File Shredder 3.02 - rozsekejte nafouklé soubory (recenze)

  • 7
Změna velikosti souborů není v dnešní době nijak těžká. Stačí využít služeb balícího programu a je vyhráno. Ale ne vždy se setkáte s potřebnou aplikací i na stroji, kam soubor přenášíte. Pak zkuste tuto freewarovou utilitku, která udělá vše za vás.

Dlouho jsme váhali, zda-li vás máme seznámit s touto utilitkou, ale nakonec jsme se přece jen nechali doslova „ukecat“ některými našimi čtenáři.

Možná se vám již někdy stalo, že na vašem pevném disku uvízly některé soubory, které mnohonásobně přesahovaly kapacitu média, kterým jste ho chtěli přenést. Ve většině případů se jedná o diskety, USB flash disky a někdy i dokonce optická média CD-R/RW. Problém při jejich užívání je vždy stejný - nízká datová kapacita. Naštěstí existují prográmky, které si s objemnějšími soubory dokáží poradit. Mezi ně se řadí pomůcka - File Shredder.

Funkce programu
Přenášíte-li velké soubory mezi počítači na disketách, může se vám hodit tato velmi jednoduchá utilita, umožňující rozdělení jednoho velkého souboru na několik malých. Aplikace dává na výběr mezi volbou velikosti jednotlivých částí, počtem částí, na které má být původní soubor rozdělen, či dělení podle velikosti cílového média.

File Shredder

Instalace
Jelikož oficiální stránky tohoto produktu jsou již mrtvé, program naleznete jen na serverech, které se zabývají softwarem. Opět vám ulehčíme práci při hledání a archivní soubor vám nabízíme z našeho lokálního downloadu - File Shredder 3.02 (670 kB). Jde tedy o velice malý archív, který po downloadu rozbalte do libovolného adresáře. Instalace není nijak složitá. Jediné, co program vyžaduje, je určení cesty, kam se má na HDD usadit. Pro ty, kteří chtějí mít tento software v lokalizované verzi, tu máme ještě jeden odkaz na soubor s českým překladem. Instalace probíhá obdobně jako v případě originálu. Vše se obejde bez restartování počítače.

Poznámka: Pro chod sw je zapotřebí mít nainstalován VISUAL BASIC 5 RUNTIME. Pokud ho nemáte, stahujte zde - VB Runtime (1 MB).

Podrobný návod k ovládání programu
Po spuštění aplikace se objeví hlavní a také jediné okno. V něm se nachází sedm voleb k ovládání chodu programu. Je dobré, že tato malá, leč výborná pomůcka neobsahuje zbytečné funkce. Navíc je velice jednoduchá a s jeho ovládáním si poradí snad každý uživatel Windows. Hned na první pohled je patrné, že nepotřebuje sáhodlouhý popis jednotlivých funkcí. Proto jen okrajově o některých z nich.

File Shredder

File to shred - určení  cesty k souboru pro rozdělení
Folder to save shredded files - určení cesty, kam uložit rozdělené soubory

Options
Shred into - určení, do kolika částí má být archív rozdělen
Shred into pieces - po jak velkých archívech má být soubor dělen
Shred to fill the entires - rozdělením zaplní cílové disky

Shred a Close - spuštění programu a jeho opuštění.

Ve spodní části okna se pak ještě nacházejí dvě políčka, která nás informují o velikosti výsledných archivů (umístěno vlevo), a vpravo se nachází informace o celkové velikosti zvoleného souboru k rozdělení. Z nastavení je to tedy vše a teď k samotnému rozsekávání.

File Shredder

V akci
Postup je jednoduchý. V prvním kroku si zvolte soubor k rozdělení. Pak zadejte místo, kam se budou výsledné soubory ukládat, a přejděte na další volby (Options). Zde si rozmyslete, zda budete chtít soubory dělit na určitý počet menších částí, nebo dle předem stanovené výsledné velikosti, či zaplněním disku. Právě poslední možnost se jeví jako nejlepší. Stačí vybrat, kam se soubory mají ukládat (disketa, USB disk), a aplikace se už o vše potřebné postará sama. V tomto případě tak odpadá i starost o zpětné kopírování po dokončení dělení na médium, kterým budete soubor přenášet. Naopak pokud chcete přenášet na velkokapacitním médiu např. CD-R/RW, je lepší nechat soubory rozsekat na disku, a později je pak vypálit. Existují i vypalovací programy (běží na pozadí), které umožní vypalovací mechanice ukládání souborů v reálném čase (zapisuje rovnou na médium), ale v tomto případě bychom spíše doporučili tuto volbu nepoužívat. Pokud máte vše nastaveno, zmáčkněte tlačítko "sekat". Společně s rozdělenými soubory se na cílovém médiu automaticky vygeneruje skript pro opětovné spojení rozděleného souboru - tj. jednotlivé části lze spojit bez nutnosti instalovat tuto či jinou aplikaci na dalším PC. Pokud byste si ho prohlédli detailněji, zjistili byste, že jde pouze o využití DOS programu "copy". Nyní již stačí soubory přenést na místo určení, nakopírovat je na pevný disk a spustit soubor s koncovkou *.bat.

File Shredder

Výsledné soubory po rozdělení

Závěr a zhodnocení
Podobných programů, pracujících na stejném principu, je na internetu celá řada, jmenujme alespoň tyto - Katarn File Kutter, Split File shell a Gsplit . Všechny zmiňované umí totéž, co námi recenzovaný File Shredder. Největší slabinou podobných utilitek je ovšem zachování dlouhých názvů souborů. Pro dělení a spojování souborů je totiž využíván příkaz „copy“. Ten pracuje v režimu DOS a umí si poradit pouze s osmi znaky v pojmenování. U rozdělených souborů tedy o dlouhé názvy přijdete. Otázkou pak zůstává, zda-li není lepší použít spíše služeb některého archivačního programu (ZIP, RAR, ACE atd.), který nejenže dokáže dělit soubory dle velikosti, ale dokonce je dokáže i komprimovat. Výsledný soubor může ztratit i několik procent na svém objemu. Zpětné spojení je pak možné i na PC, kde není komprimační archív přítomen. U balení totiž stačí zatrhnou volbu samorozbalovací archív. Ať už se rozhodnete jakkoliv, jistě stojí za to File Shredder otestovat. Navíc je distribuován zdarma a disponuje velmi jednoduchým ovládáním.