Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zrcadlo doby: jak československý armádní film natáčel západní letadla

V roce 1980 navštívili pracovníci Československého armádního filmu aerosalon v anglickém Farnborough, aby tam na filmový materiál zaznamenali novinky z vojenské letecké techniky západního původu. Následně tyto záběry posloužily k sestříhání devětadvacetiminutového dokumentu pro interní potřeby armády.

Dokument Farnborough 1980 podléhal nejnižšímu stupni utajení „výhradně pro služební potřebu“, ale i to působí tak trochu absurdně. Týden trvající aerosalon se časově dělil na dvě části, ta první delší patřila obchodníkům a ta druhá i veřejnosti. Naši filmaři zašli na akci jako běžní zvědavci až s veřejností a neviděli nic víc než standardní divák. Zde samozřejmě hovoříme o diváku z množiny občanů svobodného světa, pro řadového našince by rozhodně nebylo jednoduché se tam dostat kvůli nutnému úřednímu posvěcení pro cestu na Západ ze strany československých úřadů.

Zrcadlem doby je potom samotný komentář s místy zřetelným ideologickým zabarvením, konkrétně jeho úvodní, ale především závěrečná partie v tomto znění: „Výstava dokumentovala snahu imperialistických států pokračovat v politice horečného zbrojení s cílem dosáhnout technickou převahu nad armádami členských států Varšavské smlouvy. Trvalá hrozba vojenskou silou ze strany imperialistických armád představuje stálé nebezpečí, kterému musí armády států socialistického společenství čelit dokonalou vojenskou technikou a vysokým stupněm bojové připravenosti vojsk.“

S některými do výzbroje západních armád nově zaváděnými či zatím pouze vyvíjenými typy letadel, které byly k vidění na výstavě Farnborough 1980, se seznámíme prostřednictvím následujících krátkých vyseparovaných filmových záběrů. V závěru článku je potom vložen filmový dokument Farnborough 1980 v plné délce. 

Demonstrátor F-15B Strike Eagle

Velkou pozornost budil na Farnborough 1980 letoun McDonnell Douglas F-15B Strike Eagle. Ne, nelekejte se, není to chyba, jednalo se o demonstrátor budoucí pokročilé stíhací-bombardovací dvoumístné verze F-15E Strike Eagle původně čistokrevné stíhačky F-15 Eagle.

Demonstrátor F-15B Strike Eagle, který poprvé vzlétl 8. července 1980, vznikl úpravou druhého exempláře cvičné verze F-15B (původně značené TF-15) sériového čísla 71-0291. První exemplář už „hotového“ stroje F-15E Strike Eagle se poprvé vznesl 11. prosince 1986 a do výzbroje amerického letectva vstoupil tento typ v roce 1988.

Při vývoji dvoumístného „bombardéru“ F-15E Strike Eagle vznikl nejprve...
Při vývoji dvoumístného „bombardéru“ F-15E Strike Eagle vznikl nejprve...

Při vývoji dvoumístného stíhacího bombardéru F-15E Strike Eagle vznikl nejprve demonstrátor F-15B Strike Eagle přestavbou ze stroje dvoumístné cvičné verze F-15B Eagle (původně značené jako TF-15A) sériového čísla 71-0291. Jen pro pořádek zřetelný fakt: fotografie nejsou z aerosalonu Farnborough 1980.

TF-18A Hornet

Od ledna 1980 probíhal u amerického námořnictva testovací provoz předsériových exemplářů nového letounu McDonnell Douglas F-18A Hornet (později F/A-18A Hornet). Na výstavě Farnborough 1980 byl typ představen prostřednictvím dvoumístného cvičného TF-18A (později F/A-18B).

Následujícího dne po ukončení aerosalonu, když se účastníci vraceli do svých domovů, letoun TF-18A nedlouho po startu havaroval, osádka se naštěstí úspěšně katapultovala. Následovalo dočasné uzemnění testovaných ef osmnáctek.

Tornado

 Bojový letoun Panavia Tornado s měnitelnou geometrií křídla je společným dílem Velké Británie, Německa a Itálie, montáž prototypů i sériových strojů proběhla v každé z těchto tří zemí. První vzlet prvního prototypu se konal 14. srpna 1974 v Německu, první sériové stíhací-bombardovací Tornado GR.1 (Tornado IDS - interdictor/strike) bylo vyrobeno v roce 1979 ve Velké Británii.

Prototyp stíhačky Tornado F.2 (Tornado ADV) na aerosalonu Farnborough 1980

Vedle dvou Tornad ve stíhací-bombardovací verzi se v roce 1980 ve Farnborough představil i prototyp stíhačky Tornado F.2 (Tornado ADV - air defence variant). Záchytná stíhačka Tornado F.2 byla separátní britskou iniciativou určenou k případné obraně Spojeného království před sovětskými strategickými bombardéry.

Nelichotivý komentář, že bojové možnosti stíhací verze Tornada F.2 se hodnotí velmi skepticky, byl asi zbytečným šťouchancem. Letoun procházel teprve fázi vývoje a přitom se objevily problémy s radarem. Verze F.2 vstoupila do výzbroje RAF v roce 1984, ale je označována jako prozatímní, protože už v roce 1985 se začala vyrábět vylepšená stíhací Tornada F.3.

Třetí prototyp stíhacího bombardéru Tornado IDS na aerosalonu Farnborough 1980

Prototyp stíhačky Tornado F.2 (Tornado ADV) na aerosalonu Farnborough 1980

Mirage 2000 a Super Mirage 4000

Super Mirage 4000

Francouzi se pochlubili druhým a čtvrtým prototypem nové jednomotorové stíhačky s delta křídlem Dassault Mirage 2000, přičemž Mirage 2000-02 se prezentoval v „továrních barvách“ (bílá + červené a modré doplňky) a Mirage 2000-04 už v barvách francouzského letectva.

Velkou pozornost si zasloužil prototyp (také bílý s červenými a modrými doplňky) tvarově podobné, ale o poznání větší a navíc dvoumotorové stíhačky Dassault Super Mirage 4000. Ta byla soukromým vývojovým projektem výrobce a s tímto typem se počítalo primárně pro export, vývoj byl dokonce částečně financován ze Saúdské Arábie. Blízkovýchodní zákazník později ztratil o Super Mirage 4000 zájem, vývoj typu byl ukončen a jediný vyrobený prototyp nakonec skončil v leteckém muzeu v Le Bourget.

Další letadla

British Aerospace Nimrod AEW.3 na aerosalonu Farnborough 1980

Kromě výše uvedených strojů se můžete na další z výběru našich armádních filmařů podívat prostřednictvím celého dokumentu Farnborough 1980.

Z těch tehdy čerstvých zmiňme ještě britský letoun včasné výstrahy a řízení Nimrod AEW.3, u něhož se však úspěch nedostavil, což dokládají tato časová data: zavedení do služby 1984 a vyřazení ze služby 1986. Povedenějším artiklem se stala první námořní verze letounu s kolmým vzletem a přistáním Harrier, tedy Sea Harrier FRS.1, kterou v té době akorát začalo do své výzbroje zařazovat Královské námořnictvo.

Video: Dokument Farnborough 1980 (délka 28:25)

Zajímavých letadel tam bylo mnohem více, v dokumentu o moderní výzbroji západních zemí se však pro ně místo nenašlo. Například v čase 51 až 55 sekund se do záběru mimoděk dostal i druhoválečný britský bombardér Lancaster.

Kromě letadel (včetně vrtulníků) a jejich výzbroje se film věnuje i pozemním protiletadlovým a protitankovým zbraňovým systémům.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...