Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Firewall – další krok k ochraně počítače

aktualizováno 
Kvalitní firewall je nedílnou součástí „svaté trojice“ programů, které zajistí bezpečnost vašich dat a osobních údajů, stabilitu počítače a zamezí útokům z internetu nebo naopak nežádoucí komunikaci ven z vašeho počítače.

Zabezpečený počítač | foto: Profimedia.cz

Na základě předchozích článků na Technetu jste si již určitě zabezpečili svůj počítač antivirem zdarma a jistě vás už netrápí ani nebezpečný spyware a další škodlivé programy. Doplňme tedy poslední dílek skládačky a představme si firewally, které můžete používat také zcela zdarma.

Sunbelt Kerio Personal Firewall

Velmi kvalitním firewallem, určeným pro použití na osobních počítačích, je Sunbelt Kerio Personal Firewall. Tato aplikace bedlivě sleduje komunikaci počítače s internetem i místní sítí a spolehlivě zamezí průnikům do vašeho počítače nebo naopak vynesení dat některou ze špehovacích aplikací. Firewall rovněž sleduje změny instalovaných programů a upozorňuje na vzájemné spouštění aplikací. V pokročilém módu mohou zkušení uživatelé sami rozhodovat, které programy mohou se sítí komunikovat a které nikoliv.

Sunbelt Kerio Personal Firewall je placený program, který nabízí ještě například blokování vyskakovacích oken na internetu nebo odstranění reklamních bannerů. Po vypršení zkušební doby jsou přídavné funkce deaktivovány, ovšem firewall je možné používat neomezeně dál.

Sunbelt Kerio Personal Firewall 4.3.635 stahujte ze Slunečnice zde. (7,5 MB, trialware)

Kerio Firewall

ZoneAlarm

Zdarma můžete používat také základní verzi známého firewallu ZoneAlarm. I bezplatná verze vám poskytne spolehlivou ochranu před útoky z internetu. Ve firewallu ZoneAlarm si můžete sami nastavit, které z aplikací mohou komunikovat se sítí a zablokovat tak činnost spywaru nebo trojských koní.

Jestliže se vám ZoneAlarm zalíbí, můžete zvážit pořízení některé z placených verzí, které nabízení například i antispamový filtr e-mailů, rodičovský zámek (filtrování stránek otevíraných na internetu), antivir nebo ochranu před odcizením identity uživatele.

ZoneAlarm Free 7.0.302 stahuje zde.  (5,5 MB, freeware)

ZoneAlarm Firewall

Outpost Firewall

K velmi oblíbeným freeware firewallům patří také Outpost Firewall. Jedná se o kvalitní a snadno ovladatelnou aplikaci, která spolehlivě ohlídá váš počítač před útoky hackerů, nebezpečným softwarem či únikem důvěrných informací. Outpost Firewall filtruje také prohlížené stránky na internetu a k těm nebezpečným blokuje přístup.

Stejně jako u předchozích aplikací je i Outpost Firewall bezplatnou verzí komerčního programu, který nabízí mnoho dalších funkcí pro zabezpečení počítače v síti.

Outpost Firewall Outpost Firewall FREE 1.0.1817 stahujte ze Slunečnice zde. (2,6 MB, freeware)

Outpost Firewall

Jetico Personal Firewall

Jetico Personal Firewall poskytne vašemu počítači třístupňovou ochranu před nebezpečím z internetu i dalších sítí. Firewall umí váš počítač „zneviditelnit“ při připojení do potenciálně nebezpečné sítě, kontroluje komunikaci instalovaných programů s internetem a chrání váš počítač před trojskými koňmi a další nebezpečnou havětí z internetu.

Také v případě Jetico Personal Firewallu existuje placená verze s přidanými funkcemi, která je zajímavá také tím, že podporuje nové Windows Vista.

Jetico Personal Firewall 1.0.1.61 stahujte ze Slunečnice zde. (2,7 MB, freeware)

Jetko Firewall

Ashampoo FireWall Free

Ashampoo FireWall Free slibuje zejména spolehlivou ochranu a snadné ovládání, se kterým si poradí i málo zkušení uživatelé. Používat jej můžete zcela zdarma, podmínkou je pouze bezplatná registrace. Pro získání aktivačního klíče je třeba programu sdělit váš e-mail, na který vám následně přijde zpráva s instrukcemi pro získání klíče.

Zkušení uživatelé, kteří by si nevystačili se základními funkcemi programu, mohou firewall přepnout do pokročilého rozhraní a získat tak ještě větší kontrolu nad síťovou komunikací svého počítače.

Ashampoo FireWall Free 1.1 stahujte zde. (3,8 MB, freeware)

Ashampoo Firewall

SoftPerfect Personal Firewall

Výhodou firewallu SoftPerfect Personal Firewall je možnost podrobné definice pravidel síťové komunikace, s možností nastavení samostatných konfigurací pro různé síťové adaptéry. SoftPerfect Personal Firewall obsahuje přednastavená pravidla filtrování, další si již vytváříte sami, pokaždé když se aplikace zeptá na povolení či zakázání podezřelé komunikace. SoftPerfect Personal Firewall není příliš vhodný pro úplné začátečníky.

SoftPerfect Personal Firewall 1.4.1 stahujte ze Slunečnice zde. (1 MB, freeware)

SoftPerfect Firewall

Comodo Firewall Pro

Především srozumitelnou komunikaci s uživatelem a vysokou úroveň zabezpečení nabízí Comodo Firewall Pro. Tento program obsahuje také průběžně aktualizovanou databázi více než 10 000 druhů škodlivého softwaru, jako je spyware, adware atd., před jehož vniknutím do počítače uživatele chrání. Samozřejmostí je filtrování komunikace v reálném čase a zastavení všech podezřelých aktivit.

Comodo Firewall Pro je k použití zdarma, po instalaci jej stačí bezplatně zaregistrovat.

Comodo Firewall Pro stahujte ze Slunečnice zde. (7,7 MB, freeware)

Comodo Firewall

Zabezpečení vašeho počítače byste rozhodně neměli podceňovat. Za kompletní sadu zabezpečovacích aplikací (firewall, antivir a antispyware) nemusíte zaplatit ani korunu, nastavení spolehlivé ochrany vašich dat vám přitom zabere jen chvilku času.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Najdete na iDNES.cz