Filmová hostina pokračuje. Navštivte ty nejlepší filmové weby

  • 6
Nabízíme vám druhou část uceleného přehledu a hodnocení těch nejlepších českých filmových webů. Ochutnejte zdravou porci informací ze světa filmu. Stačí vám k tomu jediné kliknutí.

První chod naší filmové hostiny sestával s pojídání lahůdkových, českých filmových webů připravených jak profesionály, tak i amatéry.  Dnes si pochutnáme na tématických filmových webech, filmových databázích a jako sladkou tečku si dopřejeme několik specialit z rozličných kuchyní. Dobrou chuť.

Tématické filmové weby

Pokud jste vysazeni na jeden určitý pokrm, je pro vás na českém internetu celá řada podniků, které vás obslouží. Většinou sice spadají do třetí cenové skupiny, ale my jsme pro vás vybrali dvě krásné jedničky a jednu dvojku zaměřené na tři nejpopulárnější filmové série poslední doby.

Prakticky nejlepší tématický filmový web na českém internetu. Obsahuje o filmové trilogii Pán prstenů vše od a až po z. Doba jeho největší slávy už je sice tatam, protože všechny díly trilogie mají svou premiéru za sebou a nejvíce internetových surfařů na tyto stránky zabrousilo (nebo spíš zabrowsilo?) v uplynulých třech až čtyřech letech. Pokud se ale chcete dozvědět něco o filmové trilogii, původní knižní, ale třeba i o historii Středozemě či se naučit některý z Tolkienem vytvořených jazyků, není lepšího místa.

Hodnocení provedení webu: Stránky jsou součástí webu o fantasy a sci-fi www.fantasyplanet.cz, ale část o Pánovi prstenů je v podstatě samostatným článkem, neboť má svůj originální design. Je to jakýsi svébytný webový organismus žijící v jiném větším těle. Design stránek i přehlednost jsou perfektní a každý prstenofil bude nadmíru spokojen.

Matrix už rozhodně nepatří mezi tak populární fenomény jako například Pán prstenů (věříme, že se určitě někdo v diskuzi ohradí) a tak ani v „našem internetu“ nenaleznete mnoho pořádných stránek. Jednou z těch lepších je The Matrix World, na níž naleznete kromě velmi velmi amatérských recenzí jednotlivých dílů trilogie i informace o Matrixu samotném. Čekají vás i přeložené komiksy ve formát flash, informace o jednotlivých postavách či o hře Enter the Matrix. Sečteno a podtrženo: amatérská stránka se solidním obsahem.

Hodnocení provedení webu: Design ve stylu Matrix je povinností, ale jeho zpracovaní není nijak úžasné. Oproti jiným amatérským webům je ale stále na úrovni. Dobře se v něm orientuje a to je v této kategorii stránek nejdůležitějším faktorem.

Tuto stránku by měli navštívit kromě zarytých milovníků Harryho i rodiče mladých čtenářů, protože kromě řádné porce informací o filmech a knihách nabízí klub i možnost přihlásit děti na letní tábor (zkuste hádat v jakém stylu). Na stránkách lze nalézt i povídky psané fanoušky, galerii, burzu předmětů či chat. Webů věnovaných Harry Potterovi je u nás obrovské množství, ale tento z davu dost jasně vyčnívá a jako čtenář knih J. K. Rowlingové rozhodně neuděláte chybu, když se stane vaší obvyklou zastávkou.

Hodnocení provedení webu: Přestože se vzhledem k obsažnosti stránek muselo vejít na main site opravdu hodně, byla překvapivě zachována přehlednost. Stránky totiž nejsou zbytečně přeplácané různými grafickými motivy HP, které by zpomalovaly načítání a narušovaly vyzdvihovanou přehlednost. Web se dá označit dokonce za profesionálně provedený.

Filmové databáze

Pokud chcete najít informace v češtině o všech světových či domácích jídlech/filmech, je nejlepší hupsnout rovnou do jejich databází, které vám naservírují všechny informace, aniž byste museli hnout prstem.

Většina filmových fanoušků zná jistě největší filmovou databázi na světě IMDb (Internet Movie Database), k níž se ještě dostaneme v druhém díle tohoto seriálu. Její československý odraz zvaný CSFD jim také není určitě neznámý. Všichni ostatní, kteří potřebují najít základní informace k filmu, biografie filmařů/herců, hodnocení profesionálních kritiků z předních časopisů či názory obyčejných uživatelů a nevědí kde, by se měli naučit CSFD také navštěvovat. Web dokonce obsahuje i řadu žebříčků, tipy na filmy v televizi a u novějších filmů i jejich uvedení do kin.

Hodnocení provedení webu: Přehlednost a obsažnost jsou hlavními klady webu. Přestože nedávno byly víceméně vyřešeny problémy s konektivitou, ani nyní není ještě vše úplně dokonalé. V době největší návštěvnosti trvá zpracování příkazu déle, než je příjemné.

