Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fialové UFO od Sony umí přehrávat muziku

aktualizováno 
Poněkud nekonveční tvary a zpracování přináší v novém přehrávači firma Sony. Kromě zajímavého provedení, zaujme model NW - A3000 především svojí výdrží. Úplně bez chybičky však není. Podrobnosti naleznete v recenzi.

Sony nabízí na našem trhu množství zajímavým audiopřehrávačů. Minulý výrobek Sony Bean nás sice zrovna třikrát svou propracovaností nenadchnul, což jste se mohli dozvědět i v tomto článku. Proto jsme byli velice zvědaví, co přinese harddisková NW – A3000, která by mohla napravit Sony reputaci.

Skvělý design? Jak pro koho.

Ze začátku je nutno říci, že dílenské zpracování celého přehrávače je na vysoké úrovni. Je vidět, že Sony si umí se vzhledem opravdu vyhrát. Škoda, že po obsahové stránce je to už horší, ale to tom až později. Přední strana s trojicí ovládacích tlačítek je pokryta reflexním sklem. To zakrývá kvalitní osmiřádkový OEL displej. Ten vypadá velice efektně a ani při ostrém osvětlení se z něj nestává, jako z většiny podobných přehrávačů, zrcadlo. I když se jeho čitelnost samozřejmě trochu zhorší.

audiopřehrávač Sony NW - A3000

Pravý bok má v sobě zabudovaného jezdce pro změnu hlasitosti, levý zase tlačítko na vyhledávání podobně znějících kapel, horní pak výstup na sluchátka, výstup pro dálkové ovládání a tlačítko Hold. Dolní hrana je obsazena portem pro zapojení USB kabelu a Reset. Díky zabudovanému harddisku činí jeho váha 182 gramů s rozměry 62,5x104,2x21,4 mm.

audiopřehrávač Sony NW - A3000

Celkově nás přehrávač svým povedeným zevnějškem dostal. Objevily se sice různé pochybnosti a podivné názory jedné části naší redakce, zbytek byl však potěšen.

Povedené menu a příjemné ovládání

Pochvalu si zaslouží menu, které je velice propracované. Díky devíti ikonkám, jejichž rozmístění je podobné jako u mobilních telefonů Sony Ericsson, se přístroj ovládá jednoduše. Přehrávač se zapíná jakýmkoli tlačítkem, po jehož stisknutí vás uvítá několika přednastavenými frázemi.

audiopřehrávač Sony NW - A3000 audiopřehrávač Sony NW - A3000

Do menu se dostanete tlačítkem Option, které nejprve vyvolá nabídku s několika možnostmi. Každý výběr se potvrzuje tlačítkem Play, zpět se dostanete vždy po stisknutí Back.

audiopřehrávač Sony NW - A3000 audiopřehrávač Sony NW - A3000

Nepříjemnou vadou je lenost přehrávače. Budete si muset zvyknout na pomalejší reakce, které jsou dány vestavěným harddiskem harddiskem.

Přeplněn funkcemi?

Rozhodně ne, už předešlý Jukebox Sony nás svými funkcemi příliš neohromil. Chybělo FM rádio a nahrávání hlasu se také vypařilo. Bohužel, i zde se historie opakuje. Ani do třítisícovky nedali tvůrci možnost poslechu rádia či hlasového záznam. Proč? Sami nevíme a nemůžeme pochopit, už jen proto, že tyto dvě funkce jsou hojně používané a je jimi vybaven snad každý low-endový přehrávač. 

audiopřehrávač Sony NW - A3000 audiopřehrávač Sony NW - A3000

Pokud jste zvyklí zjišťovat aktuální čas na přehrávači, u „soňáku“ si můžete nachat zajít chuť. Ani takovou doplňující vychytávku prostě nepodporuje. Stejně tak českou podporu by člověk hledal marně.

audiopřehrávač Sony NW - A3000

Naopak co se týče třídění hudbeního obsahu, nabízí jukebox množství užitečných funkcí. Můžete si například v poklidu vytvářet playlisty, přehrát písně, které jste poslouchali minule – díky funkci Play History, nebo si seskupit stovku svých oblíbených songů. Velice příjemné se nám zdálo vyhledávání pomocí počátečního písmene. Což se u přehrávače s velkým harddiskem hodí. 

