Facebook čelí kritice - nevysvětlil prý dostatečně, co se děje s vašimi daty, když účet zrušíte.

Facebook čelí kritice - nevysvětlil prý dostatečně, co se děje s vašimi daty, když účet zrušíte. | foto: Facebook.com

Facebook změnil podmínky: Končíte u nás? Vaše data si necháme dál. Je to běžná praxe

  • 58
Nejoblíbenější sociální síť Facebook ve svých nových podmínkách stanovuje, že k prakticky veškerým vašim materiálům získává Facebook nárok na jejich používání "na stránce Facebooku nebo ve spojení s ní", a to včetně sdílení s třetími stranami.

Nově i poté, co svůj účet vymažete. Facebook se ale nařčením z porušování soukromí uživatelů brání - nové podmínky prý jenom reagují na nutnost zákonně upravit možnost sdílení informací na internetu.

Aktualizováno: Facebook se zalekl negativních ohlasů a vrátil se k předchozí verzi podmínek. Více zde

"Co se jednou dá, to se z ruky nevydá!" Ale místo na dětském hřišti zní tahle věta v podmínkách čím dál populárnější komunitní sítě Facebook. Podmínky byly změněny 4. února 2009 a brzy si hned několik blogů všimlo, že jsou šířeji pojaté než ty předchozí.

Facebook - TOS

Facebook - Podmínky užívání. V češtině si zatím přečteme pouze nadpisy, směrodatná je ale anglická verze Terms of Service.

V nových podmínkách zmizela například věta o tom, že Facebook vymaže data, která jste mu poskytli, poté, co účet smažete (odstavec Termination). K tomu připočtěte všechno to kopírování, sublicencování, sdílení s třetími stranami a další možnosti, jakými může Facebook s vašimi daty nakládat, neboť mu k tomu dáváte souhlas (odstavec Licenses).

Server Consumist uzavírá svoje zjištění: "Ujistěte se, že na Facebook nikdy nenahráváte něco, co nechcete sdílet navždy. Protože pak to patří Facebooku."

Děláme jen to, co je běžné, vaší důvěry si vážíme

Mark ZuckerbergReakce Facebooku na sebe nenechala dlouho čekat. Mark Zuckerberg na svém facebookovém blogu vysvětluje: "Když k nám něco nahrajete, musíte nám dát také svolení k tomu, abychom to ukázali lidem, se kterými to chcete sdílet." Dává i jednoduchý příklad - když pošlete příteli zprávu (Send a message), zpráva se zkopíruje do vaší složky Odeslané a do jeho složky Přijaté. I když ukončíte svůj účet na Facebooku, zpráva samozřejmě pořád zůstane v přítelově složce - stejné je to u e-mailů.

Ale, jak si správně všímá L. A. Times, toto zdaleka není typický příklad facebookové služby. Mnohem častější je sdílení obrázků nebo zápisků na zdi, statusů a informací  a ty jsou, z pohledu uživatele, jen na "jednom místě" - jeho profilu. Když tedy profil smaže, Facebook by si neměl tyto informace ponechávat.

Zuckerberg dále píše o tom, že Facebook se v podmínkách především pečlivě zabezpečuje, aby to, co po něm uživatelé chtějí, bylo prováděno legálně. "Vážíme si důvěry, kterou v nás naši uživatelé mají, díky tomu Facebook funguje."

Když v ničem jiném, tak v tom má Zuckerberg naprostou pravdu. Facebook účet si nikdo nezakládá s tím, aby o něm nikdo nic nevěděl, Facebook samotný je v podstatě založený na dobrovolném narušování našeho soukromí. Ale provozovatelé Facebooku si musí uvědomit, že všechno má své meze a po počátečním nadšení ze sdílení prvního i posledního aspektu našich životů on-line přijde na řadu zase otázka soukromí. Přestože tentokrát se o skandál v pravém slova smyslu nejedná, Facebook by se měl do budoucna poučit a aktivněji vysvětlovat uživatelům, jak to s jejich daty na Facebooku je. Ti pak mohou udělat informované rozhodnutí a sami si vybrat, o jakou část soukromí sami sebe připraví.

Čtěte ve čtvrtek v magazínu DNES

Ilustrační foto

Facebook jako fenomén.