Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Feurio! 1.50 - vypalovací program vhodný pro overburning

aktualizováno 
Feurio je vypalovací program specializovaný na zvuková CD, která umožňuje vytvářet také přímo z MP3 souborů. Zvláštně vhodný je pro overburning, při kterém uložíte na CD-R disk více dat, než kolik dovoluje technická specifikace výrobce.
S programem Feurio! získáte vypalovací software specializovaný na tvorbu zvukových CD, který zahrnuje grabber CD, dekodér MP3 a další funkce. Program je německého původu a při instalaci si můžete vybrat místo angličtiny německou jazykovou verzi.

Feurio! vyžaduje pro instalaci 6,7 MB volného místa na disku. Program po spuštění nejprve zjistí, zda má ovladač pro vaši zapisovací mechaniku. Pokud jej nenajde, musíte se po něm podívat na domovské stránce programu. Seznam podporovaných mechanik naleznete na adrese http://www.feurio.de/English/cd_writer.asp. V případě problémů můžete s programem také deaktivovat zvláštní ovladače jiných programů (např. WinOnCD). Ke každé funkci naleznete nápovědu, navíc narazíte na milióny varovných hlášení.

Program nabízí dva základní pracovní módy. Rychlé přímé kopírování celých CD umožňuje nabídka CD Copy.

Vytváření vlastních CD ("projektů") naleznete pod Burn Project. K přípravě však musíte spustit další program nazývaný CD-Manager a na počátku práce vždy vytvořit nový projekt. Manažer je rozdělen na dvě části. Vlevo jsou zdroje - CD či pevný disk se soubory, vpravo vytvářené CD (projekt). Program graficky výrazně zobrazuje, kolik volného místa ještě na disku zbývá.

Ze zdrojového CD můžete vytvářet WAV soubory, které je následně možno upravit ve zvukovém editoru, a pak vypálit. Pro editaci je lepší použít specializovaný program, protože jednoduchý zabudovaný editor dovoluje pouze stanovit počáteční a koncovou pozici a provádět některé základní úpravy jako je fade-in a fade-out. Při sestavování skladeb z různých zdrojů je vhodné použít funkci normalizace (leveling), pro zajištění stejné hladiny hlasitosti.

Stejně jednouše program dokáže nahrávat zvuk do WAV souborů. Nejprve však musíte tuto možnost nalézt v menu Project Directory.

Program obsahuje dnes téměř povinnou funkci CDDB, která umožňuje pomocí této internetové databáze automaticky pojmenovat a označit skladby na CD. Součástí Feuria je i vlastní databáze řešená podobně jako v programu Nero . S pomocí CDDB nebo vlastní databáze můžete vytvářet zvuková CD s textovými informacemi (CD-Text). CD-Text můžete přidat i do normálně kopírovaných CD, musíte však mít zároveň spuštěný CD-Manager, což je poněkud nepraktické. Velkou výhodou je možnost využít offline verzi CDDB, která je na pevném disku k dispozici bez ohledu na internetové připojení.

Program nyní zahrnuje i všemi ceněnou funkci vytváření zvukových CD z MP3 souborů. V parametrech programu můžete nastavit dekódování "on the fly", při němž jsou zvuková data dekódována během vypalování. Tento postup značně šetří potřebný čas a místo na disku, ale vyžaduje dostatečně výkonný počítač. Pokud si vyberete dekomprimaci dat před vypalováním, musíte zajistit dostatečný prostor na disku (na jednu minutu asi deset megabytů). Uživatele Winampu potěší kompatibilita s jeho playlisty. Feurio! tak maximálně usnadňuje přípravu CD a umožňuje vytvořit zvukové CD přímo z playlistu (nabídka Project, Add a file list).

Program umožňuje i opačný proces, tedy vytváření MP3 souborů z CD nebo WAVu. Tato možnost je ukryta v menu Project directory pod nabídkou Pack Track. Program však neobsahuje kodér a ke komprimaci musíte mít MP3 kodek již nainstalovaný v systému.

Feurio proslul zajímavou funkcí, která umožňuje zjistit skutečnou kapacitu média, jež bývá o něco větší než velikost udávaná. Naleznete ji v nabídce Extras, Test capacity a program při jejím zvolení simuluje zápis na CD až "po okraj". Tato funkce je užitečná zejména umožňuje-li vaše zapisovací mechanika tzv. overburning . Overburning je speciální postup, který dovoluje uložit na CD větší množství dat, než je nominální kapacita média. Podrobný postup uvádíme v samostatném článku věnovaném této problematice. Zjištěné hodnoty program ukládá do CD-R(W) databáze, takže se výsledky zobrazí, kdykoli vložíte jiné prázdné médium stejného typu, aniž byste museli znovu čekat na měření.

Hlavní novinkou verze 1.50 je kromě drobných změn a podpory nových zapisovacích mechanik podpora metody zápisu Burn-Proof. Burn-Proof zavedený firmou Plextor zamezuje nepříjemné chybě "Buffer-Underrun", která má na svědomí mnoho zničených CD. Se zvyšováním zapisovacích rychlostí je riziko přerušení datového toku ještě větší, proto je vhodné (pokud to vaše mechanika umožňuje) tuto funkci aktivovat.

Milým přídavkem pro vytváření vlastních CD je editor obalů na CD, který se nainstaluje spolu s programem. Za pomoci CDDB či vlastní databáze, je vytvoření obalu s informacemi o skladbách otázkou chviličky.

Feurio patří do kategorie shareware, a pokud se vám zalíbí a budete ho používat, musíte jej zaregistrovat za cenu 49 marek. Jediným omezením sharewarové verze je dialog po spuštění, který vám připomíná registraci.

Feurio! je na první pohled poněkud nepřehledný vypalovací program rozdělený do tří samostatných programů (Feurio, CD-Manager, Cover Editor) a s funkcemi dovedně ukrytými v nabídkách. Nabízí však všechny potřebné funkce, které naleznete u dražších komerčních programů a je velmi užitečný, pokud chcete využívat overburning. Mezi nadstandardními funkcemi programu Feurio! je určitým nedostatkem, že MP3 soubory dokáže vytvářet pouze s externím kodekem.

Autor: Jens Fangmeier
Website: http://www.feurio.de/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://www.feurio.de/English/Download.asp (2,74 MB)
Cena: 49 DM

Autor:


Témata: CDDB, MP3, Média, software, Windows

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Najdete na iDNES.cz