Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Facebook změnil podmínky: Končíte u nás? Vaše data si necháme dál. Je to běžná praxe

  11:11aktualizováno  18. února 10:36
Nejoblíbenější sociální síť Facebook ve svých nových podmínkách stanovuje, že k prakticky veškerým vašim materiálům získává Facebook nárok na jejich používání "na stránce Facebooku nebo ve spojení s ní", a to včetně sdílení s třetími stranami.

Facebook čelí kritice - nevysvětlil prý dostatečně, co se děje s vašimi daty, když účet zrušíte. | foto: Facebook.com

Nově i poté, co svůj účet vymažete. Facebook se ale nařčením z porušování soukromí uživatelů brání - nové podmínky prý jenom reagují na nutnost zákonně upravit možnost sdílení informací na internetu.

Aktualizováno: Facebook se zalekl negativních ohlasů a vrátil se k předchozí verzi podmínek. Více zde

"Co se jednou dá, to se z ruky nevydá!" Ale místo na dětském hřišti zní tahle věta v podmínkách čím dál populárnější komunitní sítě Facebook. Podmínky byly změněny 4. února 2009 a brzy si hned několik blogů všimlo, že jsou šířeji pojaté než ty předchozí.

Facebook - TOS

Facebook - Podmínky užívání. V češtině si zatím přečteme pouze nadpisy, směrodatná je ale anglická verze Terms of Service.

V nových podmínkách zmizela například věta o tom, že Facebook vymaže data, která jste mu poskytli, poté, co účet smažete (odstavec Termination). K tomu připočtěte všechno to kopírování, sublicencování, sdílení s třetími stranami a další možnosti, jakými může Facebook s vašimi daty nakládat, neboť mu k tomu dáváte souhlas (odstavec Licenses).

Server Consumist uzavírá svoje zjištění: "Ujistěte se, že na Facebook nikdy nenahráváte něco, co nechcete sdílet navždy. Protože pak to patří Facebooku."

Děláme jen to, co je běžné, vaší důvěry si vážíme

Mark ZuckerbergReakce Facebooku na sebe nenechala dlouho čekat. Mark Zuckerberg na svém facebookovém blogu vysvětluje: "Když k nám něco nahrajete, musíte nám dát také svolení k tomu, abychom to ukázali lidem, se kterými to chcete sdílet." Dává i jednoduchý příklad - když pošlete příteli zprávu (Send a message), zpráva se zkopíruje do vaší složky Odeslané a do jeho složky Přijaté. I když ukončíte svůj účet na Facebooku, zpráva samozřejmě pořád zůstane v přítelově složce - stejné je to u e-mailů.

Ale, jak si správně všímá L. A. Times, toto zdaleka není typický příklad facebookové služby. Mnohem častější je sdílení obrázků nebo zápisků na zdi, statusů a informací  a ty jsou, z pohledu uživatele, jen na "jednom místě" - jeho profilu. Když tedy profil smaže, Facebook by si neměl tyto informace ponechávat.

Zuckerberg dále píše o tom, že Facebook se v podmínkách především pečlivě zabezpečuje, aby to, co po něm uživatelé chtějí, bylo prováděno legálně. "Vážíme si důvěry, kterou v nás naši uživatelé mají, díky tomu Facebook funguje."

Když v ničem jiném, tak v tom má Zuckerberg naprostou pravdu. Facebook účet si nikdo nezakládá s tím, aby o něm nikdo nic nevěděl, Facebook samotný je v podstatě založený na dobrovolném narušování našeho soukromí. Ale provozovatelé Facebooku si musí uvědomit, že všechno má své meze a po počátečním nadšení ze sdílení prvního i posledního aspektu našich životů on-line přijde na řadu zase otázka soukromí. Přestože tentokrát se o skandál v pravém slova smyslu nejedná, Facebook by se měl do budoucna poučit a aktivněji vysvětlovat uživatelům, jak to s jejich daty na Facebooku je. Ti pak mohou udělat informované rozhodnutí a sami si vybrat, o jakou část soukromí sami sebe připraví.

Čtěte ve čtvrtek v magazínu DNES

Ilustrační foto

Facebook jako fenomén.

Autor:Nejčtenější

Nejšťastnější americká stíhačka. Pilot ji opustil, a tak přistála sama

Convair F-106A Delta Dart

Před téměř půlstoletím se stal v americké Montaně zázrak. Z nebe se snesl na pšeničné pole proudový letoun, který byl...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...Prohledejte půl miliardy uniklých hesel. Najdete tam i to svoje?

Ilustrační foto

Úniků dat, často velmi citlivých, stále přibývá. O spoustě z nich se ani nemusíme dozvědět. Kromě e-mailových adres...

Vyfotil jeden jediný atom. Stačil běžný foťák a složitá past

Snímek zachycující jediný atom stroncia v tzv. iontové pasti. Atom je uprostřed...

Atomy jsou pouhým okem neviditelné, to víme všichni. Ale pokud je správně nasvítíte a připravíte pro ně vhodné...

Internet levně a rychle. SpaceX načíná další „megalomanský“ projekt

Falcon 9 připravený pro misi Paz. Všimněte si nového aerodynamického krytu...

Na oběžnou dráhu dnes odstartovala další raketa firmy SpaceX. Tentokrát na palubě ponese mimo jiné i dva experimentální...

Další z rubriky

Facebooku klesá návštěvnost, ale zisky stoupají. Zuckerberg chce změnu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

V roce 2017 Facebooku poprvé v historii poklesla doba strávená na stránce. Podle Zuckerberga to však je součást změny...

Kryptoměny bez povolení na vašem počítači těží už i reklamy na YouTube

Kryptoměna Monero

Stále drzejší jsou lidé, kteří se snaží tajně zneužít výkon vašeho počítače k těžbě kryptoměn. Zatímco dosud jsme na...

Ode dneška bez agresivních reklam. Chrome začne ty „špatné“ blokovat

Koalice za lepší reklamu

Filtr pro blokování reklam v prohlížečích Google Chrome firma spouští ve čtvrtek 15. února. Nebude blokovat všechny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz