Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Firefox a IE nejsou jedinými browsery. Zkuste internet prohlížet například v 3D.

aktualizováno 
Není to tak dlouho, co k prohlížení většina uživatelů používala pouze jeden prohlížeč. V dnešní době tu však existuje celá řada alternativ, která ho nejen překoná, ale navíc každý se hodí pro jiného uživatele. Nechcete i vy surfovat pohodlněji?

Zkuste 3D browser | foto: Stahuj

Ještě nedávno jsme při prohlížení internetových stránek byli odkázáni především na jeden browser. Avšak díky produktům Firefox a nové Opeře dostává prohlížení webů nový rozměr a také vyšší bezpečnost. Před nějakou dobou z mrtvých dokonce vstala i jedna z legend, nové verze se dočkal i nejrychlejší prohlížeč světa, který je nyní zdarma a druhé verze se dočkala i velmi oblíbená nadstavba IE. Nechcete vyzkoušet brouzdat v novém?

Jestliže rádi surfujete na webových stránkách serverů, jistě se neobejdete bez kvalitního, bezpečného a rychlého internetového prohlížeče. Nevyhovuje-li vám váš stávající browser, případně jste usoudili, že je čas na změnu, pak zkuste jiný internetový prohlížeč, nebo si ten stávající doplňte o nějaké nadstandardní funkce.

Těch, které mají vlastní jádro je jen velmi málo. Vlastně mezi uživateli jsou známé pouze tři: IE, Mozilla (jádro Gecko) a Opera. Hnací motor Gecko přitom využívá hned několik prohlížečů, stejně jako IE. Oproti IE má však výhodu ve vyšším zabezpečení a celé řadě vylepšení. Ale pozor! Ani nejlepší prohlížeč nemusí znamenat, že váš systém je chráněn před škodlivými stránkami. Je nutné mít instalovaný i antivirový program, firewall, pravidelně zabezpečovat operační systém a v neposlední řadě neklikat na vše, co vám přijde pod ruku. V samotném prohlížeči je pak dobré ponechat vyšší bezpečnostní nastavení, které je v programu obvykle nastaveno jako základní. Vy potom sami rozhodnete, zda stránku otevřít či prvek stáhnout.

Většina moderních prohlížečů podporuje technologii RSS (oznamování nových článků) a také tzv. plug-iny, díky kterým si prohlížeč můžete vylepšit o řadu nových funkcí.

Firefox 2.0 – open source
Malý a jednoduchý prohlížeč vznikl z balíčku Mozilla Suite a využívá tak jejího renderovacího jádra Gecko. Nabízí řadu užitečných funkcí, jako jsou podpora RSS zdrojů (které se zobrazují v panelu oblíbených), instalace toolbarů pro zlepšení bezpečnosti, ale také možnost velmi snadno měnit vzhled. Firefox obsahuje pomocné toolbary k vyhledávání na www stránkách i prostřednictvím vyhledávačů a má i zabudovaný download manažer, který usnadňuje snadné stahování na pozadí. Velmi oblíbený je systém záložek, jenž umožňuje mít otevřených více stránek v jednom okně zároveň. Browser si lze obohatit celou řadou vylepšení díky tzv. plug-inům.

 • Stahujte na této adrese (5,6 MB).


  SeaMonkey 1.1.4 – open source

  SeaMonkey je nástupce kdysi známého Mozilla Suite. Stejně jako on nabízí webové aplikace, které poskytují prvotřídní komfort pro práci na internetu. Balík obsahuje webový prohlížeč, e-mailový klient, editor webových stránek a IRC klienta. Všechny aplikace kladou velký důraz na bezpečnost. K dispozici je i čeština.

 • Stahujte na této adrese (12,4 MB).


  Internet Explorer 7 – freeware

  Nejnovější a nejmodernější internetový prohlížeč od společnosti Microsoft. Uživatelé i vývojáři internetových stránek po něm volali roky a konečně se všichni dočkali. Internet Explorer 7 přináší oproti staré šesté verzi několik novinek, především možnost prohlížení stránek v panelech nebo lepší integraci RSS kanálů atd. Společnost Microsoft ho navíc doporučuje vyměnit za předešlou verzi.

 • Stahujte na této adrese (14 MB).


