Krátké zprávy

Facebook nabízí novou funkci.

Facebook nabízí novou funkci. | foto: Profimedia.cz

Facebook testuje nového průzkumníka. A není to pěkné

  • 51
Facebook testuje novou funkci Explore Feed (Průzkumník), kam přesunuje z hlavního proudu informace ze stránek, které sledujete. Jinde se zase zobrazují příspěvky od uživatelů mimo váš okruh, které vybírá umělá inteligence podle vašich zájmů, ale příliš se to nedaří.

Provozovatel sociální sítě Facebook v těchto dnech začal testovat nový nástroj s názvem Explore Feed, který by měl uživateli přinášet personalizovaný obsah ze zdrojů mimo jeho okruh přátel či oblíbených stránek. Podle amerického serveru Quartz jde však o přehlídku materiálu z absolutního dna Facebooku a uživatelům se zobrazují falešné zprávy nebo jen obyčejné hlouposti.

Novinka funguje jak v aplikaci na mobilu, tak při přístupu přes web. Přístup k novému Feedu je přitom ukryt v menu, kde o něm uživatelé moc neví.

17.října 2017 v 16:45, příspěvek archivován: 27.října 2017 v 11:54

Facebook's Explore Feed is now on desktop, huh? https://t.co/mgXs6tpapH

V šesti zemích (Bolívie, Guatemala, Kambodža, Slovensko, Srbsko a Srí Lanka) pak Facebook testuje jiné nastavení.  

„Stalo se to, že na hlavní stránce, kde všichni uživatelé Facebooku tráví nejvíce času, skončily pouze placené příspěvky anebo příspěvky známých a rodiny,“ popisuje situaci web slovenské Strategie.

„News feed beze zpráv. Jen přátelé a sponzorovaný obsah,“ potvrdil i Filip Struhárik z Deníku N pro Lidové noviny s tím, že si nemyslí, že by tato služba mohla mít úspěch. „Lidé akorát zjistí, jak nudní jsou jejich přátelé,“ dodal.

Explore Feed

Slovenské zkušenosti tak hovoří o změně, která se dotkla především firemních profilů a stránek, které uživatel sleduje a také všech neplacených stránek. Na základě toho poklesla některým slovenským webům návštěvnost o desítky procent. Není se tak co divit, že si provozovatelé stránek na slovenském Facebooku stěžují, že je to krok, kterým se Facebook snaží donutit provozovatele facebookových stránek k platbám.

Denis Bohumil Schvarcz ze Strategie.sk hovoří o tom, že ​​majitelé slovenských stránek budou muset upravit strategii při získávání návštěvnosti .“Buď budou Facebooku více platit a tlačit tak své příspěvky do news feedu, anebo vymyslí způsob, jak nebýt na návštěvnosti ze sociálních sítí závislí,“ myslí si Schvarcz.

Vedoucí pro záležitosti týkající se hlavní stránky na Facebooku Adam Mosseri řekl, že se neplánuje rozšířit tuto verzi Explore Feed globálně a nemá to být ani cesta, jak dostat z vydavatelů více peněz.

24.října 2017 v 00:47, příspěvek archivován: 27.října 2017 v 12:10

Want to be clear, no plans to launch this test globally or to ask publishers to pay for all distribution. Read more: https://t.co/yEA4F9O4RA

Podle jeho vyjádření Facebook testuje, nakolik budou mít uživatelé zájem o oddělený osobní a veřejný obsah.

Informační žumpa

Podle provozovatele je Explore Feed mimo testované země „doplňkovou stránkou s populárními články, videi a fotografiemi automaticky vybíranými pro daného uživatele“. Lidem má přinášet obsah, ke kterému by se normálně nedostali a který algoritmus shledá zajímavým pro danou osobu. V každé testovací zemi je nastaven trochu jinak.

Reportérům Quartzu se však zatím nepodařilo se s nápadem Facebooku ztotožnit  a výsledkem je podle nich „žumpa“ složená z toho nejhoršího, co lze na internetu najít.

„Jsou tam memy ukradené z jiných platforem, několik měsíců stará virální videa, články z Fox News a Mashable, které jste viděli jinde a s nezájmem přešli, a nekonečný tok hloupostí nasdílených z facebookové stránky George Takeiho. Jestli si Facebook myslí, že to je to, co chci vidět, pak má o mně velmi nízké mínění,“ napsal americký web.

Adam Mosseri přitom tento týden před studenty žurnalistiky Newyorské městské univerzity oznámil, že jeho společnost vydá seznam pravidel pro vydavatele, v němž popíše, jaký obsah Facebook na svých stránkách chce a jaký nikoli. Důraz má být kladen na „informativní, přesný a autentický obsah“.

„Není zcela jasné, jak moc vážně bere Facebook vlastní vydavatelské zásady, když zasvěcuje celou oddělenou platformu obsahu, který se nezdá ani informativní, ani autentický,“ poznamenal Quartz.

Aktualizováno: Článek jsme doplnili o slovenské zkušenosti.