Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Facebook oznámil superschránku: SMS, maily i chat promění v konverzaci „přátel“

  21:38aktualizováno  21:38
Předělaný nástroj pro interní zprávy na Facebooku sjednotí chat, e-mail, soukromé zprávy, SMS i konverzaci přes kecálky IM. Uživatelé získají e-mailovou schránku jméno@facebook.com, a veškerá komunikace s "přítelem" bude zálohovaná a seřazena přehledně podle logiky a času v jednom komunikačním vlákně.

Facebook je víc než jen sociální síť | foto: Tipmobile.cz

Představitelé největší sociální sítě, v čele s Markem Zuckerbergem, na tiskové konferenci v San Franciscu oznámili, že jejich 500 milionů aktivních uživatelů se může těšit na pořádná vylepšení facebookového systému posílání zpráv. "Naším cílem je, aby celá komunikace připadala lidem jako konverzace," prohlásil vývojář Andrew Bosworth. "Lidé by měli mít možnost zvolit, jakým způsobem chtějí informace sdílet."

E-mail, chat i SMS v jednom

Nové facebookové zprávy budou obohaceny především o e-mail. Každý majitel tzv. "vanity adresy" (více zde) získá e-mailovou adresu ve tvaru vanity_adresa@facebook.com (zaměstnanci dostanou novou koncovku @fb.com).

Facebookový e-mail bude přístupný přes IMAP, umožní posílat přílohy a adresář doplní o aktuální informace uživatelů. Nabídne také pokročilá nastavení ochrany před spamem.

Ale tisková konference se nezabývala jen tímto očekávaným "zabijákem Gmailu", jak byl projekt, na kterém Facebook pracoval od loňského léta, často přezdíván. Jak řekl sám Zuckerberg: "Nemyslíme si, že komunikačním systémem budoucnosti bude e-mail."

"Pokud odvedeme dobrou práci, někteří si dokonce řeknou: takhle bude vypadat budoucnost komunikace."

Mark Zuckerberg

Představil vizi sjednocené komunikace, zahrnující už existující facebookové zprávy a chat, a doplněné o e-mail, SMS nebo konkurenční chat. Dnes se facebookových zpráv a zpráviček denně pošlou čtyři miliardy po celém světě. Už jen proto je to důležitá změna s významnými dopady.

Nebude nejspíš možné archivování zpráv vypnout, ovšem zdá se, že zpětně je půjde archivovat či smazat.

Každý podle svých možností, každému podle jeho nastavení

Už teď je jasné, že se zprávy budou řadit do konverzačních vláken mezi dvěma a více uživateli (podobně, jako např. SMS zprávy na iPhone, odpovědi v Gmailu nebo zprávy na facebookové zdi). Do jednoho vlákna se přitom zařadí zprávy všech druhů (tedy z e-mailu, chatu, atd).

Pokud odpovídáte na vlákno, Facebook sám automaticky vybere, zda pošle rychlou chatovou zprávu (pokud je daný člověk on-line) nebo e-mail či sms. Vše ale můžete nastavit, zdá se dokonce, že i na úrovni jednotlivých "přátel", tedy "Frantovi vždycky e-mail, Pepovi vždycky SMS".

Přátelé mají přednost

Další důležitou funkcí by mohl být "Social inbox", který by preferoval zprávy od přátel na úkor ostatních e-mailů. Funkčně by se tedy blížil "Priority Inbox", se kterým přišel před dvěma měsíci Gmail. Facebook má ale přeci jen v této oblasti několik výhod - kromě těch "běžných" informací třeba ví, se kterými lidmi se často vyskytujete na fotkách nebo kolikrát jste "lajkovali" něčí zprávy.

Nový systém zpráv si dá ještě načas. Zatím probíhá jeho testování, do kterého musíte být pozváni. Uživatelům začne postupně naskakovat během následujících několika měsíců.

Uvidíme, nakolik budou snahy Facebooku o "nahrazení e-mailu" úspěšné. Google svůj pokus o revoluční komunikační službu, Google Wave, před třemi měsíci ukončil. Šéf vývojového týmu Wave ale odešel právě do firmy Facebook, takže třeba dostane druhou šanci...

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi 2014 ·
Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi 2014 ·

r.v. 2014, naj. 48 191 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz