Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Facebook oznámil superschránku: SMS, maily i chat promění v konverzaci „přátel“

  21:38aktualizováno  21:38
Předělaný nástroj pro interní zprávy na Facebooku sjednotí chat, e-mail, soukromé zprávy, SMS i konverzaci přes kecálky IM. Uživatelé získají e-mailovou schránku jméno@facebook.com, a veškerá komunikace s "přítelem" bude zálohovaná a seřazena přehledně podle logiky a času v jednom komunikačním vlákně.

Facebook je víc než jen sociální síť | foto: Tipmobile.cz

Představitelé největší sociální sítě, v čele s Markem Zuckerbergem, na tiskové konferenci v San Franciscu oznámili, že jejich 500 milionů aktivních uživatelů se může těšit na pořádná vylepšení facebookového systému posílání zpráv. "Naším cílem je, aby celá komunikace připadala lidem jako konverzace," prohlásil vývojář Andrew Bosworth. "Lidé by měli mít možnost zvolit, jakým způsobem chtějí informace sdílet."

E-mail, chat i SMS v jednom

Nové facebookové zprávy budou obohaceny především o e-mail. Každý majitel tzv. "vanity adresy" (více zde) získá e-mailovou adresu ve tvaru vanity_adresa@facebook.com (zaměstnanci dostanou novou koncovku @fb.com).

Facebookový e-mail bude přístupný přes IMAP, umožní posílat přílohy a adresář doplní o aktuální informace uživatelů. Nabídne také pokročilá nastavení ochrany před spamem.

Ale tisková konference se nezabývala jen tímto očekávaným "zabijákem Gmailu", jak byl projekt, na kterém Facebook pracoval od loňského léta, často přezdíván. Jak řekl sám Zuckerberg: "Nemyslíme si, že komunikačním systémem budoucnosti bude e-mail."

"Pokud odvedeme dobrou práci, někteří si dokonce řeknou: takhle bude vypadat budoucnost komunikace."

Mark Zuckerberg

Představil vizi sjednocené komunikace, zahrnující už existující facebookové zprávy a chat, a doplněné o e-mail, SMS nebo konkurenční chat. Dnes se facebookových zpráv a zpráviček denně pošlou čtyři miliardy po celém světě. Už jen proto je to důležitá změna s významnými dopady.

Nebude nejspíš možné archivování zpráv vypnout, ovšem zdá se, že zpětně je půjde archivovat či smazat.

Každý podle svých možností, každému podle jeho nastavení

Už teď je jasné, že se zprávy budou řadit do konverzačních vláken mezi dvěma a více uživateli (podobně, jako např. SMS zprávy na iPhone, odpovědi v Gmailu nebo zprávy na facebookové zdi). Do jednoho vlákna se přitom zařadí zprávy všech druhů (tedy z e-mailu, chatu, atd).

Pokud odpovídáte na vlákno, Facebook sám automaticky vybere, zda pošle rychlou chatovou zprávu (pokud je daný člověk on-line) nebo e-mail či sms. Vše ale můžete nastavit, zdá se dokonce, že i na úrovni jednotlivých "přátel", tedy "Frantovi vždycky e-mail, Pepovi vždycky SMS".

Přátelé mají přednost

Další důležitou funkcí by mohl být "Social inbox", který by preferoval zprávy od přátel na úkor ostatních e-mailů. Funkčně by se tedy blížil "Priority Inbox", se kterým přišel před dvěma měsíci Gmail. Facebook má ale přeci jen v této oblasti několik výhod - kromě těch "běžných" informací třeba ví, se kterými lidmi se často vyskytujete na fotkách nebo kolikrát jste "lajkovali" něčí zprávy.

Nový systém zpráv si dá ještě načas. Zatím probíhá jeho testování, do kterého musíte být pozváni. Uživatelům začne postupně naskakovat během následujících několika měsíců.

Uvidíme, nakolik budou snahy Facebooku o "nahrazení e-mailu" úspěšné. Google svůj pokus o revoluční komunikační službu, Google Wave, před třemi měsíci ukončil. Šéf vývojového týmu Wave ale odešel právě do firmy Facebook, takže třeba dostane druhou šanci...

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Tajná pravidla „cenzury“ Facebooku jsou nyní veřejná. A lze se i odvolat

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Facebook poprvé zveřejnil detailní pravidla, podle kterých se řídí odebírání závadných příspěvků. Nově také zavedl...

Ruský kontrolní úřad v ráži. Znovu varuje Facebook, že ho zakáže

Logo Facebook

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že Facebook může být v zemi zablokována, pokud...

Najdete na iDNES.cz