Konkurencí CSFD je FDB, web, který podporuje dokonce Ministerstvo kultury ČR. Stránky nejsou úplně čistokrevnou databází, ale obsahují i recenze (CSFD pouze odkazy na ně) a další články o DVD, hudbě, trailerech atd. Sekcí je ale ještě mnohem víc, lze navštívit kupříkladu fórum, statistiky, bazar či hledat v programech kin. Databáze jako taková je dost hubená. Zatímco CSFD v sobě skrývá přes 173 tisíc filmů, FDB jich má jen 35 tisíc.

Hodnocení provedení webu: Design stránek je dosti zastaralý, působí velmi neelegantně, ale to by se dalo ještě přehlédnout, pokud by byly všechny texty, odkazy a boxíky logicky rozmístěny. Nejsou. Nepřehlednost stránek je jejich hlavním problémem.

Na filmovém nebi zasvěceném české kinematografii naleznete opravdu jen ty naše domácí kousky. Autoři hned na první stránce tvrdí, že obsahuje jejich databáze všechny české snímky, což nemůžeme samozřejmě potvrdit, ani vyvrátit. Informace k jednotlivým položkám databáze, ať už se jedná o filmy či filmaře/herce, jsou podrobné. U filmů naleznete například odkazy na řadu recenzí, informace o oceněních či podrobnou statistiku hlasování uživatelů. Celá řada položek, jakými jsou tržby, obrázky nebo trailery je ale u velkého množství filmů (i novějších) neaktivní. Na databázi by tedy rozhodně chtělo ještě zapracovat. Na druhou stranu stránkám nechybí ani klasické sekce jako novinky, žebříčky, seznam premiér, statistiky, informace o Českém lvu či perfektně rozdělené seznamy filmových tvůrců podle jejich přesné profese.

Hodnocení provedení webu: Svým vzezřením web nikoho na kolena nevrhne, ale i tak se dá design označit za více než dobrý. Rozhodně jsou díky němu stránky přehledné, na což má samozřejmě vliv i to, jak jsou jednotlivé informace uspořádány. 

Nemělo by vás minout!

Na internetu jsou samozřejmě ještě další zajímavé podniky, do nichž byste měli nahlédnout a něco pojíst. Račte si vybrat z dnešní nabídky:

Informační server iDNES má samozřejmě také svou sekci věnovanou filmu. Naleznete v ní kvalitní recenze ostřílené profesionálky Mirky Spáčilové, novinky ze světa filmu, televize i jiné zajímavosti spjaté s kinematografií. Články jsou řazeny chronologicky a starší si lze jednoduše vyhledat. Sekce na iDNESu samozřejmě není samostatným filmovým webem, ale rubrikou. Proto jsme ji nezařadili do první části článku, který se věnoval čistě recenzentským webům.

Hodnoceni provedení webu: Vzhledem k tomu, že bychom psali o sobě samých, nebyla by kritika příliš objektivní a tak hodnocení designu celého iDNESu necháme na vás, čtenářích.

Možná jste o této organizaci nikdy neslyšeli, ale vězte, že pro českého filmového fanouška je poměrně důležitá. Na jejích stránkách si lze totiž stáhnout soubory se seznamem plánovaných premiér a to i v řádu více jak roku! Datum uvedené u filmů teprve natáčených se sice většinou ještě do skutečné premiéry několikrát změní, ale pro orientaci informace postačí. Mimojiné naleznete na stránkách odkazy na různé zajímavé české či zahraniční weby. Aby nebyl web přeplněný jen odkazy, tvoří jeho prostřední část výběr s filmem koketujících článků předních českých zpravodajských médií.

Hodnocení provedení webu: Provedení po stránce vzhledové ničím neupoutá a při vyšším rozlišení a standardním nastavení zobrazování ve Windows se vám mohou zdát písmenka jednotlivých textů až příliš drobná. Design webu ale není v tomto případě nijak důležitý – UFD se soustředila pouze na to, aby měla funkční informační, dá se říci, portál.

Web, který miluje ukázky, to je trailerZone. I když se nejedná o žádný megakomerční projekt, mají stránky profesionální vzhled. Na to má vliv bezesporu i to, že jsou jejich autory redaktoři různých českých filmových časopisů. Projekt má jediný cíl, kterým je vytvořit rozsáhlou databázi trailerů, podle nichž se dost často divák rozhoduje, zda na film do kina vůbec půjde. Jelikož jsou trailery v 99 % případů manipulativní, jsou opatřeny hodnocením a komentářem zmiňovaných profíků, kteří se snaží vrátit zpátky na zem návštěvníky uchvácené třemi minutami zběsilé efektní akce.

Hodnocení provedení webu: Profesionální design, přehlednost a skutečně ohromná stále se rozšiřující databáze trailerů (nejenom o nové kousky), tak by se dal v jedné větě charakterizovat trailerZone.