  Opera 9 – freeware

  Společnost Opera Software před nějakou dobou konečně vydala dlouho očekávanou finální verzi internetového prohlížeče s pořadovým číslem devět. Ta je již navíc všem k dispozici zcela zdarma a tudíž za její používání nemusíte platit – jak tomu bylo u předešlých verzí browseru. Má vestavěný IRC chatovacího klienta a také vlastního poštovního klienta. Obsahuje funkce, jako je vyhledávání na samostatných stránkách a mnoha internetových vyhledávačích, podporuje i RSS kanály. Opera také umožňuje zvětšování a zmenšování stránek (i obrázků) stejně jako modifikaci rozložení panelů prohlížeče či snadnou změnu celkového vzhledu. Co do rychlosti je nejrychlejším prohlížečem pro Windows na světě. Nechybí volba vzhledu programu a multijazyková podpora.

 • Stahujte na této adrese (4,8 MB).


  Netscape 9 – freeware

  Po nějaké době se objevila již devátá verze kdysi tak slavného internetového prohlížeče Netscape z dílny AOL. Vyznačuje se mnohem větší rychlostí, stabilitou a příjemným uživatelským rozhraním. Browser je založen na stejném jádře jako stále populárnější prohlížeč Firefox, ale dokáže pracovat v režimu využívajícím jádro Internet Exploreru. Nechybí poštovní klient a možnost prohlížet stránky v záložkách.

 • Stahujte na této adrese (5,6 MB).


  Maxthon 2 – freeware

  Po delší době se i velmi oblíbená nadstavba IE dočkala další verze. Maxthon tak po několika mini verzích poskočil již do druhé verze. Přináší záložky a mnoho nových voleb, které podstatně zvyšují kvalitu a pohodlí při prohlížení stránek na internetu. Druhou významnou funkcí je možnost využít metodu uchop a pusť, která vám umožňuje otevřít odkaz v novém okně pouze táhnutím odkazu na plochu. Maxthon je dále možno vylepšovat moduly plugin, je plně skinovatelný, umí blokovat pop-up okna a má mnoho dalších funkcí. Navíc ho je možné počeštit.

 • Stahujte na této adrese (2,2 MB).


  Avant Browser 11.5 - freeware

  Avant prohlížeč je rychlý, stabilní, uživatelsky přívětivý, všestranný prohlížeč, který lze otevřít ve více oknech. Pomocí něho lze prohlížet obsah internetových stránek a blokovat všechna vyskakovací okna a také flash animace. Disponuje funkcí pro změnu vzhledu a v sobě má zabudovanou lištu pro vyhledávání v Google a Yahoo, nechybí RSS čtečka. Mezi nadstandardní funkce patří manažer hesel a možnost blokovat libovolné součásti internetových stránek. Je založen na jádru IE.

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).


  Flock 0.9 – freeware

  Chcete prohlížet internetové stránky a zároveň blogovat? Tak právě vám je určen produkt Flock. Navíc je založený na technologiích Firefoxu, takže jde o jakousi jeho nadstavbu. Kromě běžných funkcí Firefox obsahuje ještě moduly pro přímé blogování z prohlížeče, sdílení fotoalb pomocí Flickru, sdílení záložek pomocí del.icio.us a skvěle zpracovanou RSS/Atom čtečku.

 • Stahujte na této adrese (10 MB).


  Amaya 9.5 – open source

  HTML editor a prohlížeč konsorcia W3C, který definuje jazyk HTML a CSS. Je sice určen především pro vývojáře, z čehož také vyplývá, že je šířen v rámci licence open source, ale i ostatní uživatelé si ho jistě oblíbí. Amaya začal jako stylový editor HTML + CSS.

 • Stahujte na této adrese (7,8 MB).


  Browse3D 3.5 – freeware
   
  Na závěr jsme si nechali prohlížeč, který se pyšní přídavkem 3D. Co to v praxi znamená? To, že Browse3D se oprostil od jedné obrazovky, nezakládá si ani na přepínání panelů nebo oken. Internetové stránky zobrazuje jako místnost se stěnami. Na každé stěně můžete najít internetovou stránku.

 • Stahujte na této adrese (2,1 MB).


 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
  ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

  V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

  Najdete na iDNES.cz