Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Firmy nechtějí instalovat Windows XP

aktualizováno 
Drtivá většina osobních počítačů dnes běží na platformě Windows. Nejnovější verze Windows XP je na světě již přes dva a půl roku, ale přesto lze ve zhruba 80 % firem nalézt nějaké počítače s Win 95 či 98.
Nový operační systém (OS) pouze s novým počítačem – i tak by se dala shrnout politika většiny firem při zavádění nových verzí operačního systému. Také proto si firma Microsoft nemůže stěžovat na prodeje svého nejnovějšího operačního systému s novými počítači. Manažeři však již nejsou spokojeni s poměrem instalací Windows XP ke starším systémům od tohoto softwarového giganta.

„V oblasti nasazení (Windows XP ve firmách) si nemyslím, že byla splněna má očekávání,“ uvedl v rozhovoru pro CNet Kevin Johnson, viceprezident Microsoftu pro obchod a marketing.

Windows XP zatím nepotřebujeme

Zhruba 90 % počítačů na celém světě využívá operační systém od společnosti Microsoft. Podle výzkumu společnosti Jupiter Research má přitom 62 % firemních zákazníků s obratem nad 50 miliónů USD (cca 1,35 mld. Kč) instalováno nejnovější verzi OS Windows XP. Na druhou stranu studie z konce minulého roku hovoří o tom, že 80 % společností stále vlastní určité množství počítačů, na kterých běží verze Windows 95 či Windows 98. Podle konzultační firmy AssetMetrix je přitom ve firmách, které používají starší verze OS Windows, v průměru na 39 procentech systémů instalován Windows 95 či 98.

Oba tyto produkty jsou však z bezpečnostního hlediska natolik zastaralé, že podporu staršího produktu Microsoft ukončil již v roce 2002 a s Windows 98 chtěl softwarový dům skončit na přelomu roku 2003/2004. Že se to společnosti nepovedlo, je jiná kapitola, která ale svědčí o tom, že starší systémy mají stále mezi uživateli značnou podporu. Podle studií IDC činí počet uživatelů OS Windows 98 zhruba 58 miliónů, což je asi 15 % z celkového koláče licencí společnosti Microsoft.

Toto rozložení je dáno tím, že se firmám nevyplatí jít do upgrade OS. Zákazníci prostě nevidí důvod, proč investovat čas a prostředky do nejnovějšího operačního systému. Podle Johnosna mnohdy ani není problém v tom, že by firmy licenci na Windows XP neměly. Firma sice získává peníze z prodaných licencí, i když nejsou využity, ale další její přání, tady co největší rozšíření nejmodernější verze OS, zůstává nenaplněno.

Podobné situaci přitom Microsoft čelí i v serverové oblasti, kde podle odhadů některých analytiků zhruba 40 % společností stále využívá dvě generace staré Windows NT 4.

Proč se tak využívají starší verze ?

Již bylo zmíněno, že přechod z například Windows 2000 na Windows XP pro mnoho firem znamená ztrátu času a peněz. Dalším hlediskem je udržení bezpečného prostředí, kdy je hlavní prioritou bezpečnost informačních systémů. Té lze docílit i se starší verzí OS, kterou mají navíc administrátoři „ohmatanou“ a mají zkušenosti s řešením havarijních situací právě na této platformě. Nasazení nejmodernější verze pak zpočátku riziko zvyšuje.

Do firem se však dostává stále více počítačů s novým systémem a zkušenosti s ním se rozšiřují. Microsoft očekává, že vypuštění druhého servisního balíčku pro Windows XP v polovině letošního roku bude další argument pro přechod firem na tento OS. Navíc se jej firma chystá systém zatraktivnit některými přidanými funkcemi, které se objeví ve všech verzích včetně Tablet PC a Media Center.

Možná ani to však nebude některým firmám stačit, v jejich plánech se možná přechod na novou verzi Windows rovná přechodu na připravovaný Longhorn. Microsoft to cítí, a tak se bude co nejvíce snažit, aby se jeho uvedení již dále neoddalovalo. Proslýchá se, že dojde k omezení některých plánů, které MS s Longhornem měl, tak, aby se stihl termín polovina roku 2006 a přitom byl nový systém dostatečně bezpečný.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

Najdete na iDNES.cz