Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Folder Shield 2001 - adresáře zamknu, skryji a nikoho do nich nepustím (recenze)

aktualizováno 
Neoprávněnému slídění v datech na PC se dá zabránit hned několika způsoby. Mezi ty nejjednodušší patří zabezpečení adresářů jejich zamknutím. Nezvaní hosté nejen, že se do nich nedostanou, ale dokonce o jejich existenci nebudou mít sebemenší tušení.

Když jsme nedávno dostali zajímavý emailový dotaz, týkající se ochrany dat přímo v jednotlivých adresářích na pevném disku, nevěnovali jsme mu nijak zvlášť velkou pozornost. Až při odpovědi jsme si uvědomili, že ne každý má možnost chránit své soubory před šťourajícími  kolegy či blízkou rodinou. Ten, kdo chce bezpečně odrazit slídivé útoky svého okolí, může použít služeb programu - Folder Shield 2001.

Opravdu je třeba jeho služeb?
Jistě, pokud disponujete souborovým systémem NTFS, není co řešit. Ve vašem případě totiž neexistuje žádný problém. Bohužel tento souborový systém lze použít pouze v operačních systémech Windows NT a vyšších. Vezmeme-li v potaz statistiky využití jednotlivých operačních systémů, pak přijdeme na to, že značná část uživatelů pro svoji práci stále používá OS Win 98. Ti se buď musejí spolehnout na to, že své citlivé informace a další data skryjí v několika podadresářích, anebo vyzkoušet právě námi recenzovaný bezpečnostní program.

Funkce programu
S pomocí tohoto SW schováte bezpečně celé adresáře, včetně vnořených podadresářů a všech souborů v nich. Jde o jeden z nejrychlejších bezpečnostních programů vůbec. Vaše citlivá data tak budete mít pod zámkem během několika vteřin.

Instalace
Stažení instalačního archívu - Foldier Shield 2001 (980 kB) vám jako vždy nabízíme v naší download sekci rubriky Stahuj. Svoji velikostí určitě udělá radost i modemistům. Za 3-4 minuty ho mohou mít stažený na svém pevném disku. Samotnou instalací vás provede jednoduchý instalátor. Po zvolení jazyku (bohužel zatím tento program nikdo nelokalizoval do češtiny) a přijmutí licenčního ujednání se ve Start menu OS vytvoří složka Folder Shield. Pak je zapotřebí ještě jeden restart a aplikace je připravena k použití.

Folder Shield 2001

Podrobný návod k ovládání programu:
Spuštěním software se před vámi objeví hlavní menu, přičemž k jeho ovládání je k dispozici celkem šest tlačítek. Uprostřed menu je okno s aktuálním přehledem o tom, jaké složky jsou nachystány k ochraně.

Add Folder - přidání adresáře k ukrytí
Remove From List - odstraní z listu označený adresář
Remove All - smaže celý list

Pomocí předchozích třech tlačítek provádíte výběr adresářů, jež mají být skryty. Pokud se v nich nalézají podadresáře, budou také ukryty.

Enable Protection - zaškrtnutím tohoto check boxu připravíte program k samotné aktivaci ochrany. Pak už stačí pouze tlačítkem Ok výběr potvrdit a složky z disku zmizí. Nebojte se, pro vás samozřejmě ne, ale jen pro ty, kteří o této ochraně nemají tušení...

Help - soubor s nápovědou

Nejvíce voleb se skrývá pod posledním tlačítkem s názvem Options. Odtud se řídí celý běh, chování a nastavení programu.

General Options - hlavní nastavení
Password - hesla
Misc - různé
About - o programu

1. Záložka General Options
Startup - zaškrtnutím prvního boxíku dojde k automatickému skrytí nadefinovaných adresářů hned při startu Windows. Odpadá tedy nutnost manuální aktivace ochrany programu.

Folder Shield 2001

Aut-Protection-Mode - pro zapomnětlivce je tu velmi dobrá funkce, která se postará o automatické uzamčení složek i po vašem odchodu od PC. Stačí pouze nadefinovat, za jak dlouho má dojít k automatickému zašifrování adresářů. Například, pokud zvolíte v menu 10 minut a zaškrtnete boxík Auto-Protect, dojde k uzamčení všech složek obsažených v listu po deseti minutách neaktivity ve Windows. Tato volba si najde své uplatnění zejména tam, kde je třeba pracovat s daty, které chcete mít v bezpečí, ale nejde je natrvalo skrýt. Pokud je totiž máte ukryté, pak s nimi nemůžete pracovat. Nadefinováním této volby nejenže budete moci se soubory pracovat, ale v případě vašeho vzdálení od PC dojde k jejich bezpečnému uzamčení. Klidně si tak můžete odskočit na oběd a vaše složky budou chráněny. Záleží jen na vás, jakou si nastavíte dobu pro skrytí.

