Raketa Falcon při startovacím zážehu, který však neznamenal start. Ten byl v

Raketa Falcon při startovacím zážehu, který však neznamenal start. Ten byl v sobotu automaticky přerušen palubním počítačem, který reagoval na na zjištěný problém s tlakem | foto: NASA/SpaceX

Revoluce se odkládá na úterý. Selhání startu Falconu 9 není problém

  • 8
Karel Pacner pro Technet.cz - Vstup soukromých firem do pilotované kosmonautiky bude novým předělem ve výzkumu vesmíru. Jsme na úplném začátku nové éry. Selhání rakety Falcon 9 není žádnou tragédií ani neobvyklostí.

První soukromá zásobovací loď, která měla dopravit zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), v sobotu neodstartovala. Řídicí počítače našly chybu - více v tomto článku.

Falcon 9 startuje

v úterý 22.5. v 9:44. Náhradní termín je středa 23.5. v 9:22. Sledujte na Technet.cz

Nic to neznamená. Spíš: zaplaťpánbůh, že tu závadu včas objevily, takže raketa nehavarovala, její vypuštění se jenom odsunuje, až se tahle nepříjemnost vyřeší.

Raketoplány byly mezníkem, soukromníci budou také

Vstup soukromého sektoru do sféry pilotované kosmonautiky Falconem 9 a lodí Dragon musíme přivítat. Je to stejný předěl, jakým bylo před lety třeba zahájení provozu raketoplánů. Pravda, soukromé firmy zahájily nástup do vesmíru už v létě 1962 vypuštěním telekomunikační družice Telstar 1 a potom své hájemství dál rozšiřovaly. Avšak zůstávaly u takzvaných užitých družic, které bezprostředně slouží potřebám lidí a jejichž provoz se dá někomu vyúčtovat. Nyní sahají i k rutinní obsluze pilotované stanice.

To je dobře z několika důvodů. Předně se ukazuje, že malé soukromé firmy, které se pouštějí do raketokosmického byznysu, to umějí – najaly si zdatné odborníky. Dokážou to laciněji než zastydlý státní kolos NASA, který se opírá o velké společnosti. Vládní instituci nyní vyrůstá konkurent, který ji přinutí, aby hledala nové cesty kupředu.

Nadšenci, kteří se podepsali na úspěších NASA v šedesátých a sedmdesátých letech, jsou už povětšinou na zasloužilé penzi. Dnešní manažery a odborníky neženou kupředu žádné velké kolumbovské cíle, kvůli kterým by museli překonávat sami sebe, proto trochu zpohodlněli. Jakmile se rozvine soukromý sektor, tohle pohodlí jim už nedovolí. Majitelé soukromých firem prohlašují, že chtějí na ISS vozit nejen zásoby, ale později rovněž lidi. Vládnímu úřadu odpadne tahle běžná práce a bude se moci soustředit na nové projekty.

V Rusku a v Číně mají monopol vojáci

V Rusku a Číně, které rovněž provozují pilotovanou kosmonautiku, nejsou pro vznik soukromých raketokosmických firem podmínky. V obou zemích mají na vesmír monopol vojáci a ti se ho nehodlají vzdát. Pravda, Moskva založila před lety kosmickou agenturu, která se tváří, že je civilním úřadem, ale ve skutečnosti ji řídí generálové, kteří svlékli uniformy, a zůstává podřízena ministerstvu obrany.
Naproti tomu prezident Dwight Eisenhower, generál ve výslužbě, rozhodl přidělit odpovědnost za výzkum vesmíru v USA civilní agentuře, kdežto Pentagonu zůstaly pouze družice vojenské a zpravodajské.

Bude zajímavé sledovat, jak budou konkurenční výzvy firem působit na NASA, případně nakolik se tohle osvěžení americké kosmické agentury projeví na mezinárodním poli.