Firmy IBM, Sony a Toshiba představily "superpočítač na čipu"

aktualizováno 
Japonské firmy Sony a Toshiba představily spolu s americkou společností IBM nový výkonný čip, který bude mimo jiné pohánět nové herní konzoly PlayStation 3.Procesor nese název Cell a přezdívá se mu "superpočítač na čipu".V noci byl představen na konferenci v San Francisku.
Firmy, které mikročip vyvinuly, slibují, že dopodrobna ukážou i veškeré specifikace. Předběžně se počítá s tím, že čip najde využití v přenosné elektronice, v zařízeních domácí zábavy i ve výkonostních počítačích.

Vývoj nového mikročipu je výsledkem iniciativy, která vznikla před více než třemi lety a která se chce zaměřit na trh digitální zábavy. O tento trh usiluje i společnost Intel, což je největší výrobce procesorů na světě. Nový procesor by však pro Intel mohl znamenat konkurenci, tvrdí pozorovatelé.

Cell míří do počítačů i televizí

Podle šéfredaktora časopisu Microprocessor Report Kevina Krewella bude mikročip Cell důležitou součástí nových televizorů a superpočítačů, a zřejmě také dalších zařízení v této kategorii. Podle některých názorů by měl být nový čip vhodnou alternativou k současným procesorům.

Podle dosavadních informací by měl Cell pracovat podobně jako procesory řady Power, které vyrábí společnosti IBM. Tyto čipy se využívají například v počítačích Apple. Procesory Cell tedy mohou fungovat podobně, jako kdyby bylo více čipů v jednom. To umožňuje v rychlém sledu vykonávat více operací najednou.

IBM a Sony považují čip za silnou technologii vhodnou pro výkonostní pracovní stanice a superpočítače. Viceprezident IBM Colin Parris už loni v listopadu nastínil, že Cell bude začátkem nové éry, v níž budou zcela běžné přístroje s vysokým výkonem a s vysokými nároky na zpracování informací.

Pozorovatelé nicméně berou ambice výrobců procesoru Cell s rezervou. Podle nich není vůbec jisté, zda se nový čip alespoň přiblíží zatím nejúspěšnější technologii mikroprocesorů, kterou představuje takzvaná architektura x86. Ta prozatím stále přináší vysoké zisky firmám Intel a Advanced Micro Devices, píše agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Paměťové karty formátu SD dostanou nového sourozence. Nový formát má ušetřit místo v mobilních zařízeních, ale není...

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Nové značení wi-fi.

Aliance, která má na starosti bezdrátový formát wi-fi, se rozhodla výrazně změnit jeho značení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz