Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Feurio! 1.50 - vypalovací program vhodný pro overburning

aktualizováno 
Feurio je vypalovací program specializovaný na zvuková CD, která umožňuje vytvářet také přímo z MP3 souborů. Zvláštně vhodný je pro overburning, při kterém uložíte na CD-R disk více dat, než kolik dovoluje technická specifikace výrobce.
S programem Feurio! získáte vypalovací software specializovaný na tvorbu zvukových CD, který zahrnuje grabber CD, dekodér MP3 a další funkce. Program je německého původu a při instalaci si můžete vybrat místo angličtiny německou jazykovou verzi.

Feurio! vyžaduje pro instalaci 6,7 MB volného místa na disku. Program po spuštění nejprve zjistí, zda má ovladač pro vaši zapisovací mechaniku. Pokud jej nenajde, musíte se po něm podívat na domovské stránce programu. Seznam podporovaných mechanik naleznete na adrese http://www.feurio.de/English/cd_writer.asp. V případě problémů můžete s programem také deaktivovat zvláštní ovladače jiných programů (např. WinOnCD). Ke každé funkci naleznete nápovědu, navíc narazíte na milióny varovných hlášení.

Program nabízí dva základní pracovní módy. Rychlé přímé kopírování celých CD umožňuje nabídka CD Copy.

Vytváření vlastních CD ("projektů") naleznete pod Burn Project. K přípravě však musíte spustit další program nazývaný CD-Manager a na počátku práce vždy vytvořit nový projekt. Manažer je rozdělen na dvě části. Vlevo jsou zdroje - CD či pevný disk se soubory, vpravo vytvářené CD (projekt). Program graficky výrazně zobrazuje, kolik volného místa ještě na disku zbývá.

Ze zdrojového CD můžete vytvářet WAV soubory, které je následně možno upravit ve zvukovém editoru, a pak vypálit. Pro editaci je lepší použít specializovaný program, protože jednoduchý zabudovaný editor dovoluje pouze stanovit počáteční a koncovou pozici a provádět některé základní úpravy jako je fade-in a fade-out. Při sestavování skladeb z různých zdrojů je vhodné použít funkci normalizace (leveling), pro zajištění stejné hladiny hlasitosti.

Stejně jednouše program dokáže nahrávat zvuk do WAV souborů. Nejprve však musíte tuto možnost nalézt v menu Project Directory.

Program obsahuje dnes téměř povinnou funkci CDDB, která umožňuje pomocí této internetové databáze automaticky pojmenovat a označit skladby na CD. Součástí Feuria je i vlastní databáze řešená podobně jako v programu Nero . S pomocí CDDB nebo vlastní databáze můžete vytvářet zvuková CD s textovými informacemi (CD-Text). CD-Text můžete přidat i do normálně kopírovaných CD, musíte však mít zároveň spuštěný CD-Manager, což je poněkud nepraktické. Velkou výhodou je možnost využít offline verzi CDDB, která je na pevném disku k dispozici bez ohledu na internetové připojení.

Program nyní zahrnuje i všemi ceněnou funkci vytváření zvukových CD z MP3 souborů. V parametrech programu můžete nastavit dekódování "on the fly", při němž jsou zvuková data dekódována během vypalování. Tento postup značně šetří potřebný čas a místo na disku, ale vyžaduje dostatečně výkonný počítač. Pokud si vyberete dekomprimaci dat před vypalováním, musíte zajistit dostatečný prostor na disku (na jednu minutu asi deset megabytů). Uživatele Winampu potěší kompatibilita s jeho playlisty. Feurio! tak maximálně usnadňuje přípravu CD a umožňuje vytvořit zvukové CD přímo z playlistu (nabídka Project, Add a file list).

Program umožňuje i opačný proces, tedy vytváření MP3 souborů z CD nebo WAVu. Tato možnost je ukryta v menu Project directory pod nabídkou Pack Track. Program však neobsahuje kodér a ke komprimaci musíte mít MP3 kodek již nainstalovaný v systému.

Feurio proslul zajímavou funkcí, která umožňuje zjistit skutečnou kapacitu média, jež bývá o něco větší než velikost udávaná. Naleznete ji v nabídce Extras, Test capacity a program při jejím zvolení simuluje zápis na CD až "po okraj". Tato funkce je užitečná zejména umožňuje-li vaše zapisovací mechanika tzv. overburning . Overburning je speciální postup, který dovoluje uložit na CD větší množství dat, než je nominální kapacita média. Podrobný postup uvádíme v samostatném článku věnovaném této problematice. Zjištěné hodnoty program ukládá do CD-R(W) databáze, takže se výsledky zobrazí, kdykoli vložíte jiné prázdné médium stejného typu, aniž byste museli znovu čekat na měření.

Hlavní novinkou verze 1.50 je kromě drobných změn a podpory nových zapisovacích mechanik podpora metody zápisu Burn-Proof. Burn-Proof zavedený firmou Plextor zamezuje nepříjemné chybě "Buffer-Underrun", která má na svědomí mnoho zničených CD. Se zvyšováním zapisovacích rychlostí je riziko přerušení datového toku ještě větší, proto je vhodné (pokud to vaše mechanika umožňuje) tuto funkci aktivovat.

Milým přídavkem pro vytváření vlastních CD je editor obalů na CD, který se nainstaluje spolu s programem. Za pomoci CDDB či vlastní databáze, je vytvoření obalu s informacemi o skladbách otázkou chviličky.

Feurio patří do kategorie shareware, a pokud se vám zalíbí a budete ho používat, musíte jej zaregistrovat za cenu 49 marek. Jediným omezením sharewarové verze je dialog po spuštění, který vám připomíná registraci.

Feurio! je na první pohled poněkud nepřehledný vypalovací program rozdělený do tří samostatných programů (Feurio, CD-Manager, Cover Editor) a s funkcemi dovedně ukrytými v nabídkách. Nabízí však všechny potřebné funkce, které naleznete u dražších komerčních programů a je velmi užitečný, pokud chcete využívat overburning. Mezi nadstandardními funkcemi programu Feurio! je určitým nedostatkem, že MP3 soubory dokáže vytvářet pouze s externím kodekem.

Autor: Jens Fangmeier
Website: http://www.feurio.de/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://www.feurio.de/English/Download.asp (2,74 MB)
Cena: 49 DM

Autor:


Témata: CDDB, MP3, Média, software, Windows

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Najdete na iDNES.cz