Stejně jako u iPodu, tak i u Sony si můžete jednotlivým písničkám přiřazovat "hvězdičkové" hodnocení. Podle oblíbenosti pak můžete skladby i vyhledávat. Ve složce Music Library lze nechat zobrazit všechny songy, nebo jen alba, umělce, dále pak hudební styly a složky dle data nahrání.

audiopřehrávač Sony NW - A3000

Položka Settings umožňuje nastavení módů přehrávání – klasicky Normal, Repeat, Shuffle, Shuffle & Repeat a Repeat 1 Song a ekvalizéru. Nastavení jasu a doby podsvícení displeje také nechybí. Zobrazit se dají i informace o přehrávači, ty obsahují model playeru, sériové číslo, aktuální verzi firmwaru a totální počet písní v něm obsažených.

SonicStage odešel, Connect přišel

Z bláta rovnou do louže. Nepříliš oblíbeného programu jsme se naštěstí zbavili, ale pouze částečně. Namísto SonicStage totiž dodává Sony svůj nejnovější software – Connect. Ten má lepší uživatelské prostředí a lépe se s ním pracuje, ale stále přes něj musíme nahrávat do přehrávače všechny songy. Respektive nemusíme, třítisícovka podporuje Mass Storage, takže není problém si za veselého pobrukování kopírovat přes jakýkoliv manager (Total Commnader, Průzkumník). Jestliže však budete chtít nahrané soubory pustit, musíte použít právě program Connect, jinak budete mít smůlu. 

Kvalitní, ale tichý hráč

Po zvukové stránce je na tom Sony NW-A3000 více než dobře. Basy jsou výrazné, výšky jakbysmet. Pokud se vám nebude zdát zvuk, pomocí ekvalizéru si jej můžete upravit. Samozřejmostí je i několik přednastavených ekvalizérů: Heavy, Pop, Jazz, Unique. Pomocí šestibodové ekvalizační křivky si můžete namíchat vlastní a uložit na jednu ze dvou volných pozic. 

Menší nevýhodou je menší hudební výkon přehrávače. Nejedná se o nic hrozného, avšak při srovnání s konkurencí vychází Sony jako poražený. Jukebox podporuje pouze hudební formáty MP3 a firemní ATRAC3 přímo od Sony.

audiopřehrávač Sony NW - A3000

Maximální doba přehrávání, na jedno dobití akumulátorů se pohybuje v rozmezí 20 až 35 hodin. Vše závisí na zvolených formátech. Pokud veškerou hudbu převedete do audio formátu ATRAC3, zůstane jukebox při životě i nějakých 30 hodin. Při hraní empétrojek vydrží +- 20 hodin.

Proč ho koupit?
Originální design, příjemné ovládní
Proč ho nekoupit?
Chabé funkce, pomalejší reakce
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
6 990 (6 GB), 8 390 (20 GB)

See you later

Tímto pozdravem se s vámi rozloučí přehrávač a takto ukončíme i tento článek. Náš názor na Sony NW-A3000 není jednoznačný. Kvalitní dílenské zpracování si zaslouží opravdu pochvalu, po designové stránce Sony také vyniká. S funkcemi je to bohužel špatné. Chybí rádio, diktafon a další oblíbené a dnes běžné vymoženosti.

Přehrávač existuje i ve verzi mini s 6GB harddiskem.

PS: Děkuji Jitce Chvojkové za pózování při fotografování.

Autor:


Témata: iPod, Jazz, software, Sony, UFO, Umělec

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Najdete na iDNES.cz