Tradiční způsob prodeje on-line zažívá krizi a přestává být efektivní,“ myslí si Haydn Shaughnessy, přispěvatel magazínu Forbes. „Řešení leží v možnosti nákupů, ne ve více rušivých reklamách. Méně a méně lidí si pozorně čte, o reklamách nemluvě.“ Facebook podle něj zvolil typicky opatrný přístup - malý experiment a další iterace na základě jeho výsledků. „To je teoreticky dobré, ale mohlo by to trvat příliš dlouho,“ dodává s odkazem na dravou konkurenci.

Podobné pokusy dělá i sociální síť Twitter, jak si všimli redaktoři Re/Code počátkem července. Kromě tlačítka „Buy now“ zřejmě mikroblogovací síť experimentuje i s tlačítkem „Download“, které by umožnilo třeba okamžitou instalaci promované aplikace. To může být zvláště účinné na mobilu, kde ostatně Twitter používá 76 % aktivních uživatelů (zdroj: Twitter).

Zisky skrze prodeje dárků nevyšly

Co všechno o vás ví Facebook

Pomocí analýzy „velkých dat“ (tzv. big data) dokáže Facebook a další firmy odhadovat a předvídat některé chování uživatelů.

Jak vypadá svět přes facebookové brýle? Přesně tak, jak si přejete. Aspoň o to...

Jak vypadá svět přes facebookové brýle? Přesně tak, jak si přejete. Aspoň o to se Facebook snaží.

Facebook je od svého vstupu na burzu v květnu 2012 pod tlakem. Musí hledat nové způsoby, jak zvýšit zisky, zvláště vzhledem k vysokým očekáváním analytiků, kteří svými optimistickými předpověďmi tlak umocňují.

V říjnu 2012 Facebook spustil prodej dárků, nikoli virtuálních, ale skutečných, fyzických předmětů. Především mělo jít o dárky narozeninové, Facebook pak v den vašich narozenin nabídl vašim kontaktům, aby vám dárek koupili. Na základě vašich zálib jim pak dárky dokonce doporučoval.

Experiment s dárky ale neměl dlouhého trvání. Výsledky ročního testování ukázaly, že pouhá pětina darujících se rozhodla poslat fyzický dárek. Zbytek volil dárkové poukázky a kupony. "Posílání fyzických dárků je těžší na údržbu," řekl Lee Linden, který program dárků pro Facebook vede. "A pokud to využívá jen pětina, je načase soustředit se na to, co využívá většina."

Jak funguje reklama na Facebooku?

Tentokrát to ale není Facebook, kdo bude zboží doručovat. Tlačítko „Koupit“ odešle nákupuchtivého zákazníka přímo k dané firmě, i když platba může proběhnout přímo přes Facebook (to není z oznámení zřejmé). Pro firmy půjde o nový reklamní formát, u kterého půjdou velmi dobře měřit tzv. konverze. Firma tak může přesně změřit, jaká reklama a za kolik se jim vyplatí. Když k tomu přičteme celkem podrobné možnosti cílení reklam podle vašich zájmů i zvyků, není divu, že firmy reagují na novou možnost nadšeně.

Facebook navíc získá o svých uživatelích ještě další informaci, ke které měl zatím jen omezený přístup - jak často nakupujete na internetu a za kolik. Je jasné, že to je pro inzerenty nesmírně cenná informace.

Podívejte se, jak nyní na Facebooku funguje cílená reklama (více v našem předchozím článku):

Aktualizace: Doplnili jsme informace o experimentech sítě Twitter.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Videa na výšku už nejsou pro smích, YouTube z nich odstraní pruhy

Video na výšku.

YouTube v okně webového přehrávače nově nabídne i videa pořízená na výšku bez bočních pruhů. Lépe tak využije plochu...

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz