Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Firmy se podle BSA stávají softwarovými piráty, aniž by o tom věděly

  15:15aktualizováno  15:15
Firmy prý mají malý přehled o software používaném na pracovních počítačích. Může to podle BSA vést až k trestnímu stíhání odpovědných pracovníků.

Nelegální software | foto: Profimedia.cz

Tuzemské firmy mají stále nepořádek v evidenci počítačů a jejich softwarového vybavení. Podle auditorské společnosti B-right podniky neevidují až dvě pětiny programů na firemních počítačích a mimo evidenci je rovněž až desetina počítačů.

"Hlavním důvodem vzniku pirátství ve firmách je nechuť pohlížet na software coby plnohodnotnou součást majetku společnosti," uvedla specialistka na softwarový management B-right Martina Hyndráková na dnešní tiskové konferenci.

Špatně nebo vůbec nezaevidovaný software je přitom velmi často nelegálně pořízený a je užívaný bez vědomí firmy. Vedení firem, u kterých bylo softwarové pirátství odhaleno, se nejčastěji brání svalováním odpovědnosti na zaměstnance, nebo tím, že na hlídání legálnosti softwaru nemá kapacity nebo jej chtělo legalizovat později.

Podle mluvčího protipirátské unie BSA Jana Hlaváče management některých společností používání nelegálních programů ignoruje záměrně. Postihy přitom dosahují až pět let odnětí svobody a odškodné ve výši dvojnásobku hodnoty zcizených programů. Průměrná výše odškodného se meziročně zvýšila o čtvrtinu na 200.000 korun.

Používání nelegálního softwaru v devíti z deseti případů oznámí někdo z firmy nebo jejího okolí, někdy mu ale přijdou na stopu sami kriminalisté.

Nedávno například policie ve spolupráci se soukromou detektivní kanceláří odhalila rozsáhlou výměnnou síť pro stahování nelegálních programů, hudby a videa, kterou využívaly nejen soukromé osoby, ale i zaměstnanci firem a úřadů. "Bylo podáno trestní oznámení na 1700 osob," uvedl ředitel detektivní kanceláře Jiří Jakubka.

V rámci prevence proti používání nelegálních programů spustila BSA kampaň, v rámci které hodlá oslovit 15.000 malých a středních firem. Společnosti zejména z kreativních oborů chce upozornit na rizika používání okopírovaného softwaru a způsoby, jak zabránit jejich průniku do podnikových počítačů.

Míra softwarového pirátství se v tuzemsku pohybuje kolem 39 procent, což je o tři procentní body více, než je průměr EU. Nejčastěji nelegálně používanými programy jsou kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows, antivirové programy a hry a dále programy firem Adobe a Autodesk.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Najdete na iDNES.cz