Recent Documents - tímto zaškrtnutím dojde k odstranění rychlých linek ve Start Menu -> Dokumenty. V praxi to pak znamená, že pokud se zde nacházel odkaz na nějaký soubor a ten je nyní pod kontrolou Folder Shield (neviditelný), pak bude i on odstraněn. Nikdo tak po souboru nebude pátrat.

2. Záložka Password
Password Configuration - pro nepřetržitou ochranu adresářů je program zabezpečený heslem. Aby kdokoliv, kdo pracuje na vašem PC, nemohl měnit nastavení programu, je Folder Shield chráněn bezpečnostním heslem. Potvrzením této volby a zadáním hesla aktivujete bezpečnou kontrolu nad celým programem. To znamená - jestliže kdokoliv bude chtít měnit nastavení či nechat zobrazit skryté složky, pak si bez znalosti hesla ani neškrtne. Heslo je požadováno také při odstraňování programu z Windows. Mějte na paměti, že heslo nesmíte zapomenout, protože bez něj zůstanou složky ukryté navždy. Tedy skoro navždy...

Folder Shield 2001

Password - zadání nebo změna hesla. Zde lze také měnit text okna, při žádosti programu o zadání hesla.

Recovery disk - opravný disk. Jestliže se vám podaří zvolené heslo zapomenout, nevěšte hlavu, nic není ztracené. Je tu totiž tato volba. Ta je přístupná pouze v registrované verzi. Zajišťuje, že po stažení záchranného programu ze stránek společnosti a jeho nakopírování na záchranou disketu PC prostě jen nabootujete a emergency program se postará o odstranění hesla. Tím dojde k odšifrování všech neviditelných složek v listu programu. Ten, kdo by chtěl neoprávněně tuto možnost využít k odšifrování adresářů, pěkně narazí. Bez znalosti registračního klíče se totiž nikomu nepodaří tento opravný soubor stáhnout. Takže si klíč pořádně schovejte a neztraťte.

3. Záložka Misc
Hotkey - klávesová zkratka k aktivaci ochrany. Zaškrtnutím políčka a nadefinováním klávesové zkratky můžete prakticky kdykoliv vyvolat uzamčení nadefinovaných adresářů.

Folder Shield 2001

Hotkey-Confirmation - způsob ohlášení programu při aktivaci šifrování (tři možnosti).

Language Settings - nastavení jazyka (čeština chybí).

Additional Security Settings - doplňkové funkce. První volbou lze aktivovat odepření přístupu do registrů OS. Lze tak předejít tomu, aby se někdo mohl „hrabat“ v nastavení klíčů tohoto programu a i dalších. Druhá volba vyřazuje při natahování systému funkčnost klávesy F8. Nelze tedy přepnout do MS-DOSu a ochranu obejít. Tato volba není přístupná ve Win NT a vyšších. Místo ní lze aplikaci spustit jako službu OS.

4. Záložka About
Informace o programu a možnosti jeho zakoupení.

Folder Shield 2001

Nyní tedy již nezbývá než zatrhnout poslední check box a potvrdit nastavení tlačítkem Ok. Program se už o vše postará sám. I nejlepší šifrovací programy potřebují k zakódování poměrně dlouhou dobu, to ovšem není případ Folder Shieldu. Ten doslova rychlostí blesku skryje všechny nastavené adresáře. Velmi citlivá data pak sama společnost doporučuje raději šifrovat produktem CryptoMite.

Závěr a zhodnocení
O kvalitě tohoto programu není pochyb. Díky dobře provedenému intuitivnímu a jednoduchému grafickému prostředí je jeho ovládání hračkou. Své uplatnění si najde na mnoha počítačích, kde neexistuje systém souborů NTFS. Jeho nejslabší stránka je pouze ve zkušební verzi. Pokud si program nekoupíte po uběhnutí třiceti minut, automaticky dojde k odheslování a tím zviditelnění všech adresářů zahrnutých v tzv. black listu. Škoda, že programátoři spíše nevyužili jiného omezení. Program například mohli nechat plně funkční po dobu několika dnů a po jejich uplynutí by prostě přestal fungovat. Na druhou stranu se ale najde hodně lidiček, kteří by tuto zkušební dobu dokázali prodloužit na dobu neurčitou.

Folder Shield 2001

S funkčností aplikace jsme byli naprosto spokojeni. Je jasné, že za určitých podmínek se dá ochrana obejít, ale to je už zcela jiná kapitola. Ke stoprocentní ochraně dat bychom si tak museli pořídit plně šifrovací program. Jeho velkou nevýhodou je ale potřebný čas pro zakódování. Doba se totiž může neúměrně protáhnout. Závěrečné body mu tedy pouze ubírá jeho zkušební verze. Plnou verzi získáte za 19 USD, tedy něco kolem 570 Kč, což není za služby Folder Shieldu 2001, chránící vaše data, moc.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace nahradí zapomenutou myš.
Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.