Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Firmy se podle BSA stávají softwarovými piráty, aniž by o tom věděly

  15:15aktualizováno  15:15
Firmy prý mají malý přehled o software používaném na pracovních počítačích. Může to podle BSA vést až k trestnímu stíhání odpovědných pracovníků.

Nelegální software | foto: Profimedia.cz

Tuzemské firmy mají stále nepořádek v evidenci počítačů a jejich softwarového vybavení. Podle auditorské společnosti B-right podniky neevidují až dvě pětiny programů na firemních počítačích a mimo evidenci je rovněž až desetina počítačů.

"Hlavním důvodem vzniku pirátství ve firmách je nechuť pohlížet na software coby plnohodnotnou součást majetku společnosti," uvedla specialistka na softwarový management B-right Martina Hyndráková na dnešní tiskové konferenci.

Špatně nebo vůbec nezaevidovaný software je přitom velmi často nelegálně pořízený a je užívaný bez vědomí firmy. Vedení firem, u kterých bylo softwarové pirátství odhaleno, se nejčastěji brání svalováním odpovědnosti na zaměstnance, nebo tím, že na hlídání legálnosti softwaru nemá kapacity nebo jej chtělo legalizovat později.

Podle mluvčího protipirátské unie BSA Jana Hlaváče management některých společností používání nelegálních programů ignoruje záměrně. Postihy přitom dosahují až pět let odnětí svobody a odškodné ve výši dvojnásobku hodnoty zcizených programů. Průměrná výše odškodného se meziročně zvýšila o čtvrtinu na 200.000 korun.

Používání nelegálního softwaru v devíti z deseti případů oznámí někdo z firmy nebo jejího okolí, někdy mu ale přijdou na stopu sami kriminalisté.

Nedávno například policie ve spolupráci se soukromou detektivní kanceláří odhalila rozsáhlou výměnnou síť pro stahování nelegálních programů, hudby a videa, kterou využívaly nejen soukromé osoby, ale i zaměstnanci firem a úřadů. "Bylo podáno trestní oznámení na 1700 osob," uvedl ředitel detektivní kanceláře Jiří Jakubka.

V rámci prevence proti používání nelegálních programů spustila BSA kampaň, v rámci které hodlá oslovit 15.000 malých a středních firem. Společnosti zejména z kreativních oborů chce upozornit na rizika používání okopírovaného softwaru a způsoby, jak zabránit jejich průniku do podnikových počítačů.

Míra softwarového pirátství se v tuzemsku pohybuje kolem 39 procent, což je o tři procentní body více, než je průměr EU. Nejčastěji nelegálně používanými programy jsou kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows, antivirové programy a hry a dále programy firem Adobe a Autodesk.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Najdete na iDNES.cz