Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Firma Sony připravila konkurenci YouTube

  19:15aktualizováno  19:15
Do amatérských videí na internetu vstupuje i společnost Sony. Ta spolu s dalšími partnery spustí systém konkurenční YouTube.

Video stream | foto: Profimedia.cz

Japonská společnost Sony v pátek spustí novou službu, která uživatelům umožní sdílet přes internet amatérské videosekvence. Sony se tak zařadí po bok dalších firem, které už podobné služby nabízejí. K nejznámějším patří YouTube, kterou provozuje společnost Google.

Služba, kterou Sony zavede, bude ale zpočátku dostupná pouze v Japonsku. Na stejný trh míří i firmy News Corp a NBC Universal, které plánují podobné služby ještě v letošním roce. Většinou je vede snaha zajistit si růst tržeb a využít obliby tohoto druhu zábavy.

Služba, kterou Sony zavede, se bude jmenovat eyeVio, a firma ji později zřejmě spustí i v zahraničí. Nejprve si ji ale chce otestovat doma a podle odezvy se rozhodne, jak velký marketing jí bude věnovat.

"Je to součástí klidné softwarové revoluce, kterou Sony chystá," podotkl k plánům firmy její ředitel Howard Stringer. "Nabízí se zde možnost poslat amatérské záběry kamkoli budete chtít, kdykoli a komukoli, a to v chráněném prostředí," dodal.

Na rozdíl od YouTube, který na sebe poutá kritiku za to, že zároveň se službou mezi členy podporuje i pirátství a porušování autorského zákona, chce Sony obsah sekvencí pozorně sledovat. Sony věří, že tento model naláká i seriózní zájemce o prezentaci, kteří chtějí mít jistotu, že umístěním na nový web neutrpí jejich image.

"My se domníváme, že je zde poptávka po čistém a bezpečném místě, kde si firmy budou moci dělat reklamu," řekl mluvčí Sony Takeši Honma. Uživatelé si budou moci rozhodnout, kdo smí jejich prezentaci shlédnout, a jak dlouho mu bude k dispozici.

Google má službu YouTube teprve od loňska, kdy ji koupil za více než 1,6 miliardy dolarů. Záhy se ale dočkal kritiky, protože uživatelé v sekvencích měli i materiály chráněné autorským právem. Například společnost Viacom se teď kvůli tomu s Googlem soudí a chce po něm asi miliardu dolarů.

Google se začátkem roku podvolil k tomu, že bude na webu uživatele služby varovat před riziky používání materiálu chráněného autorským právem. Jen v loňském roce Google z webu YouTube odstranil téměř 30.000 sekvencí, a to na žádost japonských mediálních společností.

Nová služba eyeVio bude uživatelům dostupná zdarma. Sony ale doufá, že se jí podaří později vydělávat na příjmech z reklamy a na spojení s mediálními podniky. Služba nebude technicky omezena jen na přístroje Sony, takže by ji měli být schopni využívat i lidé s jinými přístroji, včetně iPodů od firmy Apple.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Mapa prozradí, kde hrozí nebezpečí povodní

Notebook

Povodňová mapa na Intermap.cz ukáže v Česku místa, která jsou spojena s rizikem povodní. Po ztracených zvířatech lze...

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Najdete na iDNES.cz