Femta: Nejen pro 100 % sex!

  • 5
Nemá vaše partnerka zájem o hormonální antikoncepci a vy zase nesnášíte sex s ochranou? Pravděpodobně tedy využíváte již tak dosti rizikovou metodu plodných a neplodných dnů. Abyste se nesekli ve výpočtu, doporučíme vám užitečnou softwarovou pomůcku...

Aplikace Femta v1.20 je přehledný elektronický menstruační kalendář, který umožňuje výpočet pravděpodobnosti otěhotnění pro každý den cyklu. Výsledky je možné zobrazit jak přímo v kalendáři, tak i prostřednictvím pěti různých grafů. Tento program je určen pro platformu operačního systému Windows 95/98 a Windows NT/2000.

Instalace
Po rozbalení distribučního souboru ve formátu ZIP a spuštění instalátoru proběhne bezproblémová a velmi rychlá instalace, která zabere na pevném disku přibližně 1 MB volného prostoru.

Jak to pracujeFemta v. 1.20
Existuje několik metod výpočtu plodných a neplodných dnů, avšak nejčastěji užívané jsou dvě: tzv. Ogino-Knausova, která je odvozena od délky periody, a symptomaticko-termální metoda, která spočívá v měření bazálních teplot. Aplikace Femta k výpočtu využívá Ogino-Knausovu metodu – vychází tedy z toho, že žena má pravidelný menstruační cyklus. Uvolnění vajíčka z vaječníku, tzv. ovulace, je přesně vázáno na následující menstruaci a nastává zpravidla 14 dní před jejím začátkem. Kalendářovou metodou je možné toto období vypočítat, ale gynekologové zpravidla doporučují sledování nejméně dvanácti předchozích menstruačních cyklů. Na tomto místě je nutné dodat, že o něco spolehlivější je metoda měření bazálních teplot. Ty jsou v druhé polovině cyklu přibližně o 0.5 stupně Celsia vyšší. Pokud tato vyšší teplota je naměřena tři dny po sobě, následuje neplodné období až do prvního dne následující menstruace. Tato metoda bude pravděpodobně zahrnuta v některé z dalších verzí programu Femta. Přesnost obou metod se dá ještě zlepšit každodenním sledováním hlenu objevujícím se v poševním vchodu. Pokud se hlen táhne jako syrový vaječný bílek, signalizuje to plodné dny - neplodné období je naopak představováno takzvanými dny suchými. V praxi se všechny výše uvedené metody se mohou vzájemně doplňovat. Na tomto místě je však nutné upozornit zejména muže, že periodicitu menstruace mohou ovlivnit i některé vnější podněty, např. psychická či fyzická námaha nebo i obyčejné nachlazení. Procento možného selhání metody plodných a neplodných dnů jako antikoncepce je podle statistiky od 3 % u párů, které pečlivě sledují cyklus a pohlavní styk mají raději jen v druhé polovině cyklu. V 10 – 20 % dochází k selhání těchto metod díky chybnému určení plodného období a u párů vysloveně riskujících je riziko otěhotnění až 30 %. 

Femta v. 1.20Program Femta však není určen pouze k výpočtu plodných a neplodných dnů. Je to komplexní nástroj, který umožňuje sledování většiny událostí souvisejících s reprodukční úlohou ženy a jejich vyhodnocování. Slouží tedy k záznamu průběhu menstruačního cyklu, těhotenství, porodu, kojení a prakticky umožňuje převzít téměř absolutní kontrolu nad početím dítěte. Je jen několik málo dní v průběhu každého menstruačního cyklu, kdy žena může otěhotnět, a právě tento program může pomoci při jejich určení. Všechny výpočty provádí aplikace Femta na základě údajů vložených uživatelem – čím více budou zadaná data nepřesná, tím méně budou výsledky relevantní. Pokud jste si do dnešního dne pod plánovaným rodičovstvím představovali něco jiného, zapomeňte na to. Pravdou ovšem je, že i při využití moderních prostředků informačních technologií trvá těhotenství stále 9 kalendářních měsíců (či 10 lunárních).

Jako první je nutné provést nastavení základního nastavení programu. Zde lze nastavit rozsahy periody cyklu, které má aplikace pro výpočty použít a které ignorovat, období pro které bude generován menstruační kalendář a samozřejmě je možné definovat heslo, které bude program pro práci s intimními daty vyžadovat. Dále je potřebné zanést údaje jako např. typ, datum a délku zvolené periody – a to ať již se jedná o menstruaci, těhotenství a porod, nebo kojení. Jak již bylo výše zmíněno, aby jakýkoliv výpočet měl nějakou reálnou hodnotu, je nutné menstruační cyklus sledovat delší dobu, a to nejlépe 12 měsíců – podle programu je však dostačující, pokud zanesete údaje za posledních pět měsíců.

Po zadání potřebných údajů nezbývá již nic jiného než provést vlastní výpočet. Výstupem programu budou data, která jsou přehledně zanesena jak do kalendáře, tak i v zcela jasně vypovídající vizuální podobě ve formě grafu. A co lze z těchto dat vyčíst? Mnoho. Např. kdy má žena plodné a kdy neplodné dny – to lze využít jak k zabránění těhotenství, tak i k pokusu o otěhotnění. V případě, že by žena ráda otěhotněla, zjistí nejen dny, kdy je otěhotnění nejpravděpodobnější, ale i dny, které jsou nejvhodnější k početí syna a které jsou vhodné k početí dcery. Popisovat metodu výpočtu pohlaví dítěte by na tomto místě bylo velmi složité a dlouhé. Faktem je, že vychází z jistého vědeckého výzkumu a je podložena statistickými daty. Ovšem stejně jako vše ostatní, ani toto není zcela stoprocentní. Pokud opomeneme plánování či neplánování rodičovství, lze tento program úspěšně využít např. při plánování dovolené – a ženy ví o čem mluvím.

Závěr
Femta v1.20 je užitečný pomocník, který využijí nejen ženy, ale i jejich partneři. Aplikace disponuje poměrně kvalitní kontextovou nápovědou, díky které by si uživatel tohoto programu měl poradit v téměř každé situaci – a nápovědu pravděpodobně potřebovat bude, protože ovládání aplikace není místy příliš intuitivní. Cena programu se v závislosti na kurzu dolaru pohybuje kolem částky 1000 korun.

Upozornění
Rozhodnete-li se při plánování svých sexuálních aktivit využít tuto aplikaci jako pomůcku pro zjištění neplodných dnů, čiňte tak s vědomím, že žádná antikoncepční metoda není zcela bezpečná – tedy ani metoda plodných a neplodných dnů. Redakce serveru TECHNET.CZ a pravděpodobně ani autor tohoto programu nenese žádnou zodpovědnost v případě nechtěného otěhotnění! V případě chtěného a očekávaného otěhotnění se však rádi staneme kmotry.