Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Filmy by mohly být na Blu-ray discích dříve než v kinech

  10:05aktualizováno  10:05
Pojetí domácí zábavy v Čechách se vyvíjí. Před deseti lety dominovala pasivní konzumace televizních pořadů, dnes si divák aktivně vybírá tituly, které si přehraje. S Blu-ray disky má přijít zcela nová éra.

Pavel Borowiec při své prezentaci o budoucnosti Blu-ray a domácí zábavy | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Součástí výstavy Home Cinema Praha 2007 jsou i odborné přednášky a prezentace. Úvodní řeč měl Pavel Borowiec, ředitel společnosti DVD Group a pořadatel výstavy. Zaměřil se na vývoj domácí zábavy v Čechách a její budoucí ovlivnění HD formáty, především Blu-ray disky.

Od pasivity k aktivitě

Zatímco před deseti až patnácti lety bylo hlavním zdrojem domácí zábavy pasivní sledování televizního vysílání, v posledních zhruba třech letech se situace zásadně mění. Lidé podstatně méně sledují televizi a sami si vybírají konkrétní filmy, které si přehrají. Formát DVD je nyní v České republice zcela na vrcholu - o čemž svědčí i velký zájem například o "DVD kiosky".

Součástí změn je i technika, která domácí zábavě slouží. Před deseti lety to byly nejčastěji CRT televizory s úhlopříčkami kolem 55 centimetrů a VHS videorekordéry, dnes jsou to plazmové a LCD zobrazovače s úhlopříčkami nad 70 cm, DVD přehrávače a prostorové ozvučení. Blízká budoucnost však patří Blu-ray (a HD-DVD) přehrávačům, plochým zobrazovačům s úhlopříčkou 100 - 250 cm, projektorům a kvalitním multikanálovým zvukovým sestavám.

Podle Pavla Borowiece je patrný i posun dikváků ve vnímání technické kvality - zatímco na začátku boomu DVD disků byly ve středu zájmu levné čínské přehrávače a All-in-One systémy nevalných kvalit, teď se lidé více soustředí na kvalitní komponentní systémy. 

Domácí zábava bude prestižní

Tento trend se má ještě zvýraznit s nástupem HD technologií. Zde se počítá s menším zastopupením neznačkových produktů - lidé chtějící HD kvalitu budou vybírat především z produktů zavedených výrobců. Očekává se i ústup "instantních" systémů domácích kin a velký zájem o komponentní sestavy.

Spolu s tím se diskutuje i o jednom novém trendu. Prestižnosti domácí zábavy. Nejedná se však jen o dramatické zvýšení reprodukční kvality (FullHD obraz, nekomprimovaný 7.1 zvuk), která daleko překoná technické dovednosti současných kamenných kin. 

Doma dříve než v kinech

Jedním ze zásadních pilířů by mohla být takzvaná "drahá digitální práva". Na trh by byly filmy uváděny dříve na Blu-ray discích než v kinech. Takový disk by byl podstatně dražší než běžná produkce, ale jeho domácí promítání s přáteli by dostalo úplně nový rozměr. Šlo by o jakousi domácí předpremiéru, tedy VIP záležitost.

Při splnění bezpečnostní podmínky - robustní ochrany proti nelegálnímu šíření - s tímto konceptem již souhlasila studia Buena Vista a Disney. Projekt zatím vázne na odporu provozovatelů kin.     
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Jak odhalit šarlatána. Rozhovor se skeptickou legendou, úžasným Randi

Kanadsko-americký jevištní kouzelník a vědecký skeptik James Randi

Kanadsko-americký iluzionista, legenda svého oboru, mistr známý po celém světě. A také profesionální skeptik. Už půl...

Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

Černošská minorita v Houstonu nesla s nelibostí incident z 23. srpna 1917, kdy policie za nejasných okolností zadržela...

Milovník zvířat Cleveland Amory se narodil před 100 lety

Milovník zvířat Cleveland Amory se narodil před 100 lety

2. září 1917 se narodil novinář, spisovatel a militantní bojovník za práva zvířat Cleveland Amory. Působil v řadě...

Najdete na iDNES.cz