Český nápad: dálkově ovládaný fotorámeček možná ocení i vaši prarodiče

aktualizováno 
Chtěli byste babičce poslat fotografie přímo od moře, ale ona nepoužívá e-mail, Facebook ani chytrý telefon? Čech s Francouzem vymysleli pro své prarodiče chytrý fotorámeček, který lze ovládat na dálku a poslat na něj fotografie stejně jednoduše, jako třeba přes přes mail. Babička s dědou přitom nemusí nic dělat.

Myšlenka česko-francouzského dua vývojářů je jednoduchá: existuje skupina lidí, našich babiček a dědečků, kteří by rádi viděli, co právě děláme, ale instalovat si kvůli tomu Facebook nechtějí a někdy ani neumějí. Nápad na dálkově ovládaný fotorámeček uzrál ve chvíli, kdy jeden z vývojářů chtěl poslat fotky své právě narozené dcery babičce, ale neměl jak. Chytrý mobilní telefon ani sociální sítě totiž babička nepoužívala.

Vznikl tak Familink, elektronický fotorámeček s operačním systémem Android 4.4, který lze na dálku přes internet plnit fotografiemi a příjemce si je může rovnou v reálném čase prohlížet. Rámeček přitom vůbec připojení k internetu nepotřebuje a ani se za jeho provoz nic neplatí.

Familink odstartoval kampaň na Kickstarteru, která v těchto chvílích vrcholí. Oba autoři, Jiří Kosla i francouzský vývojář Alexis Le Goff se rozhodli uvést rámeček na trh i v případě, že v kampani nevyberou požadovanou částku. I to je důvod, proč o projektu na Technetu píšeme, i když ostatním start-upům z crowdfoundingových webů se běžně nevěnujeme.

Prototyp rámečku Familink.
Prototyp rámečku Familink.

Jak to bude fungovat?

V ceně rámečku dostanete nejen samotný hardware, ale i bezplatnou aplikaci pro mobilní telefon a roční předplatné služby. To vám umožní zapojení rámečku i tam, kde není přístupná wi-fi nebo jiné připojení k internetu. Předplatným hradíte takzvanou M2M komunikaci (viz níže). Pokud má doma obdarovaný vlastní internet, nebudete žádné předplatné potřebovat a výdaje za samotný rámeček jsou tím posledním, co zaplatíte (nepočítaje například roamingové poplatky za data atd.). Pokud se po roce rozhodnete předplatné služby obnovit, bude vás stát 20 dolarů na dalších 12 měsíců.

Jakmile je rámeček zapojen, lze na něj přes aplikaci posílat vybrané fotografie. Příjemce jimi může listovat na dotykovém displeji posunutím prstu a „lajkovat“ je. Tato zpětná vazba se projeví i v aplikaci odesílatele.

Fotografie jsou na serverech služby na míru zobrazovače komprimovány, takže podle autorů se jich do rámečku vejdou tisíce.

Fotografie se na rámečku zobrazí automaticky ihned, jakmile dorazí. Příjemce pro to nemusí udělat vůbec nic. A to je účel.

Prototyp rámečků Familink.

Prototyp rámečků Familink.

Skutečný internet věcí

Nejvíce nás ovšem zaujalo plánované využití takzvané machine to machine komunikace (tj. M2M). Aby bylo užívání rámečku pro příjemce skutečně bezobslužné, je uvnitř integrována M2M SIM karta, která se ihned po zapnutí rámečku připojí k serverům služby Familink. Dojde také automaticky ke spárování s účtem toho, kdo zařízení zakoupil a kdo bude do rámečku fotografie posílat (syn, vnučka, atd.). K jednoznačné identifikaci slouží sériové číslo rámečku, které je před expedicí do systému naskenováno. Babička nebo děda tedy skutečně nemusí vůbec nic nastavovat nebo párovat.

Familink používá ke komunikaci protokol MQTT založený na TCP/IP. MQTT definuje způsob „občasného“ odběru zpráv. Použitá SIM karta patří multioperátorovi, který podle tvůrců projektu působí po celém světě (více než 150 zemí) a dokáže se dohodnout s lokálními operátory. U nás například M2M podporují všichni tři hlavní operátoři. Univerzální SIM karta tak umožňuje dynamické připojování k operátorovi s aktuálně nejlepším signálem.

V rámci VPN (virtual private network) připojení je komunikace mezi rámečkem a mobilem zabezpečená a šifrovaná systémem end-to-end. Snímky dokáže tedy poslat pouze autorizovaná osoba přihlášená k účtu majitele.

Kosla s Le Goffem navíc vyvinuli vlastní robustní protokol proti ztrátě dat, zejména během stahování fotografií do rámečku nebo pro případ, že je rámeček vypnutý. Aktualizace fotek probíhají na dálku metodou OTA (Over The Air). Z pohledu uživatele je tato metoda opět zcela bezúdržbová a nevyžaduje od něj žádnou akci. Jakmile má systém novou fotografii, zašle ji na rámeček, který ji přijme a automaticky zobrazí.

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Microsoft přestavil černé notebooky, počítač v displeji a sluchátka

Rodina novinek Surface pro rok 2018

Společnost Microsoft ukázala novou generaci počítačů Surface a překvapení k tomu - vlastní sluchátka.Najdete na iDNES.cz