FireWire pro všechny a jednotně. Důvod - útočící USB 2.0

Apple doposud za využívání značky FireWire vybíral poplatky. Nyní je vše jinak a očekává se sjednocení názvů IEEE 1394 a iLink na FireWire. Proč to všechno? Zřejmě kvůli standardu USB 2.0, který po FireWire "jde".
Jeden standard, mnoho  názvů. Tak by se dala popsat situace, která donedávna panovala na trhu s rozhraním FireWire (ohnivý drát). Apple, který před časem toto vysokorychlostní rozhraní vynalezl a označil ho jako FireWire, neposkytl volnou licenci na název a logo. Následně americká firma Institute of Electrical and Electronic Engineers, provádějící normalizaci standardů, označila FireWire jako rozhraní IEEE1394. A aby byl zmatek ještě větší, společnost SONY zavedla pro své  výrobky název i.Link. Ve skutečnosti všechny názvy (FireWire, IEEE1394, i.Link) označují totéž rozhraní. Pokud však výrobce chtěl u svého výrobku použít označení FireWire a jeho oficiální logo, musel za port zaplatit licenční poplatek ve výši jednoho amerického dolaru. Později byla cena licence snížena na čtvrtinu, ale přesto mnoho společností nadále volilo název jiný. Čtvrt dolaru sice není závratná částka, ovšem vezmeme-li v úvahu počet výrobků s rozhraním FireWire, které firmy vyrobí, dostaneme se k velkým sumám peněz. A v dnešní době musí šetřit všichni.

Situace se však změnila poté, co Apple 29. května oznámil, že organizaci 1394 Trade Association (TA) poskytl volné licence na název a nově upravené logo FireWire. Apple dále uvedl, že podle odhadů je rozhraním FireWire vybaveno přes 60 milionů osobních počítačů a na konci roku by se měl počet přehoupnout přes 100 milionů. Oficiální zprávu si můžete přečíst zde
Důvody, které přiměly Apple k tomuto kroku, přímo jasné nejsou. Nejspíš se tak stalo kvůli stále stoupající popularitě rozhraní USB, zejména druhé verze. Implementace USB 1.1 a v poslední době i 2.0 do čipových sad rozhodně není pro FireWire příjemná. U nového počítače USB najdeme vždy, zato FireWire jen u vyšších modelů. Obdobně tomu je i u další elektroniky (přenosné audio, digitální kamery, digitální fotoaparáty atd.). Čistě teoreticky je USB 2.0 už dokonce rychlejší (480Mbps) než FireWire (400 Mbps),  ale to má stále řadu výhod oproti konkurenci. Navíc, pokud bychom volili mezi FireWire a USB 1.1, které se i nadále vyskytuje poměrně často, má IEEE1394 na své straně i propustnost, která je v tomto případě více jak třicetinásobná. 

Posílit pozici FireWire by v závěru letošního roku měla vylepšená verze, označovaná jako IEEE1394b. Hlavními znaky nového standardu bude vyšší propustnost až 800Mbps a délka kabelu až 100m. Hodnota propustnosti není konečná. Počítá se s nárůstem na 1,6 Gbps a 3,2 Gbps. Záležet bude především na typu kabelu. Všechny dosavadní výhody FireWire zůstanou zachovány. Jedním z účelů IEEE1394b, kvůli kterým bylo vyvinuto, jsou i domácí sítě. Vzhledem k jednoduchosti instalace takové sítě to bude řešení velice výhodné. Další oblasti, kde se předpokládá nasazení nového FireWire, je spotřební elektronika (audio, digitální přístroje atd.).

Jistě by bylo zajímavé vědět, zda nakonec v konkurenčním boji zvítězí Universal Serial Bus (USB) nebo výše popisované rozhraní FireWire, či zda si každé řešení najde své oblíbence. Tuto hádanku zatím nerozluštíme. Jisté však je, že volné licence na název a logo FireWire mohou dopomoci tomuto rozhraní k větší popularitě, než jaké se těší dnes.

Další informace o FireWire si můžete přečíst v tomto článku o budoucnosti rozhraní USB zase tady.


Témata: Apple, FireWire, Sony, USB