Krátké zprávy

Testování DNA (ilustrační snímek)

Testování DNA (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

FDA po letech schválila osobní genetické testy náchylnosti k chorobám

  • 2

V roce 2013 si americká dohledová agentura pro léčiva FDA „vyšlápla“ na genetické testy náchylnosti k nemocem, které prodávala mezi velkými investory velmi oblíbená společnost 23andMe. Jak jsme tehdy psali, šlo zřejmě do jisté míry o střet mezi kulturou Silicon Valley a medicínou.

23andMe spěchala s produktem mnohem více, než je v medicínském výzkumu a byznyse obvyklé, navíc její sliby byly za hranicí uvěřitelnosti a prokazatelnosti. Genetické testy - ať už jsou od 23andMe, nebo někoho jiného - podle shody odborníků dokáží odhalit jen malou část rozšířených nemocí. Většina z nich zřejmě (alespoň podle současného stavu poznání) není primárně určena geneticky. Společnost podle FDA tedy celkem logicky neprokázala, že by její testy poskytly pacientům slíbené výsledky.

Ale 23andMe se rozhodla bojovat. V roce 2015 se jí podařilo získat od FDA svolení prodávat testy, které rodičům řeknou, zda nemají varianty genů, které by mohly zvýšit náchylnost dětí k 36 různým nemocem. A letos v dubnu se společnosti jako první vůbec podařilo získat od FDA svolení k prodeji osobních genetických testů náchylnost k chorobám.

Testy zjišťují, zda zákazníci mají mutace spojované s deseti různými chorobami, od Parkinsonovy choroby, před Alzheimerovu nemoc, po celikaii (nesnášenlivost lepku) a trombofili (tedy náchylnost ke tvorbě krevních sraženin), a pak na základě výsledků určují míru rizika pro daného člověka. Jinými slovy řečeno: nepředpoví, zda nemoc dostane, či nikoliv, ale mohou třeba ovlivnit jeho životní volby či přístup jeho lékaře. 23amdMe začne schválené testy nabízet během několika příštích měsíců.

Výsledek je to podle našeho skromného názoru povzbudivý. 23andMe a podobné firmy se dlouho pokoušely dozoru FDA pokud možno vyhnout, ale jim i zákazníkům jedině prospěje, když podvodníky a fušery v oboru (a ti v něm jsou) bude někdo stíhat a kontrolovat. Osobní genetické testy možná nezmění medicínu, jak tvrdí 23andMe, ale v principu tato technologie může přinést spoustu zajímavých poznatků a informací, zvláště pokud se časem podaří sesbírat údaje velkého počtu lidí. A tak je jedině dobře, když se to nebude dít pokoutně.