Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Filmy by mohly být na Blu-ray discích dříve než v kinech

  10:05aktualizováno  10:05
Pojetí domácí zábavy v Čechách se vyvíjí. Před deseti lety dominovala pasivní konzumace televizních pořadů, dnes si divák aktivně vybírá tituly, které si přehraje. S Blu-ray disky má přijít zcela nová éra.

Pavel Borowiec při své prezentaci o budoucnosti Blu-ray a domácí zábavy | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Součástí výstavy Home Cinema Praha 2007 jsou i odborné přednášky a prezentace. Úvodní řeč měl Pavel Borowiec, ředitel společnosti DVD Group a pořadatel výstavy. Zaměřil se na vývoj domácí zábavy v Čechách a její budoucí ovlivnění HD formáty, především Blu-ray disky.

Od pasivity k aktivitě

Zatímco před deseti až patnácti lety bylo hlavním zdrojem domácí zábavy pasivní sledování televizního vysílání, v posledních zhruba třech letech se situace zásadně mění. Lidé podstatně méně sledují televizi a sami si vybírají konkrétní filmy, které si přehrají. Formát DVD je nyní v České republice zcela na vrcholu - o čemž svědčí i velký zájem například o "DVD kiosky".

Součástí změn je i technika, která domácí zábavě slouží. Před deseti lety to byly nejčastěji CRT televizory s úhlopříčkami kolem 55 centimetrů a VHS videorekordéry, dnes jsou to plazmové a LCD zobrazovače s úhlopříčkami nad 70 cm, DVD přehrávače a prostorové ozvučení. Blízká budoucnost však patří Blu-ray (a HD-DVD) přehrávačům, plochým zobrazovačům s úhlopříčkou 100 - 250 cm, projektorům a kvalitním multikanálovým zvukovým sestavám.

Podle Pavla Borowiece je patrný i posun dikváků ve vnímání technické kvality - zatímco na začátku boomu DVD disků byly ve středu zájmu levné čínské přehrávače a All-in-One systémy nevalných kvalit, teď se lidé více soustředí na kvalitní komponentní systémy. 

Domácí zábava bude prestižní

Tento trend se má ještě zvýraznit s nástupem HD technologií. Zde se počítá s menším zastopupením neznačkových produktů - lidé chtějící HD kvalitu budou vybírat především z produktů zavedených výrobců. Očekává se i ústup "instantních" systémů domácích kin a velký zájem o komponentní sestavy.

Spolu s tím se diskutuje i o jednom novém trendu. Prestižnosti domácí zábavy. Nejedná se však jen o dramatické zvýšení reprodukční kvality (FullHD obraz, nekomprimovaný 7.1 zvuk), která daleko překoná technické dovednosti současných kamenných kin. 

Doma dříve než v kinech

Jedním ze zásadních pilířů by mohla být takzvaná "drahá digitální práva". Na trh by byly filmy uváděny dříve na Blu-ray discích než v kinech. Takový disk by byl podstatně dražší než běžná produkce, ale jeho domácí promítání s přáteli by dostalo úplně nový rozměr. Šlo by o jakousi domácí předpremiéru, tedy VIP záležitost.

Při splnění bezpečnostní podmínky - robustní ochrany proti nelegálnímu šíření - s tímto konceptem již souhlasila studia Buena Vista a Disney. Projekt zatím vázne na odporu provozovatelů kin.     Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

OBRAZEM: Kutilové přilákali do Holešovic tisíce lidí. Přijďte také

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu...

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu Maker Faire Prague 2018. Desítky...

Zlaté české ručičky aneb prošli jsme to nejlepší z festivalu Maker Faire

Pohled do vnitřku turbíny, jejíž díly byly vytištěné 3D tiskárnou.

Redakce Technet.cz prošla v přímém přenosu nejzajímavější projekty, které jsou na festivalu Maker Faire Prague 2018 k...

Pytláci jsou schopni rozsekat živou želvu kvůli vajíčkům, řekl v Rozstřelu lovec pašeráků

Zoolog a lovec pytláků Tomáš Ouhel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (19....

Tým zoologů z liberecké zoologické zahrady pod vedením koordinátora in-situ projektů (zkoumaných na místě) Tomáše...

Najdete na iDNES.cz