Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po síti koluje falešná zpráva o útoku v Praze. Využívá atmosféru strachu

  17:40aktualizováno  17:40
Tisíce lidí našlo na Facebooku upozornění na zprávu o teroristickém útoku v Praze. Jde ovšem o podvod. Útočník se snaží získat přihlašovací jména a hesla a rozšířit zprávu mezi další uživatele.

Falešná zpráva o údajném teroristickém útoku v Praze využívá rychlého šíření negativních zpráv po sociálních sítích, z uživatelů láká přihlašovací údaje. | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Dramatické události jsou často zneužívány k šíření virů, jako tomu bylo například u sebevraždy Michaela Jacksona, hurikánu Katrina nebo u falešných e-mailových upozornění na exekuci. Zřejmě tedy není náhoda, že hoax upozorňující na údajný výbuch v Praze se šíří po Facebooku právě po útocích v Evropě.

Falešná zpráva se na první pohled tváří, jako kdyby pocházela z produkce NBC...

Falešná zpráva se na první pohled tváří, jako kdyby pocházela z produkce NBC News, ale jde pouze o podvržení původu pomocí meta tagu pro Facebook.

Po kliknutí na zprávu se uživatel dostane na podvrženou přihlašovací stránku (tzv. phishing), kde je vyzván k zadání jména a hesla k Facebooku. Útočníci adresu pravidelně mění skrze jedno nebo více přesměrování, takže ne vždy antivir nebo prohlížeč dokáže uživatele před podvodnou stránkou varovat. Adresy spojené s tímto útokem (burundinewsdaily.com, lovestory-blog.com a canadalovestory.com) jsou všechny registrovány na stejnou osobu v USA, zřejmě jde o falešnou identitu s nedostupným telefonním číslem.

Facebook zřejmě některé verze této stránky již zablokoval, zdá se ale, že útok je vytrvalejšího rázu. Útočníci kromě více domén mají evidentně v zásobě také více identit.

Odkaz vede na stránku, kterou Google označuje za podezřelou, což naštěstí řadu...

Odkaz vede na stránku, kterou Google označuje za podezřelou, což naštěstí řadu lidí varuje a zabrání krádeži přihlašovacích údajů.

Cílem podvodníků je zřejmě získat přihlašovací údaje důvěřivých uživatelů k...

Cílem podvodníků je zřejmě získat přihlašovací údaje důvěřivých uživatelů k síti Facebook pomocí falešné stránky, která se tváří jako Facebook.com.

Na poplašnou zprávu upozornil server Hoax.cz, který se odhalování podobných podvodů věnuje už od roku 2000. Tehdy šlo převážně o hoaxy přeposílané v e-mailech, nyní se těžiště přesouvá tam, kde jsou uživatelé, tedy na sociální sítě, chatovací aplikace a webové stránky.

Jak rozpoznat podobné útoky a bránit se jim

V tomto případě (a platí to i obecně) lze na první pohled poznat, že je odkaz podezřelý:

Nedůvěřujte zprávám, u kterých neznáte zdroj nebo které vás vyzývají k opakovanému přihlášení, lajknutí či instalaci aplikace.

  1. Zdroj zprávy: neznámá doména, podvržený zahraniční zdroj NBC
  2. Jazyk zprávy: špatná čeština (“30 minut před“ zjevně vzniklo jako překlad anglického „30 minutes ago“)
  3. Kdo zprávu sdílí: neznámá stránka „News Czeck“
  4. Proč zprávu vidíte: někdo vás označil v komentáři spolu s desítkami dalších lidí, což je velmi nepravděpodobné chování při reálném používání sítě Facebook
  5. Podezřelá fotka: fotka na první pohled nepochází z Prahy (trocha pátrání ukazuje, že jde o fotku minimálně z roku 2010, která je ale překvapivě často mylně používána pro různé dramatické události a zprávy na pochybných webech).

Jak na hesla

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Poučte se z chyb ostatních

I kdybyste na první pohled nepoznali, že jde o podvod, po kliknutí už musíte mít jasno. Pokud po vás nějaká stránka, která není Facebook.com, chce heslo pro Facebook.com, je jasné, že jde o podvod. Ověřte také, že jde o zabezpečené připojení HTTPS.

V případě, že jste se stali obětí podvodu, změňte si co nejdříve heslo. Pokud chcete zvýšit svoje zabezpečení, zapněte si dvoustupňové zabezpečení účtu. Útočník pak nemůže zneužít vaše heslo, pokud nemá zároveň přístup k vašemu mobilnímu telefonu.

Autor:Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Hlídat se budeme sami. V Číně vzniká Velký Bratr 21. století

Ilustrační snímek

Dystopické představy o vševidoucím státu jsou námětem mnoha knih a filmů. Často pak u nejrůznějších zpráv slýcháme, že...

Facebook se pouští do další oblasti. Nabídne sdílení hudby

Logo společnosti Facebook

Facebook se spojil s Universal Music Group, aby mohl dodávat hudbu.

Šéf společnosti Alphabet, která vlastní Google, končí

Eric Schmidt

Šéf holdingu Alphabet Eric Schmidt odstoupí z funkce, ale ve společnosti bude působit i nadále.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz