Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Facebook změnil podmínky: Končíte u nás? Vaše data si necháme dál. Je to běžná praxe

  11:11aktualizováno  18. února 10:36
Nejoblíbenější sociální síť Facebook ve svých nových podmínkách stanovuje, že k prakticky veškerým vašim materiálům získává Facebook nárok na jejich používání "na stránce Facebooku nebo ve spojení s ní", a to včetně sdílení s třetími stranami.

Facebook čelí kritice - nevysvětlil prý dostatečně, co se děje s vašimi daty, když účet zrušíte. | foto: Facebook.com

Nově i poté, co svůj účet vymažete. Facebook se ale nařčením z porušování soukromí uživatelů brání - nové podmínky prý jenom reagují na nutnost zákonně upravit možnost sdílení informací na internetu.

Aktualizováno: Facebook se zalekl negativních ohlasů a vrátil se k předchozí verzi podmínek. Více zde

"Co se jednou dá, to se z ruky nevydá!" Ale místo na dětském hřišti zní tahle věta v podmínkách čím dál populárnější komunitní sítě Facebook. Podmínky byly změněny 4. února 2009 a brzy si hned několik blogů všimlo, že jsou šířeji pojaté než ty předchozí.

Facebook - TOS

Facebook - Podmínky užívání. V češtině si zatím přečteme pouze nadpisy, směrodatná je ale anglická verze Terms of Service.

V nových podmínkách zmizela například věta o tom, že Facebook vymaže data, která jste mu poskytli, poté, co účet smažete (odstavec Termination). K tomu připočtěte všechno to kopírování, sublicencování, sdílení s třetími stranami a další možnosti, jakými může Facebook s vašimi daty nakládat, neboť mu k tomu dáváte souhlas (odstavec Licenses).

Server Consumist uzavírá svoje zjištění: "Ujistěte se, že na Facebook nikdy nenahráváte něco, co nechcete sdílet navždy. Protože pak to patří Facebooku."

Děláme jen to, co je běžné, vaší důvěry si vážíme

Mark ZuckerbergReakce Facebooku na sebe nenechala dlouho čekat. Mark Zuckerberg na svém facebookovém blogu vysvětluje: "Když k nám něco nahrajete, musíte nám dát také svolení k tomu, abychom to ukázali lidem, se kterými to chcete sdílet." Dává i jednoduchý příklad - když pošlete příteli zprávu (Send a message), zpráva se zkopíruje do vaší složky Odeslané a do jeho složky Přijaté. I když ukončíte svůj účet na Facebooku, zpráva samozřejmě pořád zůstane v přítelově složce - stejné je to u e-mailů.

Ale, jak si správně všímá L. A. Times, toto zdaleka není typický příklad facebookové služby. Mnohem častější je sdílení obrázků nebo zápisků na zdi, statusů a informací  a ty jsou, z pohledu uživatele, jen na "jednom místě" - jeho profilu. Když tedy profil smaže, Facebook by si neměl tyto informace ponechávat.

Zuckerberg dále píše o tom, že Facebook se v podmínkách především pečlivě zabezpečuje, aby to, co po něm uživatelé chtějí, bylo prováděno legálně. "Vážíme si důvěry, kterou v nás naši uživatelé mají, díky tomu Facebook funguje."

Když v ničem jiném, tak v tom má Zuckerberg naprostou pravdu. Facebook účet si nikdo nezakládá s tím, aby o něm nikdo nic nevěděl, Facebook samotný je v podstatě založený na dobrovolném narušování našeho soukromí. Ale provozovatelé Facebooku si musí uvědomit, že všechno má své meze a po počátečním nadšení ze sdílení prvního i posledního aspektu našich životů on-line přijde na řadu zase otázka soukromí. Přestože tentokrát se o skandál v pravém slova smyslu nejedná, Facebook by se měl do budoucna poučit a aktivněji vysvětlovat uživatelům, jak to s jejich daty na Facebooku je. Ti pak mohou udělat informované rozhodnutí a sami si vybrat, o jakou část soukromí sami sebe připraví.

Čtěte ve čtvrtek v magazínu DNES

Ilustrační foto

Facebook jako fenomén.

Autor:


Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů?

Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají...

Další z rubriky

Jste pro letní a zimní čas, nebo ne? ptá se EU v dotazníku

Letní čas se může prodražit, ale dal vzniknout novým povoláním. (ilustrační...

V létě o hodinu dopředu, v zimě zase zpátky. Časový posun je zejména v severských zemích velké téma a nyní se jím...

Legrácka na pátek: Google vyhledá fotky lidí, kteří stojí jako vy

Move Mirror od Google

Máte-li webkameru a webový prohlížeč, můžete se pobavit novým experimentem z dílen Googlu. Umělá inteligence se...

Tipy na zajímavé weby: navigace pro vodáky nebo levné cestování

Vodáckánavigace.cz

Na portálu Vodáckánavigace.cz můžete zjistit vše o českých řekách. Vycestovat do oblíbených či vysněných zemí...

Najdete na iDNES.cz