Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Firewall – další krok k ochraně počítače

aktualizováno 
Kvalitní firewall je nedílnou součástí „svaté trojice“ programů, které zajistí bezpečnost vašich dat a osobních údajů, stabilitu počítače a zamezí útokům z internetu nebo naopak nežádoucí komunikaci ven z vašeho počítače.

Zabezpečený počítač | foto: Profimedia.cz

Na základě předchozích článků na Technetu jste si již určitě zabezpečili svůj počítač antivirem zdarma a jistě vás už netrápí ani nebezpečný spyware a další škodlivé programy. Doplňme tedy poslední dílek skládačky a představme si firewally, které můžete používat také zcela zdarma.

Sunbelt Kerio Personal Firewall

Velmi kvalitním firewallem, určeným pro použití na osobních počítačích, je Sunbelt Kerio Personal Firewall. Tato aplikace bedlivě sleduje komunikaci počítače s internetem i místní sítí a spolehlivě zamezí průnikům do vašeho počítače nebo naopak vynesení dat některou ze špehovacích aplikací. Firewall rovněž sleduje změny instalovaných programů a upozorňuje na vzájemné spouštění aplikací. V pokročilém módu mohou zkušení uživatelé sami rozhodovat, které programy mohou se sítí komunikovat a které nikoliv.

Sunbelt Kerio Personal Firewall je placený program, který nabízí ještě například blokování vyskakovacích oken na internetu nebo odstranění reklamních bannerů. Po vypršení zkušební doby jsou přídavné funkce deaktivovány, ovšem firewall je možné používat neomezeně dál.

Sunbelt Kerio Personal Firewall 4.3.635 stahujte ze Slunečnice zde. (7,5 MB, trialware)

Kerio Firewall

ZoneAlarm

Zdarma můžete používat také základní verzi známého firewallu ZoneAlarm. I bezplatná verze vám poskytne spolehlivou ochranu před útoky z internetu. Ve firewallu ZoneAlarm si můžete sami nastavit, které z aplikací mohou komunikovat se sítí a zablokovat tak činnost spywaru nebo trojských koní.

Jestliže se vám ZoneAlarm zalíbí, můžete zvážit pořízení některé z placených verzí, které nabízení například i antispamový filtr e-mailů, rodičovský zámek (filtrování stránek otevíraných na internetu), antivir nebo ochranu před odcizením identity uživatele.

ZoneAlarm Free 7.0.302 stahuje zde.  (5,5 MB, freeware)

ZoneAlarm Firewall

Outpost Firewall

K velmi oblíbeným freeware firewallům patří také Outpost Firewall. Jedná se o kvalitní a snadno ovladatelnou aplikaci, která spolehlivě ohlídá váš počítač před útoky hackerů, nebezpečným softwarem či únikem důvěrných informací. Outpost Firewall filtruje také prohlížené stránky na internetu a k těm nebezpečným blokuje přístup.

Stejně jako u předchozích aplikací je i Outpost Firewall bezplatnou verzí komerčního programu, který nabízí mnoho dalších funkcí pro zabezpečení počítače v síti.

Outpost Firewall Outpost Firewall FREE 1.0.1817 stahujte ze Slunečnice zde. (2,6 MB, freeware)

Outpost Firewall

Jetico Personal Firewall

Jetico Personal Firewall poskytne vašemu počítači třístupňovou ochranu před nebezpečím z internetu i dalších sítí. Firewall umí váš počítač „zneviditelnit“ při připojení do potenciálně nebezpečné sítě, kontroluje komunikaci instalovaných programů s internetem a chrání váš počítač před trojskými koňmi a další nebezpečnou havětí z internetu.

Také v případě Jetico Personal Firewallu existuje placená verze s přidanými funkcemi, která je zajímavá také tím, že podporuje nové Windows Vista.

Jetico Personal Firewall 1.0.1.61 stahujte ze Slunečnice zde. (2,7 MB, freeware)

Jetko Firewall

Ashampoo FireWall Free

Ashampoo FireWall Free slibuje zejména spolehlivou ochranu a snadné ovládání, se kterým si poradí i málo zkušení uživatelé. Používat jej můžete zcela zdarma, podmínkou je pouze bezplatná registrace. Pro získání aktivačního klíče je třeba programu sdělit váš e-mail, na který vám následně přijde zpráva s instrukcemi pro získání klíče.

Zkušení uživatelé, kteří by si nevystačili se základními funkcemi programu, mohou firewall přepnout do pokročilého rozhraní a získat tak ještě větší kontrolu nad síťovou komunikací svého počítače.

Ashampoo FireWall Free 1.1 stahujte zde. (3,8 MB, freeware)

Ashampoo Firewall

SoftPerfect Personal Firewall

Výhodou firewallu SoftPerfect Personal Firewall je možnost podrobné definice pravidel síťové komunikace, s možností nastavení samostatných konfigurací pro různé síťové adaptéry. SoftPerfect Personal Firewall obsahuje přednastavená pravidla filtrování, další si již vytváříte sami, pokaždé když se aplikace zeptá na povolení či zakázání podezřelé komunikace. SoftPerfect Personal Firewall není příliš vhodný pro úplné začátečníky.

SoftPerfect Personal Firewall 1.4.1 stahujte ze Slunečnice zde. (1 MB, freeware)

SoftPerfect Firewall

Comodo Firewall Pro

Především srozumitelnou komunikaci s uživatelem a vysokou úroveň zabezpečení nabízí Comodo Firewall Pro. Tento program obsahuje také průběžně aktualizovanou databázi více než 10 000 druhů škodlivého softwaru, jako je spyware, adware atd., před jehož vniknutím do počítače uživatele chrání. Samozřejmostí je filtrování komunikace v reálném čase a zastavení všech podezřelých aktivit.

Comodo Firewall Pro je k použití zdarma, po instalaci jej stačí bezplatně zaregistrovat.

Comodo Firewall Pro stahujte ze Slunečnice zde. (7,7 MB, freeware)

Comodo Firewall

Zabezpečení vašeho počítače byste rozhodně neměli podceňovat. Za kompletní sadu zabezpečovacích aplikací (firewall, antivir a antispyware) nemusíte zaplatit ani korunu, nastavení spolehlivé ochrany vašich dat vám přitom zabere jen chvilku času.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz