Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Facebook spustil v USA novou službu. Ukáže vašim přátelům, kde právě jste

  14:00aktualizováno  14:00
Největší sociální síť světa, přes kterou její uživatelé sdělují světu, co dělají, jak se mají a čemu fandí, rozšířila své služby. Při používání Facebooku v mobilním telefonu mohou nově všem hlásit, kde se právě pohybují.

Facebook Places | foto: Facebook

Služba Facebook Places, kterou vedení firmy uvedlo na trh včera, okamžitě vyvolala diskusi o tom, zda je tato služba bezpečná.

Jak to funguje?

Uživatelé Facebooku (zatím jen v USA), kteří doteď na svou virtuální zeď zapisovali vzkazy pro své přátele, budou moci nyní klepnout do svých iPhonů a sdělit jim svou aktuální polohu.

Představitelé sociální sítě uvádějí, že služba poslouží především tomu, aby lidé viděli, kdo z přátel je v blízkém okolí. Do budoucnosti však provozovatelé očekávají propojení této nové funkce například s obchodníky, kteří budou moci lákat na akční ceny v místech, kde se zrovna pohybují.

"Doposud byly mobilní služby spojené se zjišťováním polohy lidí výsadou spíše technologických nadšenců a experimentátorů. Vstupem Facebooku do této oblasti se stanou běžnou součástí široké veřejnosti," uvedl pro MF DNES Carsten Casper, analytik společnosti Gartner.

Nechráněné soukromí

Expert však upozorňuje, že masové rozšíření určování polohy s sebou ponese i závažná bezpečnostní rizika. "Představte si skupinu přátel, jež spojuje příslušnost k nějaké etnické skupině či politické straně a z nichž třeba jen jeden není skutečným přítelem, ale narušitelem, do skupiny se dostal lstí. I kdyby jeho členství trvalo jen minutu, může to být dost na to, aby si zjistil, kde se kdo pohybuje, a spáchal třeba teroristický čin," varuje Casper.

Podle něj sice lze při dodržování bezpečnostních pravidel zamezit úniku informací o své poloze mimo uzavřenou skupinu, nicméně s tím, jak roste počet uživatelů Facebooku, roste i počet technologických laiků. A ti si soukromí neumějí dobře ochránit.

Důkazem je řada profilů v této sociální síti přístupná komukoliv, tedy nejen lidem vedeným jako "přátelé".

Před neuváženým sdělováním soukromých informací na Facebooku varoval v úterý i šéf Googlu Eric Schmidt, podle kterého si lidé neuvědomují důsledky svého počínání.

"Jednou může přijít chvíle, kdy si lidé budou chtít změnit svá jména, aby unikli ‚kybernetické pasti‘," řekl Schmidt. Do potíží je v budoucnu mohou dostat například "ostudné" fotky, jež na své zdi vyvěsili v mládí jejich přátelé.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz