Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


FireBurner 1.06 - vypaluje MP3 "v letu"

  0:15aktualizováno  0:15
Sháníte-li vypalovací program, který nezabere mnoho místa a rychle uloží vaše "empétrojky" ve formě zvukového CD, mohl by být program FireBurner určen právě pro vás.
Sháníte-li vypalovací program, který nezabere mnoho místa a rychle uloží vaše "empétrojky" ve formě zvukového CD, mohl by být program FireBurner určen právě pro vás.

FireBurner je jednoduchý vypalovací program, který v nejnovější verzi zahrnuje i práci s MP3 soubory. Software nevyžaduje žádnou složitou instalaci, stačí jediný exe a dll soubor zkopírovat do vybraného adresáře. Program zabírá pouhých 500kB, ale přesto poskytuje funkce, které nabízejí mnohem rozsáhlejší komerční programy. Po spuštění FireBurneru si můžete vybrat z pěti nabídek v nichž jsou ukryty všechny funkce programu. Díky až spartánsky jednoduchému uživatelskému rozhraní trvá chvíli, než objevíte, kde se která funkce skrývá. Většina funkcí je dostupná z nabídky po stisku pravého tlačítka myši.

Nabídka Visual Cue Burner slouží k vypalování vlastních CD. Okno CD Layout, který se objeví, ukazuje uspořádání CD podle stop. FireBurner dokáže vytvořit CD ze souborů CUE/BIN a ISO, které se používají k zálohování kompaktních disků a ze zvukových souborů formátu Wav, Pcm (pouze zvuková data bez hlavičky) a MP3. V layoutu můžete otevřít i kombinace stop ze souborů různých typů. Program si získal popularitu hlavně díky možnosti vypalovat CD ze souborů CUE/BIN, které umožňují zkopírovat a vypálit datové i zvukové stopy pomocí jediného souboru. Soubory tohoto formátu zavedl sharewarový vypalovací program CDRWin, který je však dokáže vypálit jen na mechanice podporující zápis DAC (Disk at once).

FireBurner obsahuje funkci BINChunker, kterou autor vtělil i do samostatného stejnojmenného programu. Jejím účelem je převést soubory formátu CUE/BIN (disk image čili obraz kompaktního disku) na univerzální soubory ISO a WAV, z nichž dokáže vytvořit CD většina vypalovacích programů. Pomocí Error Scanneru můžete zkontrolovat, zda stopy neobsahují chyby. Kvůli možnosti vypalovat CD ze souborů CUE/BIN jsou program FireBurner a utilita BINChunker hojně využívány warezovou scénou, protože soubory CUE/BIN se staly standardem pro ilegální šíření softwarových CD po Internetu.

My jsme se samozřejmě zaměřili na to, jak FireBurner pracuje se zvukovými soubory. Vytvořit zvukové CD pomocí Fireburneru je velmi jednoduché. Do CD Layoutu importujeme po stisknutí pravého tlačítka myši vybrané zvukové soubory (Wav, Pcm, MP3). U MP3 souborů tvá jejich přeměření o něco déle. Soubory můžeme přenést též myší z Průzkumníka pomocí drag & drop. Seřazené soubory pak necháme vypálit. MP3 soubory se dekódují během vypalování "on the fly", přímo bez přechodného ukládání ve formě souborů Wav. Celý proces je rychlejší a nevyžaduje na rozdíl od souborů Wav mnoho místa na pevném disku. Program využívá cache na data, aby byla funkce využitelná i při zápisu vysokými rychlostmi.

Zvuková CD lze ve FireBurneru nejen vypalovat, ale i grabovat.. Tato možnost je dostupná z nabídky CD Explorer, která slouží k vytváření obrazů CD na pevném disku. Disc Ripper vytváří CUE/BIN soubor zahrnující celé CD. Track Ripper ukládá datové stopy do souborů ISO a zvukové do souborů formátu Wav, Pcm nebo MP3. Vložené CD se neobjeví v okně automaticky, ale až poté co zvolíme načtení tabulky obsahu CD (TOC). Vybrané zvukové stopy můžeme extrahovat z CD opět po stisknutí pravého tlačítka do souborů formátu.

File System Builder slouží k vytváření datových CD. Pomocí drag & drop přenesete do programu soubory a složky a vytvoříte z nich obraz disku ve formátu ISO. ISO soubor pak vypálíte pomocí funkce Visual Cue Burner. Uživatelsky přístupnější program (např. Adaptec Easy CD Creator) dokážou vypalovat CD z vybraných složek bez nutnosti nejprve vytvářet ISO soubor.

Zajímavou možností, která nijak neovlivňuje schopnosti programu, je výměna skinů. Jak je vidět možnost změnit vzhled programové okna dorazila od MP3 přehrávačů i k vypalovacímu softwaru. Nabídka Change Skin se objeví po kliknutí pravým tlačítkem myši na hlavní programové okno. Na domovských stránkách programu najdete stručný návod, jak si vytvořit vlastní skin, a na adrese http://ja-anime.com/fbskins/skins.html najdete řadu již hotových grafických témat.

Program pracuje bez problémů pod operačními systémy Windows 95 a 98. U W2000 je třeba verze manažeru ASPI kompatibilní s tímto systémem. Sharewarovou verzi, kterou stáhnete na domovské stránce programu, můžete používat neomezeně po dva týdny. Uživatelům, kteří se zaregistrují, slibuje autor doživotní updaty zdarma.

Program je opravdu jednoduchý, ale poskytuje vše nutné pro vytvoření vlastních zvukových CD nejen ze souborů Wav, ale i přímo z MP3. Tuto možnost však dnes obsahuje řada programů vypalovacích (Easy CD Creator) i víceúčelových (MusicMatch Jukebox). Výhodou Fireburneru je vypalování MP3 "on the fly". Při tvorbu MP3 souborů ze zvukových CD je lepší použít specializované grabovací programy (např. Audiograbber), které se ovládají jednodušeji a zároveň nabízejí při grabování více možností a doprovodných funkcí, jako je podpora internetové databáze CDDB a zápis ID3 tagu.

Výrobce: IgD
Website: http://www.fireburner.com/
Platforma: Windows 95/98
Demo: http://www.fireburner.com/downloads.htm
Cena: $29.95

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Najdete na iDNES.cz